Գները շարունակում են աճել, իսկ մարդկանց եկամուտները՝ ոչ. Սուրեն Պարսյան
«ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն՝ 2021 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գները աճել են 5,2 տոկոսով, իսկ սննդամթերքի և ալկոհոլային խմիչքների գները աճել են 7,2 տոկոսով։ Հատկապես մտահոգիչ է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գների կտրուկ աճը։ Մասնավորապես՝
1․ Մրգի շուկայում 2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ արձանագրվել է 10.9%, իսկ 2021թ. փետրվարի համեմատ` 6.9% գնաճ:
2․ Յուղերի և ճարպերի շուկայում 2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ արձանագրվել է 24.6%, իսկ 2021թ. փետրվարի համեմատ՝ 4.3% գնաճ (արևածաղկի բուսական յուղի միջին գնաճը 2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ կազմել է 62.2%, իսկ 2020թ. փետրվարի համեմատ՝ 8.7%):
3․ Շաքարի և շաքարավազի շուկայում 2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ գրանցվել է 40.9%, իսկ 2021թ. փետրվարի համեմատ՝ 2.3% գնաճ:
4․ Կաթնամթերք, պանիր և ձու շուկայուն 2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ գրանցվել է 16.5%, իսկ 2021թ. փետրվարի համեմատ՝ 2.2% գնաճ: Ձվի գինը 2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ աճել է 78.2%-ով, իսկ 2021թ. փետրվարի համեմատ՝ 8.1%-ով:
5․ 2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ մսամթերքի շուկայում գրանցվել է 3.4%, իսկ 2021թ.փետրվարի համեմատ՝ 0.8% գնաճ:
6․ 2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ հացաբուլկեղենի և ձավարեղենի շուկայում գրանցվել է 9.4%, 2021թ. փետրվարի համեմատ՝ 0.6% գնաճ (հացի և ալյուրի գնաճը 2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ կազմել է համապատասխանաբար 8.6% և 14.4%, իսկ 2021թ. փետրվարի համեմատ՝ 0.2% և 1.6%):
7․ Բանջարեղենի շուկայում 2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ արձանագրվել է 1.4% գնաճ, իսկ 2021թ. փետրվարի համեմատ՝ 4.7% գնանկում:
Գները շեշատկի աճել են նաև վառելիքի շուկայում, մասնավորապես՝ 2021թ. մարտին փետրվարի համեմատ բենզինի և դիզելային վառելիքի գներն աճել են 8.2% և 11.2%-ով։
2021թ. մարտին 2020թ. մարտի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է բենզինի 4.9% գնաճ, իսկ դիզելային վառելիքի գները նվազել են 4.9%-ով: 2021թ. մարտին 2020թ. դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է բենզինի և դիզելային վառելիքի համապատասխանաբար 14.0% և 18.1% գնաճ:
Հատկանշական է, որ նույն պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ մարդկանց աշխատավարձերը, թոշակները և նպաստները մնացել են գրեթե նույնը։ Իհարկե, բացառություն են կազմում պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաները, որոնց եկամուտները շարունակաբար աճում են։
Այո, Հայաստանը գտնվում է սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամում, և այս ընթացքում զրկանքները, հարկային բեռն և վնասները արդարացի պետք է բաշխվի հասարակության անդամների միջև։ Հակառակ դեպքում, էլ ավելի կբևեռացվի հասարակությունը, կխորանա աղքատությունը՝ պարարտ հիմքեր ստեղծելով»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նա։

Сурен Парсян: Цены продолжают расти, а доходы людей – нет
«Согласно опубликованным Статистическим комитетом РА данным, в январе-марте 2021 года цены выросли на 5,2% по сравнению с тем же периодом прошлого года, а цены на продукты питания и алкогольные напитки выросли на 7,2%. Особую тревогу вызывает резкий рост цен на предметы первой необходимости. В частности:
1 ․ На рынке фруктов в марте 2021 года по сравнению с мартом 2020 г. был зарегистрирован рост цен 10,9%, а по сравнению с февралем 2021 года- 6,9%.
2 ․ На рынке масел и жиров в марте 2021 года по сравнению с мартом 2020 г. был зарегистрирован рост цен 24,6%, а по сравнению с февралем 2021 года- 4,3% (средний рост цен на растительное подсолнечное масло в марте 2021 г. по сравнению с мартом 2020 г. составил 62,2% , а по сравнению с февралем 2020 г. -8,7%).
3 ․ На рынке сахара и сахарного песка в марте 2021 года по сравнению с мартом 2020 г. был зарегистрирован рост цен 40,9%, а по сравнению с февралем 2021 года - 2,3%.
4 ․ Рынок молочных продуктов, сыра и яиц в марте 2021 года по сравнению с мартом 2020 г. был зарегистрирован рост цен 16,5%, а по сравнению с февралем 2021 года -2,2%. Цена на яйца в марте 2021 года по сравнению с мартом 2020 года увеличилась на 78,2%, а по сравнению с февралем 2021 года -на 8,1%.
5 ․ В марте 2021 г. по сравнению с мартом 2020 г. рост цен на мясном рынке составил 3,4%, а по сравнению с февралем 2021 года -0,8%.
6. В марте 2021 г. по сравнению с мартом 2020 г. рост цен на рынке хлебобулочных изделий и зерна составил 9,4%, а по с февралем 2021 года - 0.6% (рост цен на хлеб и муку в марте 2021 г. по сравнению с мартом 2020 г. составил 8,6% и 14,4% соответственно, а по сравнению с  февралем 2021 г. - 0,2% и 1,6%).
7 ․ На овощном рынке марте 2021 г. по сравнению с мартом 2020 г. рост цен составил 1,4%,и снижение цен на 4.7% по сравнению с февралем 2021 года.
Зафиксировано резкое повышение цен также и на топливном рынке, в частности, в марте в 2021 года по сравнению с февралем цены на бензин и дизельное топливо выросли на 8,2% и 11,2%.
В марте 2021 г. по сравнению с мартом 2020 г.  цены на бензин в республике выросли на 4,9%, а цены на дизельное топливо упали на 4,9%. В марте 2021 г. по сравнению с декабрем 2020 г. зафиксирован рост цен на бензин и дизельное топливо на 14,0% и 18,1% соответственно.
Примечательно, что по той же официальной статистике заработная плата, пенсии и пособия населения практически не изменились. Конечно, исключение составляют высокопоставленные государственные служащие, доходы которых постоянно растут.
Да, Армения находится в социально-экономическом кризисе, и в этот период лишения, налоговое бремя и убытки должны быть справедливо распределены между членами общества. В противном общество станет еще более поляризовано, бедность усилится, создав плодородную основу», - написал он на своей странице в соцсети Facebook.