Արցախում տնտեսական կորուստները կազմում եմ միլիարդավոր դոլարներ. Գրիգորի Մարտիրոսյան
«Արցախում տնտեսական կորուստներն ահռելի շատ են. դրանք համադրելի են մեր ՀՆԱ-ի մի քանի տարվա ցուցանիշի հետ և կազմում եմ միլիարդավոր դոլարներ»,- այսօր «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Նրա խոսքով, վերջին պատերազմից հետո Արցախը կորցրել է և՛ գյուղատնտեսական, և՛ էներգետիկ ներուժի մեծ մասը։
«Բայց պետք է ջանքեր գործադրենք, որպեսզի կարողանանք նախ վերականգնվել, ապա նաև զարգացմանը միտված քայլեր անել։ Շուտով մեկնարկելու է մեծ բնակարանաշինական ծրագիր, որն իրականացվելու է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով։ Պատերազմի մեկնարկից սկսած տարբեր ծրագրեր է իրականացրել հիմնադրամը, Արցախի կառավարությանը նա գումար չի տրամադում, այլ առանձին իր ծրագրերն է իրականացնում։ ՀՀ Կառավարությունից էլ նախորդ տարի շուրջ 10 մլրդ գումար է փոխանցվել Արցախին, իսկ այս տարի ՀՀ-ից տրամադրվող միջպետական վարկը ավելի արագ կարգով է տրամադրվել Արցախին»,- նշեց նա։
Գրիգորի Մարտիրոսյանը նկատեց՝ 35-40 հազար արցախցի կորցրել է իր տունը, և այժմ պետության համար առաջնային խնդիր է այդ քաղաքացիներին բնակարաններով ապահովելը։ Նա նշեց, որ նպատակադրվել են 2.5-3 տարվա ընթացքում այդ խնդիրն ամբողջությամբ լուծել և բոլոր տարհանված արցախցիներին ապահովել բնակարանով։
«Այս պահին 1000-ից ավելի ընտանիքների տրամադրվել է տարածք, իսկ մոտակա տարիներին արդեն նախատեսվում է ամբողջությամբ լուծել առկա խնդիրը։ Նաև մենք ցանկանում ենք աջակցության ծրագրեր իրականացնել մարդկանց համար, որոնք իրենց գույքն են կորցրել, կամ՝ ձեռնարկատիրական տարածքը»,- ասաց նա։

В Арцахе экономические потери составляют миллиарды долларов – Григорий Мартиросян
«В Арцахе экономические потери – огромные. Они сопоставимы с показателями нашего ВВП за несколько лет и составляют миллиарды долларов», – заявил сегодня в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване госминистр и министр финансов Республики Арцах (НКР) Григорий Мартиросян.
По его словам, после последней войны Арцах потерял большую часть своего сельскохозяйственного и энергетического потенциала.
«Но мы должны приложить усилия, чтобы суметь, во-первых, восстановиться, а затем предпринять шаги в направлении развития. В ближайшее время будет запущена крупная программа жилищного строительства, которая будет реализована на средства Всеармянского фонда «Айастан» («Армения»).
С начала войны фонд реализовывал различные программы, он не предоставляет деньги правительству Арцаха, а реализует собственные программы. В прошлом году правительство РА  Арцаху перечислило около 10 миллиардов, а в этом году межгосударственный кредит, предоставляемый РА, был предоставлен Арцаху более ускоренными темпами», – указал он.
Григорий Мартиросян отметил, что 35-40 тысяч арцахцев лишились жилья, и теперь обеспечение этих граждан жилплощадью является приоритетом для государства. Он указал, что они стремятся полностью решить эту проблему в течение 2,5-3 лет, обеспечить жильем всех эвакуированных жителей Арцаха.
«На данный момент более 1000 семей обеспечены помещениями, и в ближайшие годы уже планируется полностью решить имеющуюся проблему. Мы хотим также реализовать программы поддержки людей, потерявших свое имущество или бизнес-территории», – сказал он.