Սուրեն Պարսյան. Թուրքական ապրանքները ներկրվում են Հայաստան այլ երկրների անվան տակ
ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակը տարածել է տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը հոդվածը, որը հրապարակում ենք ամբողջությամբ.
«40 տարուց ավելի տեքստիլ արտադրությամբ զբաղվող հայ գործարարներից մեկի հետ վերջերս առիթ ունեցա զրուցելու տեքստի ոլորտում առկա նոր դժվարությունների մասին։ Առհասարակ, հաճախակի եմ հանդիպում տարբեր տնտեսվարողների՝ հատկապես փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ, որոնց շահերը պաշտպանողներ չկան ո՛չ կառավարությունում, ո՛չ էլ ազգային ժողովում։
Հիշեցնեմ, որ 2021 թվականի հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ կառավարությունը որոշեց վեց ամսով (2021 թվականի հունվարի 1-ից) արգելել թուրքական ապրանքների ներկրումը, բացառությամբ հումքի։ Դեռ այն ժամանակ ակնհայտ էր, որ գործող իշխանությունները այս որոշումը հապտշտապ էին ընդունել՝ ցուցադրելով իրենց կեղծ հայրենասիրությունն և պոպուլիզմը։ Մինչդեռ թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի որոշումից շատ չանցած՝ պաշտոնատար անձինք իրար հերթ չտալով սկսեցին հայտարարել թուրքական նավահանգիստների մատչելիության, ապաշրջափակման օգուտների, թուրքական ապրանքների վերարտահանման թույլտվության և նախկին որոշմանը հակասող այլ քայլերի մասին։ Երբ իշխող քաղաքական ուժը շարունակաբար ստում է իր ժողովրդին և Հայաստանի տնտեսության հնարավոր զարգացումը կապում է միայն թուրք-ադրբեջանական առևտրատնտեսական հարաբերությունների հետ, տրամաբանական է, որ հայրենական արտադրողները չեն կարող վստահել այս իշխանություններին և չեն շտապի բացել թուրքական ապրանքներին փոխարինող նոր արտադրություններ։
Տեքստիլ արտադրողներն իրենց հումքը (կտորը, թելերը և այլն) հիմնականում բերում են Թուրքիայից՝ հաշվի առնելով դրանց մատչելիությունը և որակը։ Չնայած թուրքական ընկերությունների հետ երկար տարիներ ձևավորված կապերին և արգելքի բացակայությանը՝ 2020 թվականի դեկտեմբերին իմ ծանոթ գործարարը փորձեց Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից անհրաժեշտ կտոր բերել, սակայն իրանցի գործարարների առաջարկը գնի և որակի տեսանկյունից հարմար չէր։
Ինչևէ, նա շարունակեց Թուրքիայից կտորը բերել, բայց քանի որ կառավարության տնտեսական բլոկի ներկայացուցիչները կտրված են բիզնեսից և իրականությունից, նրանք հաշվի չէին առել, որ տեքստիլ արտադրության համար անհրաժեշտ է ոչ միայն կտոր, այլ նաև աքսեսուարներ՝ կոճակներ, շղթաներ, զարդեր և այլն, որոնց ներմուծումն արգելքի տակ է։ Իսկ այլ երկրներից միայն աքսեսուարներ ներկրելը ոչ միայն աշխատատար և ժամանակատար է, այլև կարող է ուղղակի չհամապատասխանել թուրքական կտորի հետ։ Արդյունքում, մեր տեքստիլ արտադրողներից շատերը պարտադրված էին արգելքը շրջանցել՝ թուրքական աքսեսուարները ներկերելով այլ երկրների անվան տակ (օրինակ՝ Չինաստանի), իսկ պետական մարմինները, լավ տեղեկացված լինելով այդ մասին, աչք են փակում այս խնդրի վրա։
Առավել մտահոգիչ է այն, որ նույնիսկ արգելքի պայմաններում թուրքական պատրաստի հագուստը շարունակվում է ներկրվել Հայաստան։ Եթե հույս կար, որ թուրքական հագուստի ներկրման արգելքի պայմաններում, լրացուցիչ պատվերներ կունենային տեղական հագուստ արտադրողները, ապա դա էլ արդեն իրատեսական չէ, քանի որ թուրքական հագուստ ներկրողները Թուրքիայում կամ Վրաստանում կտրում են պիտակները (made in Turkey), և այդ ապրանքները դարձյալ ներկրվում են Հայաստան այլ երկրների անվան տակ և ազատ վաճառվում տոնավաճառներում, մոլերում։ Քիչ հավանական է, որ լիազոր մարմինը չի նկատում պիտակների բացակայությունը. կարծում եմ՝ իրական պատճառը գործող իշխանությունների քաղաքական դիրքորոշման մեջ է. նրանք լավ հասկանում են, որ այս կարճ ժամանակահատվածում չեն կարողացել ապահովել թուրքական ապրանքներին այլընտրանք։ Հետևաբար, թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքի խիստ իրականացման դեպքում՝ Հայաստանի ներքին շուկայում կառաջանա որոշ ապրանքների դեֆիցիտ և գների աճ, ինչն էլ ավելի կնվազեցներ իշխող ուժի օրեցօր նվազող ռեյտինգը»։

