2020-ին Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմը ստացել է 377 դիմում` 481 անձի կողմից
Ղեկավարվելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին Արցախի օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասով`  Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրապարակել է 2020 թվականի գործունեության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդումը: Այս մասին հայտնում են Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմից։
2020 թվականին Պաշտպանի աշխատակազմը ստացել է 377 դիմում` 481 անձի կողմից` սոցիալական ապահովության, աշխատանքային, պատշաճ վարչարարության, սեփականության, ընտրական և մի շարք այլ իրավունքների վերաբերյալ:  Հարկ է նշել, որ նշված դիմումների ընդհանուր քանակի մեջ ներառված չեն պատերազմական գործողությունների ընթացքում ստացված հարյուրավոր դիմումները, քանի որ իրավիճակի դժվարություններով պայմանավորված, պատշաճ վիճակագրություն վարել հնարավոր չէր:
Եթե նախքան պատերազմը դիմումները վերաբերել են հիմնականում վերը նշված իրավունքներին, ապա պատերազմի ընթացքում և պատերազմից հետո՝ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց կյանքին ու առողջությանը, անհայտ կորածների մասին տեղեկություններ ստանալուն, քաղաքացիական անձանց տարհանվելուն, սոցիալական ապահովությանը, աշխատանքային և այլ իրավունքներին ու հարցերին:
Տարեկան հաղորդման մեջ մանրամասն ներկայացված է նաև 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումները փաստագրելու նպատակով Պաշտպանի կողմից նախաձեռնված փաստահավաք առաքելության արդյունքները և դրանց հիմքով պատրաստված զեկույցները:
Հաղորդմամբ Պաշտպանն իրավասու մարմինների ուշադրությունն է հրավիրել օրենսդրության մեջ և իրավակիրառ պրակտիկայում առկա խնդիրների վրա (սոցիալական ապահովության իրավունքի, սեփականության իրավունքի, առողջության պահպանման իրավունքի, արդար դատաքննության իրավունքի, ազատ տեղաշարժի իրավունքի, երեխաների իրավունքի, հաշմանդություն ունեցող անձանց իրավունքների, ազատազրկված անձանց իրավունքների և մի շարք այլ ոլորտների)` հանդես գալով կոնկրետ առաջարկներով այդ խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ:
Պաշտպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնում մատնանշված խնդիրների լուծման նպատակով համագործակցել պետական լիազոր մարմինների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության հաստատությունների հետ:

В 2020 году в Офис Защитника прав человека Арцаха поступило 377 заявлений от 481 лица
Руководствуясь частью 1 статьи 30 Закона Арцаха о Защитнике прав человека, Офис Защитника прав человека опубликовал свой годовой отчет о деятельности за 2020 год, а также о состоянии защиты прав и свобод человека. Об этом сообщают в Офисе Защитника прав человека Арцаха.
В 2020 году Офис Омбудсмена получил 377 заявлений от 481 лица по вопросам социального обеспечения, занятости, надлежащего администрирования, собственности, избирательного права и ряда других прав. Следует отметить, что в общее количество заявлений не входят сотни заявлений, полученных во время боевых действий, поскольку из-за сложности ситуации вести надлежащую статистику не представлялось возможным.
Если до войны заявления касались в основном вышеупомянутых прав, то во время и после войны - жизни и здоровья военнослужащих и гражданских лиц, получения информации о пропавших без вести, переселения гражданских лиц, социального обеспечения, трудовых и других прав и вопросов.
В годовой программе также подробно представлены результаты инициированной Защитником миссии по установлению фактов о нарушении прав человека в следствие крупномасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года, и подготовленные на их основе отчеты.
Отчетом Защитник обратил внимание компетентных органов на имеющиеся проблемы в законодательстве и правоприменительной практике (право социального обеспечения, право собственности, право на охрану здоровья, право на свободное судебное разбирательство, право на свободное передвижение, права детей, права лиц с инвалидностью, права пленных и других секторов), выдвигая конкретные предложения в направлении решения этих проблем.
Защитник выражает готовность сотрудничать с уполномоченными государственными органами, а также с институтами гражданского общества для решения указанных проблем.