ԱՄԷ-ում դատարանի առաջ են կանգնել 10 աղջիկներ, որոնք մերկ պարել են հյուրանոցի պատշգամբում
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ոստիկանությունը ձերբակալել է ավելի քան տասը աղջիկների, որոնք մերկ պարել և լուսանկարվել են տեսախցիկի առջև՝ «Dubai Marina» հյուրանոցի պատշգամբում։ Այս մասին գրում է «Գազետա.ռու»-ն։
«Այս անընդունելի պահվածքը չի արտացոլում արաբական երկրի արժեքներն ու էթիկան»,- ասվում է Դուբայի ոստիկանության հայտարարության մեջ։
Ձերբակալությունն իրականացվել է այն բանից հետո, երբ տեղի բնակիչները սոցիալական ցանցերում իրենց վրդովմունքն են արտահայտել «հասարակական անկարգությունների» վերաբերյալ:
ԱՄԷ-ում օրենսդրությունը հիմնված է քաղաքացիական իրավունքի և շարիաթի օրենքների համակարգի վրա, որոնք հավասարապես տարածվում են մուսուլմանների և ոչ մուսուլմանների վրա:
Համաձայն տեղական օրենքների՝ նման ֆոտոշարքի համար աղջիկներին սպառնում է մինչև վեց ամսվա ազատազրկում և տուգանք՝ մինչև հազար ֆունտ ստեռլինգ, ինչը կազմում է մոտ 724 հազար 500 ՀՀ դրամ, կամ մոտ 1400 դոլար։

В ОАЭ под суд попали 10 девушек, танцующих обнаженными на балконе отеля
В Дубае полиция Объединенных Арабских Эмиратов арестовала свыше десяти девушек, которые обнаженными танцевали и позировали на камеру на балконе гостиницы Dubai Marina. Об этом пишет Газета.ru.
«Такое неприемлемое поведение не отражает ценности и этику арабской страны», — сказано в заявлении полиции Дубая.
Задержание было произведено после того, как в соцсетях местные жители выразили возмущение «кадрами публичного разврата».
В ОАЭ законодательство построено на системе гражданского права и норм шариата, которые применяются равно как в отношении мусульман, так и немусульман.
По местным законам за такую фотосессию девушкам грозит до шести месяцев в тюрьме и штраф до тысячи фунтов стерлингов, что в пересчете составляет около 724 тысяч 500 драмов или около 1400 долларов США.