Արցախում ռուս խաղաղապահները նախաձեռնել են «Ընտանեկան պատմություն-հաղթանակի պատմություն» ակցիան
Արցախում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները նախաձեռնել են «Ընտանեկան պատմություն-հաղթանակի պատմություն» Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 76-ամյակին նվիրված ակցիա: Այդ մասին հաղորդագրություն է հրապարակել ՌԴ ՊՆ-ն:
Ակցիան մեկնարկել է Ասկերանի շրջանի Խանաբադ գյուղի 104 զինծառայողների հուշարձանի մոտից, ովքեր զոհվել են 1941-1945թթ. հիտլերյան կոալիցիայի դեմ մղված մարտերում:
Որպեսզի երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչները հետաքրքրվեն Հայրենական մեծ պատերազմի թեմայով և բացառվի պատմության աղավաղումը, Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները կշարունակեն պարբերաբար անցկացնել Արիության դասեր: Ուսուցիչների հետ միասին խաղաղապահները պարբերաբար կհանդիպեն դպրոցականների և ուսանողների հետ և կպատմեն նրանց 1941-1945 պատերազմի հերոսների սխրանքների մասին:
Բացի «Ընտանեկան պատմություն-հաղթանակի պատմություն» գործողությունից, Ռուսաստանի խաղաղապահ զորքերի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը, համագործակցելով Մարտակերտի, Մարտունու և Ասկերանի շրջանների վարչակազմերի հետ, նախաձեռնել է Հայրենական մեծ պատերազմի ընթացքում զոհված տեղաբնակների հիշատակին նվիրված հուշարձանների վերականգնման աշխատանքներ:
Այս գործողությունները, որոնք իրականացվում են Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի անձնակազմի անմիջական մասնակցությամբ, կտևեն մինչև մայիսի 9-ը` Հաղթանակի օրը:

В Арцахе российские миротворцы инициировали акцию «История семьи – история Победы»
Военнослужащие российского миротворческого контингента в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) инициировали акцию, посвященную 76-й годовщине Победы в Великой Отечественной войне под названием «История семьи – история Победы». Подробности представляются на сайте МО РФ.
Начало акции было положено у памятника 104-м воинам – выходцам из села Ханабад Аскеранского района Нагорного Карабаха, погибшим в 1941-1945 годах на фронтах в боях против гитлеровской коалиции.
Для того, чтобы повысить среди подрастающего поколения интерес к теме Великой Отечественной войны и не допустить искажения истории, военнослужащие российского миротворческого контингента впредь будут регулярно принимать участие в проведении уроков Мужества. Вместе с учителями миротворцы будут регулярно встречаться со школьниками и студентами и рассказывать им о подвигах героев войны 1941-1945 годов.
Помимо акции «История семьи – история Победы», Центром гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента во взаимодействии с администрациями Мардакертского, Мартунинского и Аскеранского районов инициировано проведение работ по благоустройству памятников и монументов воинам, уходившим на фронт из Нагорного Карабаха и погибшим в годы Великой Отечественной войны.
Эти акции, проводимые при непосредственном участии военнослужащих российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, продлятся до 9 мая – Дня Победы.