AstraZeneca պատվաստանյութից հետո Անգլիայում հայտնաբերվել է թրոմբոզի 30 դեպք
Մեծ Բրիտանիայի Դեղամիջոցների և բժշկական սարքավորումների կարգավորման գործակալությունը հայտնել է, որ AstraZeneca պատվաստանյութով պատվաստվելուց հետո հիվանդների մոտ հայտնաբերվել է թրոմբոզի 30 դեպք: Այդ մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Ավելի վաղ բրիտանական բժշկական համակարգող գործակալությունը հայտնել էր գլխուղեղի թրոմբոզի հինգ դեպքերի մասին՝ 11 միլիոն պատվաստումներից հետո:
Հինգշաբթի օրը գործակալությունը հրապարակեց գլխուղեղի երակային թրոմբոզի 22 և պատվաստումներից հետո թրոմբոզի հետ կապված այլ դեպքերի ութ հաղորդում: Ընդհանուր առմամբ, երկրում իրականացվել է AstraZeneca-ի 18.1 միլիոն դեղաչափի պատվաստում:
Միևնույն ժամանակ, գործակալությունը հայտնել է, որ նման հաղորդումներ չի ստացել BioNTech SE- ի և Pfizer Inc.-ի կողմից արտադրված պատվաստանյութը օգտագործելուց հետո:
Որոշ երկրներ ժամանակավորապես դադարեցրել են AstraZeneca պատվաստանյութի օգտագործումը կողմնակի հետևանքների մասին հաղորդումների պատճառով, բայց որոշները վերսկսել են դրա օգտագործումը վարկի դեպքերի աճի և պատվաստանյութերի պակասի պատճառով:

British regulators on Thursday said they have identified 30 cases of rare blood clot events after the use of the AstraZeneca COVID-19 vaccine, 25 more than the agency previously reported, according to Reuters.
The Medicines and Healthcare products Regulatory Agency said it had received no such reports of clotting events following use of the vaccine made by BioNTech SE and Pfizer Inc.
The health officials said they still believe the benefits of the vaccine in the prevention of COVID-19 far outweigh any possible risk of blood clots.
Some countries are restricting use of the AstraZeneca vaccine while others have resumed inoculations, as investigations into reports of rare, and sometimes severe, blood clots continue.
On March 18, the UK medicines regulator said that there had been five cases of a rare brain blood clot among 11 million administered shots.
On Thursday, it put the count at 22 reports of cerebral venous sinus thrombosis, an extremely rare brain clotting ailment, and 8 reports of other clotting events associated with low blood platelets out of a total of 18.1 million doses given.