Կինոպրեմիերա՝ Վիգեն Ստեփանյանի հիշատակին
Այսօր ժամը19:00-ին Կինոյի տան մեծ դահլիճում կկայանա «Տղաս, ո՞ւր է Եփրատը» ֆիլմի պրեմիերան՝ նվիրված դերասան, բեմադրիչ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Վիգեն Ստեփանյանի հիշատակին։  Այս մասին տեղեկացնում է Կինեմատոգրաֆիստների միությունը։
2016 թվականին Վիգեն Ստեփանյանը նկարահանվել է սցենարի հեղինակ, ռեժիսոր և պրոդյուսեր Ռուբեն Փաշինյանի «Տղաս, ո՞ւր է Եփրատը» ֆիլմի գլխավոր դերում: Ֆիլմն ունեցել է բազմաթիվ արտերկրյա ցուցադրություններ, շրջել փառատոներով, արժանացել մրցանակների, Յալթայի կինոփառատոնում Վիգեն Ստեփանյանն արժանացել է «Տղամարդու լավագույն դերի համար» մրցանակին և այլն…
Վիգեն Ստեփանյանն իր մեծ մասնակցությունն է ունեցել նաև այս ֆիլմի թե բեմադրական աշխատանքներին, թե թարգմանել է սցենարը արևմտահայերեն:
«Ցավոք, ֆիլմի հայաստանյան մեծ պրեմիերան տեղի է ունենում առանց Վիգեն Ստեփանյանի: Եվ մենք այն ՆՎԻՐՈՒՄ ԵՆՔ ՎԻԳԵՆ ՍՏԵՓԱՆՅԱՆԻ ՀԻՇԱՏԱԿԻՆ:
Այս ֆիլմն այն մասին է, թե դեպի ո՞ւր ենք մենք գնում: Այս ֆիլմը Հայոց Ցեղասպանության մասին է, բայց այս ֆիլմում չկան զարհուրելի տեսարաններ, չկան արցունքներ… Այս ֆիլմը հիշելու, չմոռանալու, բայց և ապրելու մասին է…»,- նշում են Կինեմատոգրաֆիստների միությունից։
Բեմադրող օպերատորն է Հակոբ Կարանֆիլյանը։ Ֆիլմում նկարահանվել են նաև Արտաշես Շահվերդյանը, Քրիստինա Զամինյանը, Կարինե Ջանջուզազյանը, Իշխան Ղարիբյանը, Սամվել Դանիելյանը, Յուրի Իգիթխանյանը, Մանուկ Հախվերդյանը, Գրիգոր Բաղդասարյանը և այլ դերասաններ:
Ֆիլմը նկարահանված է Ռ. Փաշինյանի՝ «Տղաս, ո՞ւր է Եփրատը» պատմվածքի հիման վրա և Ռ. Փաշինյանը նաև գլխավոր դերակատար է:

Сегодня в 19:00 в большом зале Дома кино состоится премьера фильма «Сынок, а где Евфрат?», посвященного памяти актера, сценариста, заслуженного деятеля искусств РА Вигена Степаняна. Об этом сообщает Союз кинематографистов.
В 2016 году Виген Степанян исполнил главную роль в фильме сценариста, режиссера и продюсера Рубена Пашиняна «Сынок, а где Евфрат?». Фильм неоднократно демонстрировался за рубежом, гастролировал на фестивалях, завоевал награды, на Ялтинском кинофестивале Виген Степанян получил премию «За лучшую мужскую роль» и т. д.
Виген Степанян также принимал активное участие как в постановке этого фильма, так и в переводе сценария на армянский язык.
«К сожалению, большая армянская премьера фильма проходит без Вигена Степаняна. И МЫ ПОСВЯЩАЕМ ЕЕ ПАМЯТИ ВИГЕНА СТЕПАНЯНА.
Этот фильм о том, куда мы идем. Этот фильм о Геноциде армян, но в нем нет ужасных сцен, нет слез… Этот фильм о том, чтобы помнить, не забывать, но и жить…», - отмечает Союз кинематографистов.
Оператор-постановщик - Акоп Каранфилян. В фильме также снимаются Арташес Шахвердян, Кристина Заминян, Карине Джанджузазян, Ишхан Гарибян, Самвел Даниелян, Юрий Игитханян, Манук Ахвердян, Григор Багдасарян и другие актеры.
Фильм снят по одноименному рассказу Рубена Пашиняна «Сынок, а где Евфрат?» и, Р. Пашинян также является главным действующим лицом.