Արցախի ժողովրդի նկատմամբ 2016թ. ապրիլին ադրբեջանական վայրագությունները պատշաճ կերպով չեն դատապարտվել. ԱՀ ՄԻՊ
Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ գրասենյակը հաղորդագրություն է տարածել՝ կապված արցախյան շփման գծում 2016 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետ։
«2016 թվականի ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները պատշաճ կերպով չեն դատապարտվել միջազգային հանրության կողմից: Կատարածի համար անպատժելիությունը Ադրբեջանը օգտագործել է չորս տարի անց՝ 2020 թվականի աշնանը, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների հետ միասին լայնածավալ ագրեսիա իրականացնելով Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ, որն ուղեկցվել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով, պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններով:
44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը առանց տարբերակման, դիտավորյալ թիրախավորել է Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները, խոշտանգել, անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկել ռազմագերիներին և զոհված զինծառայողների մարմինները: Անպատժելիության հետևանք է նաև, որ մինչ այսօր Ադրբեջանը հրաժարվում է հայրենիք վերադարձնել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական գերեվարված անձանց և շարունակում է վանդալիզի ենթարկել Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած տարածքներում հայկական մշակութային հուշարձանները: Ադրբեջանի վարքագիծը այդ երկրում տարիներ ի վեր պետական մակարդակով վարվող հայատյացության համակարգված քաղաքականության արդյունք է:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը համոզված է, որ ինչպես 2016թ. ապրիլյան, այնպես էլ 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կանոնավոր և կոպտագույն խախտումները անհանգստության լուրջ առիթ են ամբողջ միջազգային հանրության համար և պետք է արժանանան համարժեք արձագանքի միջազգային կազմակերպությունների և հեղինակավոր իրավապաշտպան կառույցների կողմից»,- ասված է ՄԻՊ տարածած հաղորդագրությունում։

Azerbaijani atrocities against Artsakh in April 2016 not condemned properly by the international community
Atrocities committed by Azerbaijan against the people of Artsakh in April, 2016, have not been condemned properly by the international community, The Artsakh Republic Ombudsman's Office said in a released statement.
"Azerbaijan used impunity for what it did 4 years later in the fall of 2020 in a large-scale aggression against the Republic of Artsakh and its people together with the Turkish and international terrorist groups, accompanied by gross violations of international humanitarian law, and war crimes against the humanity," according to the document.
It is noted that throughout the 44-day war, Azerbaijan indiscriminately and deliberately targeted the civilian population and infrastructure of the Republic of Artsakh, tortured and inhumanely treated the prisoners of war and the bodies of the killed servicemen. It is with impunity that Azerbaijan still refuses to repatriate the Armenian prisoners of war, civilian captives and continues to vandalize the Armenian cultural monuments in the areas beyond Artsakh’s control. Azerbaijan’s behavior is the result of the years-long systematic policy of Armenophobia pursued at a state level.
Artsakh Ombudsman is convinced that the regular and gross violations of the international humanitarian law by Azerbaijan both in the April war of 2016 and during the 44-day war, are a matter of serious concern for the entire international community and should receive an adequate response from the international structures and authoritative human rights organizations," said the statement.