Մահացել է նորաձևության դիզայներ Կառլա Մարիա Զամպատին
Սիդնեյի օպերայի սանդուղքից վայր ընկնելուց հետո 79 տարեկան հասակում մահացել է ծագումով իտալացի նորաձևության դիզայներ և գործարար Կառլա Մարիա Զամպատին, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Մենք կորցրեցինք իսկապես հոյակապ և ոգեշնչող ավստրալացու», - ասվում է Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնի հայտարարության մեջ: Նա ոչ միայն լավագույնն էր նորաձևության արդյունաբերության մեջ, այլև ձեռնարկատիրության առաջամարտիկ էր: Գործարար կինը, որը տասնյակ բուտիկներ է բացել Ավստրալիայի ամբողջ տարածքում, աշխատել է որպես Ավստրալիայի հանրային հեռարձակողի՝ Հատուկ հեռարձակման ծառայության նախագահ:
Նա գործունեություն է ծավալել արմատական սոցիալական փոփոխությունների համար, 1960-ականներին պայքարել է կանանց իրավունքների՝ այսօր կանանց հզորացնելու համար:
Ջամպատիի հագուստները կրող ազդեցիկ անհատներից էին դերասանուհիներ Նիկոլ Քիդմանը և Քեյթ Բլանշետը, ինչպես նաև Ավստրալիայի նախկին վարչապետ Ջուլիա Գիլարդը:

Умерла модельер Карла Мария Зампатти
Модельер и бизнес-леди итальянского происхождения Карла Мария Зампатти умерла на 79-м году жизни спустя неделю после падения с лестницы в опере в Сиднее. Об этом сообщило в субботу агентство Reuters.
"Мы потеряли поистине великого и вдохновляющего австралийца", - сказал в своем заявлении премьер-министр Австралии Скотт Моррисон, добавив, что Зампатти была не только иконой индустрии моды, но и пионером в предпринимательстве и поборницей мультикультурного подхода. Бизнес-леди, открывшая десятки бутиков по всей Австралии, занимала несколько постов директора и выполняла функции председателя австралийской государственной телерадиовещательной компании The Special Broadcasting Service.
"Она продолжала преуспевать как бизнесвумен, несмотря на огромные и радикальные социальные изменения, разрабатывая одежду для женщин, сражаясь за освобождение через движение за права женщин в 1960-х годах для расширения прав и возможностей женщин сегодня ", - говорится в заявлении семьи.
Как пишет ТАСС, в число влиятельных личностей, носивших одежду Зампатти, входили актрисы Николь Кидман и Кейт Бланшетт, а также бывшая премьер-министр Австралии Джулия Гиллард.