Արցախի ժողովրդի նկատմամբ 2016թ. ապրիլին ադրբեջանական վայրագությունները պատշաճ կերպով չեն դատապարտվել. ԱՀ ՄԻՊ
Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ գրասենյակը հաղորդագրություն է տարածել՝ կապված արցախյան շփման գծում 2016 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետ։
«2016 թվականի ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները պատշաճ կերպով չեն դատապարտվել միջազգային հանրության կողմից: Կատարածի համար անպատժելիությունը Ադրբեջանը օգտագործել է չորս տարի անց՝ 2020 թվականի աշնանը, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների հետ միասին լայնածավալ ագրեսիա իրականացնելով Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ, որն ուղեկցվել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով, պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններով:
44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը առանց տարբերակման, դիտավորյալ թիրախավորել է Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները, խոշտանգել, անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկել ռազմագերիներին և զոհված զինծառայողների մարմինները: Անպատժելիության հետևանք է նաև, որ մինչ այսօր Ադրբեջանը հրաժարվում է հայրենիք վերադարձնել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական գերեվարված անձանց և շարունակում է վանդալիզի ենթարկել Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած տարածքներում հայկական մշակութային հուշարձանները: Ադրբեջանի վարքագիծը այդ երկրում տարիներ ի վեր պետական մակարդակով վարվող հայատյացության համակարգված քաղաքականության արդյունք է:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը համոզված է, որ ինչպես 2016թ. ապրիլյան, այնպես էլ 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կանոնավոր և կոպտագույն խախտումները անհանգստության լուրջ առիթ են ամբողջ միջազգային հանրության համար և պետք է արժանանան համարժեք արձագանքի միջազգային կազմակերպությունների և հեղինակավոր իրավապաշտպան կառույցների կողմից»,- ասված է ՄԻՊ տարածած հաղորդագրությունում։

Омбудсмен Арцаха: Совершенные Баку в апреле 2016 года зверства не удостоились должного осуждения международного сообщества
Офис Защитника прав человека (омбудсмена) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) выступил с заявлением по случаю 5-й годовщины военной агрессии Азербайджана против Арцаха в апреле 2016 года.
«Зверства, совершенные Азербайджаном против народа Арцаха в апреле 2016 года, не были должным образом осуждены международным сообществом.
Безнаказанность за сделанное Азербайджан использовал четыре года спустя, осенью 2020 года, в крупномасштабной агрессии Турции вместе с международными террористическими группами против народа Арцаха, сопровождавшейся грубыми нарушениями международного гуманитарного права и военными преступлениями против человечности.
Во время 44-дневной войны Азербайджан неизбирательно и преднамеренно наносил удары по гражданскому населению и инфраструктуре Республики Арцах, подвергая пыткам и бесчеловечному обращению с военнопленными и телами убитых военнослужащих. Последствием безнаказанности является еще и то, что Азербайджан отказывается репатриировать армянских военнопленных, гражданских лиц и продолжает разрушать армянские памятники культуры в районах, находящихся вне контроля Арцаха. Поведение Азербайджана в этой стране является результатом многолетней систематической антиармянской политики на государственном уровне.
Защитник прав человека Республики Арцах убежден, что как в апреле 2016 года, так и во время 44-дневной войны регулярные грубые нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права вызывают серьезную озабоченность всего международного сообщества и должны получить адекватный ответ со стороны международных и авторитетных правозащитных организаций».