Մակրոն. Ֆրանսիան մեկ ամիս համապետական կարանտին է սահմանում
Ֆրանսիան համապետական կարանտին է մտցնում շաբաթ օրվանից մեկ ամսով։ Այս մասին հայտարարեց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հատուկ հեռուստատեսային ուղերձում: Նա շեշտեց, որ հանրապետությունը մինչ վերջերս հրաժարվում էր խիստ սահմանափակումներ մտցնելուց, բայց վիրուսի վերջերս արագացված շրջանառությունը, մասնավորապես նրա բրիտանական շտամը, Ելիսեյան պալատին ստիպեց վերանայել իր ռազմավարությունը: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Ստեղծված իրավիճակը Մակրոնը անվանել է «համաճարակ համաճարակում»: Այսօր, ըստ բժիշկների, ինտենսիվ թերապիայի ընդունված հիվանդների 44% -ը 65 տարեկանից ցածր են: Ուստի մարտի 18-ից 19 դեպարտամենտներում ձեռնարկված միջոցառումները տարածվում են երկրի ողջ տարածքում: Այս դեպարտամենտներում փակ են խանութներն ու այլ հաստատությունները: Ժամը 19:00-ից պարետային ժամ և բնակության վայրից ոչ ավելի, քան 10 կիլոմետր տեղափոխվելու թույլտվությունը նույնպես սկսում են գործել բոլոր մյուս 77 դեպարտամենտներում:
Մակրոնը նշել է, որ առաջին հերթին ամեն ինչ արվում է՝ վերակենդանացման բաժանմունքներում մահճակալների քանակը մինչև 10 հազար ավելացնելու համար: Կառավարությունը մտադիր է նաև մոբիլիզացնել ուսանող-բժիշկներին, թոշակառու բժիշկներին:
Կրթական բոլոր հաստատությունները փակվում են երկուշաբթի օրվանից երեք շաբաթով:
Մակրոնը խոստացել է, որ շարունակվելու է զանգվածային պատվաստումները, Ֆրանսիա՝ արդեն օգտագործված պատվաստանյութերի նոր խմբաքանակների առաքումը, ինչպես նաև նորը՝ ամերիկյան Johnson & Johnson ընկերության կողմից, որոնք թույլ կտան իշխանություններին բացել սրճարանների և ռեստորանների տեռասները, այնուհետև մայիսի կեսերից մինչև հունիսի վերջ մշակութային հաստատությունները։
Համաճարակը շարունակվում է ավելի քան մեկ տարի, ասել է Մակրոնը:
«Այս ընթացքում 4,5 միլիոն մարդ վարակվել է կորոնավիրուսով։ 100,000 ընտանիք կորցրել է մեկ կամ մի քանի անդամ: Մենք պետք է որոշ ժամանակ էլ դիմանանք և հետո, շատ շուտով, լույս կտեսնենք թունելի վերջում»,-ասել է Մակրոնը։

Эммануэль Макрон: Франция вводит общенациональный карантин с субботы и на месяц
Франция вводит общенациональный карантин с субботы и на месяц, об этом заявил президент Эммануэль Макрон в специальном телеобращении. Информацию передает euronews.
Он подчеркнул, что республика до последнего отказывалась вводить жёсткие ограничения, но ускорившаяся в последнее время циркуляция вируса, а именно его британского штамма, заставила Елисейский дворец пересмотреть стратегию.
Макрон назвал сложившуюся ситуацию "эпидемией в эпидемии". Сегодня, по данным медиков, 44 % поступающих в реанимацию пациентов меньше 65 лет. Поэтому меры, введённые с 18 марта в 19 департаментах, с субботы распространяются на всю территорию страны. Закрытые в этих департаментах магазины и прочие учреждения, закрываются везде. Комендантский час с 19 часов и разрешение удаляться от места жительства не более, чем на 10 километров, также начинают действовать во всех остальных 77 департаментах.
Основываясь на трёх принципах: безопасности для всех, равновесия между санитарными требованиями, интересами экономики и общественного порядка, ответственности всех и каждого перед законом и согражданами, - глава государства заявил, что в первую очередь будет сделано всё, чтобы увеличить число койкомест в отделениях интенсивной терапии до 10 тысяч. Правительство также намерено мобилизовать студентов-медиков, резервистов и вышедших на пенсию врачей.
Учебные заведения всех уровней закрываются с понедельника и на три недели. Пасхальные каникулы начинаются на всей территории страны с 12 апреля. Родители, которые не смогут работать удалённо, получат право прибегнуть к частичной занятости. Предприятия получат необходимую финансовую поддержку. Эммануэль Макрон поблагодарил преподавателей, усилия которых помогли до последнего не закрывать школы.
И, наконец, продолжение массовой вакцинации, доставка во Францию новых партий уже используемых вакцин, а также новой от американской компании Johnson & Johnson, позволит властям открыть с середины мая и до конца июня террасы кафе и ресторанов, а затем и культурных заведений, пообещал президент.
Эпидемия длится больше года, подчеркнул Макрон. За это время коронавирусом заразились 4,5 миллиона человек; 100 тысяч семей потеряли одного или нескольких членов. Надо продержаться ещё некоторое время и тогда - уже очень скоро - мы увидим свет в конце тоннеля, заявил он.