2020-ին Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմը ստացել է 377 դիմում` 481 անձի կողմից
Ղեկավարվելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին Արցախի օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասով`  Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրապարակել է 2020 թվականի գործունեության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդումը: Այս մասին հայտնում են Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմից։
2020 թվականին Պաշտպանի աշխատակազմը ստացել է 377 դիմում` 481 անձի կողմից` սոցիալական ապահովության, աշխատանքային, պատշաճ վարչարարության, սեփականության, ընտրական և մի շարք այլ իրավունքների վերաբերյալ:  Հարկ է նշել, որ նշված դիմումների ընդհանուր քանակի մեջ ներառված չեն պատերազմական գործողությունների ընթացքում ստացված հարյուրավոր դիմումները, քանի որ իրավիճակի դժվարություններով պայմանավորված, պատշաճ վիճակագրություն վարել հնարավոր չէր:
Եթե նախքան պատերազմը դիմումները վերաբերել են հիմնականում վերը նշված իրավունքներին, ապա պատերազմի ընթացքում և պատերազմից հետո՝ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց կյանքին ու առողջությանը, անհայտ կորածների մասին տեղեկություններ ստանալուն, քաղաքացիական անձանց տարհանվելուն, սոցիալական ապահովությանը, աշխատանքային և այլ իրավունքներին ու հարցերին:
Տարեկան հաղորդման մեջ մանրամասն ներկայացված է նաև 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումները փաստագրելու նպատակով Պաշտպանի կողմից նախաձեռնված փաստահավաք առաքելության արդյունքները և դրանց հիմքով պատրաստված զեկույցները:
Հաղորդմամբ Պաշտպանն իրավասու մարմինների ուշադրությունն է հրավիրել օրենսդրության մեջ և իրավակիրառ պրակտիկայում առկա խնդիրների վրա (սոցիալական ապահովության իրավունքի, սեփականության իրավունքի, առողջության պահպանման իրավունքի, արդար դատաքննության իրավունքի, ազատ տեղաշարժի իրավունքի, երեխաների իրավունքի, հաշմանդություն ունեցող անձանց իրավունքների, ազատազրկված անձանց իրավունքների և մի շարք այլ ոլորտների)` հանդես գալով կոնկրետ առաջարկներով այդ խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ:
Պաշտպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնում մատնանշված խնդիրների լուծման նպատակով համագործակցել պետական լիազոր մարմինների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության հաստատությունների հետ:

Artsakh ombudsman’s office received 377 applications from 481 persons in 2020
Pursuant to Article 30.1 of the law “On Human Rights Defender” of the Artsakh Republic, the ombudsman’s office has released the annual report on the 2020 activities, as well as the state of protection of human rights and freedoms.
In 2020, the ombudsman’s staff received 377 applications from 481 persons on social security, labor, proper administration, property, electoral and a number of other rights. The total number of applications does not include the hundreds of applications received during the hostilities as due to the difficulties of the situation, it was not possible to maintain proper statistics, the ombudsman’s office reported on Monday.
If before the war the applications mainly referred to the above mentioned rights, during and after the war they covered the rights to life and health of servicemen and civilians, receiving information about the missing, evacuation of civilians, social security, labor and other rights and issues.
The annual report also details the results of the fact-finding mission initiated by the ombudsman and the reports based on them to document the human rights violations as a result of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against the people of Artsakh on September 27, 2020.
By the report, the ombudsman draws the attention of the competent authorities to the existing issues in the legislation and law enforcement practice (social security right, property right, health care right, right to fair trial, right to free movement, children’s rights, disability rights, detainees’ rights and a number of other areas), coming up with tangible proposals to address these issues.
The ombudsman expresses his readiness to cooperate with the state authorized bodies and the civil society in order to solve the mentioned problems.