2,5 տարի է արձանագրում ենք, որ 300․1 հոդվածը կիրառելիության և որոշակիության խնդիրներ ունի։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Արամ Օրբելյանը՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ Քր․ Օր․-ի 300․1 հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու դատարանի որոշումը հրապարակելուց հետո։
«Ավելի քան 2,5 տարի առաջ, դեռևս նախաքննության փուլում, դատախազին միջնորդություն էինք ներկայացրել՝ 300․1 հոդվածի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի կարծիքը ստանալ»,- ասաց փաստաբանն ու հարց բարձրացրեց՝ պետք է պարզել, թե որքա՞ն գումար է պետությունը ծախսել, որքա՞ն գումար է հասարակությունը ծախսել՝ քրեական գործընթաց իրականացնելու համար, ինչն, ըստ նրա, ի սկզբանե բոլորին պարզ էր, որ ապօրինի է։
«Հիմա դիմել են Սահմանադրական դատարան։ Վերաորակման որևէ կառուցակարգ չկա, նոր մեղադրանք առաջադրելու որևէ հիմք չկա»,- նշեց փաստաբանը։
Ինչ վերաբերում է ՔՕ 309 հոդվածին, ապա Օրբելյանի դիտարկմամբ՝ դրա վաղեմությունը վաղուց անցել է։
«Ամեն գնով անձին դատապարտելու մոլուցքն ինքնին հակաիրավական, հակամարդկային և հակասահմանադրական է։ Մարդու անմեղության կանխավարկածը՝ որպես մարդու կարևորագույն իրավունքներից մեկը, պետք է վերջապես ընկալենք»,- կարծիք հայտնեց փաստաբանը հավելելով, որ դատախազությունը նույնպես պետք է առաջնորդվի անմեղության կանխավարկածով և անձն անմեղ է, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ։
Ռ․ Քոչարյանի պաշտպանը նաև տեղեկացրեց, որ անձի իրավունքների խախտման մասով դեռևս հստակ որոշում չունեն։
«Մեր վստահորդը պետք է որոշի՝ ինչ գործընթաց է սկսում։ Իմ անձնական կարծիքով, բոլոր այն անձինք, որոնց իրավունքները խախտվել են, պետք է իրականացնեն գործընթաց իրենց իրավունքների պաշտպանության համար։ Դա է այն գործիքը, որպեսզի դատախազությունն ամեն գնով անձանց դատապարտելու ցանությունը մոռանա և սկսի իրականացնել իր գործառույթն՝ օրինականության վերականգնման ուղղությամբ»,- հայտարարեց պաշտպանը։

На протяжении 2,5 лет мы фиксируем, что у статьи 300․1 есть проблемы с применимостью и определенностью. Об этом в беседе с журналистами заявил адвокат Арам Орбелян, после оглашения судом решения о прекращении уголовного преследования по статье 300-1 УК в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна и других.
«Более 2,5 лет назад, еще на стадии предварительного расследования, мы подали прокурору ходатайство о получении заключения Конституционного суда по статье 300-1», - сказал адвокат и поднял вопрос: необходимо выяснить сколько денег потратило государство, сколько денег потратило общество на проведение уголовного процесса, который, по его словам, изначально всем было ясно, незаконный?
«Сейчас они обратились в Конституционный суд. Нет структуры переквалификации, нет каких-либо оснований для предъявления нового обвинения», - сказал адвокат.
Что касается статьи 309 УК РА, то, по наблюдению Орбеляна, срок ее давности давно истек.
«Мания любой ценой осудить человека сама по себе неправомерна, античеловечна и неконституционна. Мы должны наконец осознать презумпцию невиновности человека как одно из важнейших прав человека», - сказал адвокат, добавив, что прокуратура также должна руководствоваться презумпцией невиновности, и лицо невиновно, пока его вина не будет доказана.
Адвокат Р. Кочаряна также сообщил, что пока не принято четкое решение по части нарушения прав лица.
«Наш доверитель должен решить, какой процесс он начинает. По моему личному мнению, все лица, чьи права были нарушены, должны осуществить процесс по защите своих прав. Это тот инструмент, посредством которого прокуратура забудет о желании любой ценой осуждать лиц и начнет выполнять свою функцию по восстановлению законности», - заявил защитник.