Ադրբեջանական այդ «խաղաղասիրական» ծրագրերը իրական խաղաղության նպատակներ չեն ունեցել. Թաթոյան
«Ադրբեջանական «խաղաղասիրական» ծրագրերը եղել են միջազգային հանրության համար նախատեսված շղարշ, բայց իրականում վարվել է Արցախի ու Հայաստանի բնակչության, ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ ատելության ու թշնամանքի քաղաքականություն:
Իրական պատրանք ապահովելու համար այդ ծրագրերին ներգրավվել են ինչ-որ փորձագետներ ու կոչել Track II Peacebuilding: Բայց այդ փորձագետները լցված են եղել նույնքան ատելությամբ ու թշնամանքով:
Օրինակ` 2016թ. «Բաքու» կամ 2017 թ. «Բաքու-Թբիլիսի» պլատֆորմները:
Ադրբեջանական այդ «խաղաղասիրական» ծրագրերը իրական խաղաղության նպատակներ չեն ունեցել, դրանց միշտ նախորդել կամ հաջորդել են դաժանություններով ուղեկցվող պատերազմական
գործողություններ:
Հատուկ նորից եմ ընդգծում` մեզ համար խաղաղությունը բարձրագույն արժեք է, բայց չպետք է թույլ տանք թմրեցնել մեզ ադրբեջանական կեղծ խաղաղասիրությամբ»:

Арман Татоян: Эти «миролюбивые» азербайджанские программы не были нацелены на достижение реального мира
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook пишет:
«"Миролюбивые" программы Азербайджана были предусмотренной для международного сообщества завесой, но на самом деле проводилась политика ненависти и вражды по отношению к населению Арцаха и Армении, гражданину РА.
Для создания правдоподобной иллюзии к этим программам были привлечены какие-то эксперты – Track II Peacebuilding. Но в этих экспертах было столько же ненависти и вражды.
Например, платформы «Баку» в 2016 г. или «Баку-Тбилиси» в 2017 г.
Эти "миролюбивые" азербайджанские программы не были нацелены на достижение настоящего мира, им всегда предшествовали или за ними следовали военные действия, сопровождавшиеся зверствами.
Специально повторяю вновь: мир – это наивысшая ценность для нас, но мы не должны позволять, чтобы нас убаюкивали фальшивым азербайджанским миролюбием».