Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանի հիմնած «Քաղաքացիական խորհուրդ»-ն այսօր հրապարակեց վերջինիս քաղաքական կտակը։
Խորհրդի անդամ, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը հիշեցրեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Արկադի Տեր-Թադևոսյանը հայտնել էր, որ երկրում ստեղծված այս ծանր վիճակից դուրս գալու համար անհրաժեշտ է ստեղծել քաղաքացիական խորհուրդ, որի կազմում կընդգրկվեն հայ մտավորականներ, հասարակական և քաղաքական գործիչներ, որոնց վստահում է հանրությունը։
Նա նկատեց, որ քաղաքացիական խորհուրդը կայացել է, և մնում է կյանքի կոչել Կոմանդոսի պատգամը՝ Հայաստանում և սփյուռքում գործող բոլոր մարտունակ և մրցունակ հայերի ջանքերով կառուցել կենսունակ, կայուն և ամուր պետություն։
Թաթուլ Մանասերյանը նշեց, որ Կոմանդոսի քաղաքական կտակը հենց նոյեմբերի 10-ին արված նրա հայտարարությունն էր։
«Այսօր հայ ժողովրդի ճակատագիրը կախված է մեզանից, ինչպես երբեք: Մենք պետք է կարողանանք պահպանել մեր պետության և նրա կառավարման համակարգի կայունությունը: Մենք իրավունք չունենք տրվել հույզերին և թույլ տալ քայլեր, որոնք էլ ավելի կբարդացնեն ներկա իրավիճակը:
Ես հնարավորություն եմ տեսնում միավորելու մեր հասարակության բոլոր առողջ ուժերին՝ հայ մտավորականությանը, հասարակական-քաղաքական գործիչներին՝ այս իրավիճակից դուրս գալու ճիշտ լուծումներ գտնելու համար:
Դուք բոլորդ լավ գիտեք, ես հասարակ սպա եմ, որը ազնվորեն վճարել է իր պարտքը հայրենիքին ճակատում եւ հիմա էլ շարունակում եմ: Ես չեմ հետապնդում քաղաքական կամ անձնական որևէ նպատակ: Ես նաև կոչ եմ անում բոլոր մյուսներին, ովքեր այսօր խաղում են ցանկացած նշանակալից սոցիալական դեր, վեր լինել նեղ քաղաքական, կորպորատիվ կամ այլ շահերից:
Կարծում եմ, որ այս իրավիճակից ելքեր գտնելու համար անհրաժեշտ է ստեղծել Քաղաքացիական խորհուրդ, որում ընդգրկված կլինեն մտավորականության ներկայացուցիչներ, հասարակական քաղաքական գործիչներ, որոնց վստահում է մեր հասարակությունը: Ես կարող եմ ստանձնել այս հասարակական մարմնի գործունեության համակարգումը»,- ասել էր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը։

«Гражданский совет», созданный героем Арцаха генерал-майором Аркадием Тер-Тадевосяном, опубликовал сегодня политическое завещание последнего.
Член совета, экономист Татул Манасерян напомнил, что 10 ноября 2020 года Аркадий Тер-Тадевосян заявил, что для выхода из сложившейся в стране тяжелой ситуации необходимо создать гражданский совет, в который войдут армянская интеллигенция, общественные и политические деятели, которым доверяет общество.
Он отметил, что гражданский совет создан, осталось реализовать завещание Командоса -построить жизнеспособное, стабильное и сильное государство усилиями всех боеспособных и конкурентоспособных армян Армении и в диаспоре.
Татул Манасерян отметил, что политическим завещанием Командоса было именно его заявление, сделанное 10 ноября.
«Сегодня судьба армянского народа как никогда зависит от нас. Мы должны быть в состоянии поддерживать стабильность нашего государства и его системы правления. Мы не имеем права предаваться эмоциям и допускать шаги, которые еще больше усложнят сложившуюся ситуацию.
Я вижу возможность объединить все здоровые силы нашего общества -армянскую интеллигенцию, общественных и политических деятелей, чтобы найти правильные решения для выхода из этой ситуации.
Вы все прекрасно знаете, я рядовой офицер, честно заплативший свой долг Родине на фронте, и до сих пор это делаю. Я не преследую никаких политических или личных целей. Я также призываю всех, кто сегодня играет значительную социальную роль, быть выше узких политических, корпоративных или других интересов.
Я считаю, что для выхода из этой ситуации необходимо создать Гражданский совет, в который войдут представители интеллигенции, общественные политики, которым доверяет наше общество. Я могу координировать деятельность этого общественного органа», - сказал Аркадий Тер-Тадевосян.