Сурен Парсян: Турецкие товары импортируются в Армению под маркировкой других стран
Центр экономических исследований Бюро АРФ «Дашнакцутюн» приводит статью кандидата экономических наук Сурена Парсяна:
«Недавно у меня был повод побеседовать с одним из армянских предпринимателей, занимающимся текстильным производством свыше 40 лет, о новых трудностях в данной сфере. Вообще, я часто встречаюсь с разными хозяйствующими субъектами, особенно представителями малого и среднего бизнеса, интересы которых не отстаиваются ни в правительстве, ни в Национальном Собрании Армении.
Напомню, что 20 октября 2020 года правительство РА приняло решение о запрете на ввоз турецких товаров на шесть месяцев (с 1 января 2021 года), за исключением сырья. Еще тогда было очевидно, что действующая власть приняла это решение поспешно, продемонстрировав свой лживый патриотизм и популизм.
Между тем, вскоре после решения о запрете импорта турецких товаров должностные лица наперебой начали объявлять о доступности турецких портов, преимуществах разблокировки, разрешении на реэкспорт турецких товаров и других шагах, противоречащих предыдущему решению. Когда правящая политическая сила непрерывно врет своему народу и увязывает возможное развитие экономики Армении исключительно с турецко-азербайджанскими торгово-экономическими отношениями, то логично, что отечественные производители не могут доверять этим властям и не будут торопиться открывать новые производства, замещающие турецкие товары.
Производители текстиля свое сырье (ткань, нитки и т. д.) в основном привозят из Турции, с учетом их доступности и качества. Несмотря на многолетние связи с турецкими компаниями и отсутствие запрета, в декабре 2020 года знакомый мне предприниматель попытался привезти необходимые ткани из Исламской Республики Иран, но предложение иранских предпринимателей было неудобным с точки зрения цены и качества.
Далее он продолжал привозить ткань из Турции, но, поскольку представители экономического блока правительства отрезаны от бизнеса и реальности, то они не учли, что для текстильного производства необходимы не только ткани, но и аксессуары, такие как пуговицы, цепочки, украшения и пр., импорт которых находится под запретом. А импорт только аксессуаров из других стран не только требует много усилий и времени, но и может просто не соответствовать турецкой ткани. В итоге многие наши производители текстиля были вынуждены обойти запрет, импортируя турецкие аксессуары под маркировкой других стран (например, Китая), а государственные органы, будучи хорошо осведомленными об этом, просто закрывают глаза на данную проблему.
Особую обеспокоенность вызывает то, что даже в условиях запрета турецкая готовая одежда продолжает импортироваться в Армению. Если была надежда на то, что в условиях запрета на ввоз турецкой одежды у местных производителей появятся дополнительные заказы, то и это уже нереально, поскольку импортеры турецкой одежды в Турции или Грузии освобождаются от этикеток (made in Turkey), и эти товары вновь ввозятся в Армению под маркой других стран и свободно продаются на ярмарках, в моллах.
Вряд ли уполномоченный орган не замечает отсутствия этикеток: полагаю, истинная причина кроется в политической позиции действующей власти. Они прекрасно понимают, что не смогли за этот короткий период времени предложить  альтернативу турецким товарам. Соответственно, в случае строгого соблюдения запрета на ввоз турецких товаров, на внутреннем рынке Армении был бы дефицит и рост цен на некоторые товары, что еще больше понизило бы и без того снижающийся с каждым днем рейтинг правящей силы».