Վարչական դատարանում մեկնարկել է Օնիկ Գասպարյանի գործով դատական նիստը
Վարչական դատարանում դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ մեկնարկեց ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալի պաշտոնից ազատված Օնիկ Գասպարյանի գործով նախնական դատական նիստը։
Կողմերը չառարկեցին նիստի լուսանկարահանումը, տեսանկարահանումը և դատարանը թույլ տվեց։
«Դատավարության հարգելի մասնակիցներ, տեղեկացնում եմ, որ այսօրվա նիստը հրավիրվել է պատասխանող կողմի՝ հայցի ապահովումը վերացնելու միջնորդության քննարկման համար։ Այս նիստում որևէ այլ հարց չի քննարկվելու՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ պատասխանողներից մեկը չի ներկայացել դատական նիստին»,- տեղեկացրեց դատավորը։
Հայցվորի ներկայացուցիչ Արամ Օրբելյանն ասաց՝ միջնորդությունը ստացել են։
Նշենք, որ Վարչական դատարանը բավարարել էր պաշտպանական կողմի միջնորդությունը հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին, և, ըստ Գասպարյանի փաստաբանի, հետայսու Օնիկ Գասպարյանը շարունակելու է պաշտոնավարել որպես Գլխավոր շտաբի պետ:
Դատական նիստին կարող եք հետևել Yerevan. Today-ի ուղիղ հեռարձակմամբ։
Հիշեցնենք, որ ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնից ազատված Օնիկ Գասպարյանը դիմել էր դատարան իրավունքի ուժով ընդունված Հանրապետության Նախագահի՝ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրը, ինչը հաստատվել է 2021թ. մարտի 10-ի՝ վարչապետի՝ Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին հայտարարությամբ, առոչինչ ճանաչելու պահանջի մասին:
Նշենք, որ ավելի վաղ՝ մարտի 25-ին դատարանը որոշում է կայացրել մերժել Նիկլո Փաշինյանի ներկայացուցչի միջնորդությունը՝ դատավոր Մհեր Պետրոսյանի ինքնաբացարկ հայտնելու վերաբերյալ։ Պատասխանողը միջնորդության հիմքում դրել էր «կանխակալ վերաբերմունքը»։

В Административном суде началось судебное заседание по делу Оника Гаспаряна
В Административном суде под председательством судьи Мгера Петросяна началось предварительное судебное заседание по делу освобожденного от должности заместителя начальника Генштаба вооруженных сил Оника Гаспаряна.
Стороны не возражали против фотосъемки, видеозаписи заседания, и суд разрешил.
«Уважаемые участники судебного процесса, сообщаю, что сегодняшнее заседание созвано стороной-ответчиком для обсуждения ходатайства об отмене обеспечения иска. Никакой другой вопрос на этом заседании обсуждаться не будет, учитывая также тот факт, что один из ответчиков не явился на судебное заседание», - сообщил судья.
Представитель истца Арам Орбелян сообщил, что они получили ходатайство.
Отметим, что Административный суд удовлетворил ходатайство стороны защиты о применении меры по обеспечению иска, и, по словам адвоката Гаспаряна, отныне Оник Гаспарян продолжит занимать должность начальника Генштаба.
Вы можете следить за судебным заседанием в прямой трансляции Yerevan.Today.
Напомним, что освобожденный от должности начальника Генштаба ВС Оник Гаспарян обратился в суд с требованием признать ничтожным указ Президента Республики Армения об освобождении от должности начальника Генерального штаба Вооруженных Сил генерал-полковника Оника Гаспаряна, который был потвержден заявлением премьер-министра от 10 марта 2021 года о признании Оника Гаспаряна освобожденным от должности начальника Генштаба ВС РА.
Напомним, что ранее, 25 марта, суд принял решение отклонить ходатайство представителя Никола Пашиняна об отзыве судьи Мгера Петросяна. В основе ходатайства ответчик поставил «предвзятое отношение».