Խալաթյանների ընտանիքն իրենց փոքրիկ ռեստորան-հյուրատանը «տեղավորել» է ամբողջ Վայոց ձորը. ավանդական ուտեստները, ավանդույթները, կենցաղն ու մշակույթը 25-ամյա Լիլիթն ու իր ընտանիքը ներկայացնում են տեղացի ու արտասահմանցի հյուրերին:
Հյուրընկալությունը Խալաթյանների ընտանիքում փոխանցվել է սերնդեսերունդ:
Ակբա բանկից մանրամասնում են, դեռ 1994թ.-ին Լիլիթի պապն ընդունում էր արտասահմանցի հյուրերին, ներկայացնում լավաշի պատրաստման արարողությունը, հայկական ավանդույթները, հայկական ընտանեկան սեղան գցում և նոր միայն ճանապարհում: Ընտանեկան հյուրասիրությունն ու ավանդույթներն այժմ Լիլիթն է շարունակում, բայց արդեն որպես բիզնես: «Ընկուզենու տակ». Խալաթյաններն այսպես կոչեցին իրենց ռեստորան-հյուրատունն ու մեկնարկեցին ընտանեկան բիզնեսը:
Լիլիթին բիզնես գիտելիքների զարգացման գործում ձեռք մեկնեց Ակբա բանկը՝ սկսնակ ձեռներեցների համար իրականացվող դասընթացով:
«Դասընթացը մեզ համար մոտիվացիայի աղբյուր դարձավ, նաև՝ կայուն կազմակերպված աշխատանքի սկիզբ, օգնեց թիմային աշխատել: Գործունեության սկզբում սա կարևոր ձեռքբերում է: Երիտասարդ լինելով մի քիչ ամբիցիոզ ես լինում, իսկ դասընթացն օգնում է, որ բիզնեսն ու աշխատանքային պրոցեսը դիտարկեմ այլ կողմով և ավելի մտածված», -նշում է երիտասարդ գործարար Լիլիթը։

АКБА Банк: 25-летняя Лилит создала семейный бизнес с нуля
Семья Халатян «разместила» в своем небольшом ресторане-гостевом доме весь Вайоц Дзор: 25-летняя Лилит и ее семья знакомят местных и зарубежных гостей с традиционными блюдами, традициями, бытом и культурой.
Гостеприимство в семье Халатян передается из поколения в поколение.
Как сообщает ACBA Bank, еще в 1994 году дед Лилит принимал иностранных гостей, представлял им церемонию приготовления лаваша, армянские традиции, накрывал армянский семейный стол и только потом провожал. Семейное гостеприимство и традиции сейчас уже продолжает Лилит, но уже как бизнес.
«Ынкузену так» (Под орешником)- так Халатяны назвали свой ресторан-гостевой дом и открыли семейный бизнес.
В деле развития бизнес-знаний Лилит помог АКБА Банк -курсом обучения для начинающих предпринимателей.
«Курсы стали для нас источником мотивации, а также началом стабильной организованной работы, помогло работать в команде. В начале дела это важное достижение. В молодости ты немного амбициозен, а этот курс помогает мне по-другому, более вдумчиво взглянуть на бизнес и рабочий процесс», - говорит молодой бизнесвумен Лилит.