«Ի՞նչ իմանային այդ տղաները, որ իրենք հայրենիք են պահում, իսկ դուք իրենց մեջքի հետևը թորքերի հետ բանակցում և հանձնում էիք»
«Արայիկ Հարությունյան, նոյեմբերի 9-ին, հրադադարի հաստատումից հետո, նվազագույնը քո գիտությամբ, մասնակցությամբ հանձնել եք շրջաններ բնակավայրեր, որոնք եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունների մեջ որևէ ամրագրում չունեին։
Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր, Խծաբերդ գյուղերը, Դիզափայտ լեռն ու մի շարք բարձունքներ, Քաշաթաղի շրջանի Սանասար համայնքի (նախկին Ղուբաթլու) և Կովսականի (նախկ. Զանգելան) այն հատվածները, որոնք նոյեմբերի 9-ի դրությամբ հայկական վերահսկողության տակ էին. այս բնակավայրերի մասին եռակողմ հայտարարությունում ոչինչ չկար, բայց հանձնեցիք։
Մինչև հիմա պատասխան չեք տվել, թե ինչո՞ւ հանձնեցիք, դեռ չեմ խոսում, որ ձեր կուլիսային պայմանավորվածությունը զորքին չէիք փոխանցել, արդյունքում հրադադարից մեկ ամիս հետո, այդ բնակավայրերում մոտ մեկ տասնյակ մարդ զոհվեց, 64-ը գերեվարվեց։
Ի՞նչ իմանային այդ տղաները, որ իրենք հայրենիք են պահում, իսկ դուք իրենց մեջքի հետևը թորքերի հետ բանակցում և հանձնում էիք։
Հարությունյան Արայիկ, դու դեռ երե՞ս ունես, ո՞ւմ վրա ես մունաթ գալիս, զարմանում, որ ասածներդ կասկածի տակ են դնում։ Կարմիր Շուկայի հնարավոր հանձման վերաբերյալ մարդկանց մտահոգություններին ե՞ս որակումներ տալիս։ Դու էիր օրեր առաջ մարդկանց պատմում, որ նման քննարկում եղել է, բայց թեման փակ է։
Ինչի՞ ես գցել բռնել, որ մարդիկ քեզ պետք է հավատան, վստահեն, թե՞ չգիտես մարդիկ իրականում քո մասին ինչ են մտածում, թե՞ մտածում ես, որ Նիկոլի հետ համատեղ իրականացրած ծրագիրը մարսել ես։
Ձեր լավն ու վատն էլ չեք գիտակցում, հանգիստ տեղներդ նստեք, գլուխներդ կախ գործ արեք՝ առանց ճոռոմ-ճոռոմ խոսելու, ժամանակը կգա, դեռ հատ-հատ պատասխան եք տալու»։

«Откуда этим ребятам было знать, что пока они держат Родину, вы за их спиной ведете переговоры с турками и сдаете?»
«Араик Арутюнян, 9 ноября после установления режима прекращения огня, по крайней мере, с твоего ведома, участия, сдали регионы, населенные пункты, которые не были оговорены в в соглашениях трехстороннего заявления.
Села Хин Тагер, Хцаберд Гадрутского района, гора Дизапайт и ряд высот, участки общины Санасар (бывший Кубатлу) и Ковсакан (бывший Зангелан) Кашатагского района, которые по состоянию на 9 ноября находились под контролем Армении: в трехстороннем заявлении об этих населенных пунктах ничего не было, но вы сдали их.
Пока вы не ответили, почему сдали, я не говорю уже о том, что вы не сообщили о своем закулисном соглашении армии, в результате через месяц после прекращения огня в этих населенных пунктах погибло около десятка человек, 64 попали в плен.
Откуда этим ребятам было знать, что пока они держат Родину, вы за их спиной ведете переговоры с турками и сдаете?
Арутюнян Араик, у тебя еще есть лицо? Кого ты упрекаешь, почему удивляешься, что сказанное тобою подвергается сомнению? Ты даешь оценку опасениям людей по поводу возможной сдачи Кармир Шука? Ты сам несколько дней рассказывал людям, что такое обсуждение было, но тема закрыта.
Почему ты подумал, что люди должны тебе верить, доверять, или ты не знаешь, что люди на самом деле думают о тебе, или ты думаешь, что вам сошел с рук план, реализованный совместно с Николом?
Вы даже не осознаете свое хорошее и плохое, тихо сидите на своих местах, работаете с опущенной головой, не произносите громких речей, время придет, вы еще ответите по очереди»