Ռազմական ագրեսիային հաջորդում են ծավալապաշտական նկրտումները ՀՀ տարբեր տարածքների, մասնավորապես՝ Սյունիքի նկատմամբ. Արցախի ԱԳՆ
16:27 03/04/2021
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը տարածել է հայտարարություն
«Թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի գագաթնաժողովում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից արված հայտարարությունը բավականին մտահոգիչ է՝ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատման տեսանկյունից:
Ադրբեջանի նախագահը շարունակում է հակահայկական տրամադրություններ հրահրել ոչ միայն Ադրբեջանում, այլ նաև թյուրքալեզու և մահմեդական  երկրների հասարակություններում: Դրանով Ադրբեջանի ղեկավարը միտումնավոր էթնիկ և կրոնական երանգներ է հաղորդում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ փորձելով թյուրքական և մահմեդական աշխարհները համախմբել Ադրբեջանի նկրտումների շուրջ:
Ալիևը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը և հայատյացությունը նպատակաուղղված կերպով  տեղափոխում է  պանթուրքիզմի և պանիսլամիզմի հարթություն՝ այսպիսով ծայրահեղականության տարրեր հաղորդելով այդ գաղափարախոսություններին:
Եվ այս համատեքստում Ադրբեջանի, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների հանցավոր եռադաշինքի առաջին լուրջ աշխարհաքաղաքական հայտը հանդիսացավ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիան: Դրան հաջորդում են ծավալապաշտական նկրտումները նաև Հայաստանի Հանրապետության տարբեր տարածքների, մասնավորապես՝ Սյունիքի նկատմամբ:
Միջազգային հանրության կողմից համարժեք քայլերի բացակայության ներքո այլ տարածաշրջաններում ևս անշուշտ տեղի են ունենալու համանման գործողություններ, որոնք համաշխարհային անվտանգության համար հղի են անկանխատեսելի հետևանքներով»:

"The statement by Azerbaijani president Ilham Aliyev at the Summit of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States is of serious concern in terms of establishing lasting peace and stability in the region," Arrsakh Foreign Ministry said in a released statement on Saturday.
It notes that Aliyev continues to fuel anti-Armenian sentiments not only within Azerbaijan, but also in the societies of Turkic-speaking and Muslim countries. "By doing so, the leader of Azerbaijan deliberately attaches ethnic and religious elements to the Azerbaijan-Karabakh conflict, attempting to unite the Turkic and Muslim worlds around the aspirations of Azerbaijan," the statement said.
According to the Artsakh Foreign Ministry Aliyev purposefully transfers the Azerbaijan-Karabakh conflict and Armenophobia to the dimension of Pan-Turkism and Pan-Islamism, thus attaching elements of radicalism to these ideologies.
"In this context, the first serious geopolitical claim of the criminal trinity of Azerbaijan, Turkey and international terrorists was the large-scale military aggression unleashed against the Republic of Artsakh on September 27, 2020. This is followed by the expansionist aspirations also for different regions of the Republic of Armenia, in particular, Syunik. Without adequate steps by the international community, similar actions will surely take place in other regions as well, which are fraught with unpredictable consequences for global peace and stability," the statement concluded.