Արցախում ռուս խաղաղապահները նախաձեռնել են «Ընտանեկան պատմություն-հաղթանակի պատմություն» ակցիան
Արցախում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները նախաձեռնել են «Ընտանեկան պատմություն-հաղթանակի պատմություն» Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 76-ամյակին նվիրված ակցիա: Այդ մասին հաղորդագրություն է հրապարակել ՌԴ ՊՆ-ն:
Ակցիան մեկնարկել է Ասկերանի շրջանի Խանաբադ գյուղի 104 զինծառայողների հուշարձանի մոտից, ովքեր զոհվել են 1941-1945թթ. հիտլերյան կոալիցիայի դեմ մղված մարտերում:
Որպեսզի երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչները հետաքրքրվեն Հայրենական մեծ պատերազմի թեմայով և բացառվի պատմության աղավաղումը, Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները կշարունակեն պարբերաբար անցկացնել Արիության դասեր: Ուսուցիչների հետ միասին խաղաղապահները պարբերաբար կհանդիպեն դպրոցականների և ուսանողների հետ և կպատմեն նրանց 1941-1945 պատերազմի հերոսների սխրանքների մասին:
Բացի «Ընտանեկան պատմություն-հաղթանակի պատմություն» գործողությունից, Ռուսաստանի խաղաղապահ զորքերի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը, համագործակցելով Մարտակերտի, Մարտունու և Ասկերանի շրջանների վարչակազմերի հետ, նախաձեռնել է Հայրենական մեծ պատերազմի ընթացքում զոհված տեղաբնակների հիշատակին նվիրված հուշարձանների վերականգնման աշխատանքներ:
Այս գործողությունները, որոնք իրականացվում են Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի անձնակազմի անմիջական մասնակցությամբ, կտևեն մինչև մայիսի 9-ը` Հաղթանակի օրը:

Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh initiated the campaign Family History-the History of Victory
13:25 06/04/2021
The servicemen of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh initiated an action dedicated to the 76th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War called Family History – the History of Victory, the Russian Ministry of Defense reported.
The beginning of the action was initiated at the monument to 104 soldiers - natives of the village of Khanabad of the Askeran region of Nagorno-Karabakh, who died in 1941-1945 on the fronts in battles against the Nazi coalition.
In order to increase the interest among the younger generation in the topic of the Great Patriotic War and prevent the distortion of history, the servicemen of the Russian peacekeeping contingent will continue to regularly take part in the lessons of Courage. Together with the teachers, the peacekeepers will regularly meet with schoolchildren and students and tell them about the exploits of the heroes of the war of 1941-1945.
In addition to the campaign Family History - the History of Victory, the Humanitarian Response Center of the Russian peacekeeping contingent, in cooperation with the administrations of Mardakert, Martuni and Askeran districts, initiated work on the improvement of monuments to soldiers who went to the front from Nagorno-Karabakh and died during the Great Patriotic War.
These actions, carried out with the direct participation of the servicemen of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh, will last until May 9 – Victory Day, the source said.