Միայն Արցախի կարգավիճակի որոշումը կարող է հիմք հանդիսանալ տարածաշրջանում ամուր խաղաղության․ ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել 2016 թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հինգերորդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Հինգ տարի առաջ՝ 2016 թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, ադրբեջանական իշխանությունները, կոպտորեն խախտելով հրադադարի պահպանման հանձնառությունը՝ լայնածավալ ռազմական  հարձակում սանձազերծեցին Արցախի դեմ՝ փորձելով ուժի կիրառման միջոցով լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Հարձակողական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերը կանխամտածված թիրախավորում էին նաև քաղաքացիական բնակավայրերն ու ենթակառուցվածքները: Արցախի դեմ քառօրյա պատերազմն ուղեկցվում էր Արցախի զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց դաժան սպանություններով, խոշտանգումներով, ինչպես նաև զոհվածների մարմինների անարգմամբ: Ազգային ատելության հիմքով այդ հանցագործություններն իրագործողները հետագայում պարգևատրվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից` ամենաբարձր մակարդակով:
Ապրիլյան պատերազմին հաջորդած տարիներին, ոգևորված իրագործված պատերազմական հանցագործությունների և մարդու իրավունքների ոտնահարումների անպատժելիությամբ, ադրբեջանական իշխանություներն ավելի սաստկացրեցին ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու հայերի նկատմամբ ատելության քարոզը:
Այս քաղաքականության իրականացման արդյունքը դարձավ 2020թ. Թուրքայի և վերջինիս կողմից հովանավորվող օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նոր ռազմական ագրեսիայի սանձազերծումը, որը հանգեցրեց բազմաթիվ անդառնալի մարդկային և նյութական կորուստների: Ադրբեջանի ռազմական օկուպացիայի ներքո անցավ Արցախի տարածքի զգալի մասը, տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ դարձան փախստական:
2016թ. ապրիլին և  2020թ. սեպտեմբերին Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմներն ու դրանց ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրագործված պատերազմական հանցագործությունները ցույց տվեցին, որ Արցախը որևէ կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի իրավասության ներքո:
Միայն Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների հասցեագրումը, Արցախի կարգավիճակի որոշումը կարող են հիմք հանդիսանալ տարածաշրջանում ամուր խաղաղության և կայունության համար: Հայաստանը և հայ ժողովուրդը գործադրելու են հնարավոր բոլոր ջանքերը՝ լիարժեքորեն վերականգնելու Արցախի մեր հայրենակիցների բոլոր իրավունքները՝ իրենց պատմական հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ կենսագործունեության համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

МИД Армении: Только определение статуса Арцаха может стать основой для прочного мира и стабильности в регионе
16:22 02/04/2021
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением по случаю пятой годовщины военной агрессии Азербайджана против Арцаха в апреле 2016 года.
«Пять лет назад, в ночь с 1 на 2 апреля 2016 года, азербайджанские власти, грубо нарушив режим прекращения огня, предприняли широкомасштабное военное наступление против Арцаха в попытке разрешить нагорно-карабахский конфликт с помощью силы.
В ходе наступательных действий азербайджанские вооруженные силы преднамеренно наносили удары по населенным пунктам и объектам гражданской инфраструктуры. Четырехдневная война против Арцаха сопровождалась жестокими убийствами и пытками военнослужащих и гражданского населения Арцаха, а также надругательствами над телами погибших. Исполнители этих преступлений на почве этнической ненависти позже  были награждены властями Азербайджана на самом высоком уровне.
В последующие годы после апрельской войны власти Азербайджана, вдохновленные безнаказанностью за совершенные военные преступления и нарушения прав человека, усугубили воинственную риторику и пропаганду ненависти в отношении армян.
Результатом реализации этой политики стала в 2020 году развязанная Азербайджаном новая военная агрессия против Арцаха при непосредственном участии Турции и поддерживаемых ею иностранных боевиков-террористов, привела к многочисленным безвозвратным человеческим и материальным потерям. Большая часть территории Арцаха оказалась под военной оккупацией Азербайджана, десятки тысяч граждан стали беженцами.
Широкомасштабные военные действия, развязанные против Арцаха в апреле 2016 и в сентябре 2020 года, и военные преступления, совершенные в это время Азербайджаном, показали, что Арцах ни в каком статусе не может находиться под юрисдикцией Азербайджана.
Только устранение последствий азербайджанской агрессии против Арцаха, определение статуса Арцаха может стать основой для прочного мира и стабильности в регионе. Армения и армянский народ приложит все усилия для полного восстановления всех прав наших соотечественников в Арцахе на свободную, достойную жизнь на своей исторической родине».