Դատարանն ընդամենն անդրադարձավ դատական ակտի ներածական և եզրափակիչ մասին․ Պ․ Պետրոսյան
Դատարանն ընդամենն անդրադարձավ դատական ակտի ներածական և եզրափակիչ մասին։ Այս մասին  Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրում ասաց մեղադրող կողմից դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ Քր․ Օր․-ի 300․1 հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու դատարանի որոշումը հրապարակելուց հետո։
«Դատարանը նույնիսկ չանդրադարձավ թե քրեական դատավարության ո՞ր նորմերին հղում կատարելով է քրեական հետապնդումը դադարեցրել։ Արդյո՞ք դրանք վերաբերում էին նրան, որ մենք որպես կիրառման ենթակա նորմեր հղում էինք կատարել և նշել, որ առերևույթ հակասահմանադրականության խնդիր ենք տեսել։ Հետևապես դրան կարող ենք անդրադառնալ բացառապես դատական ակտը ստանալուց և դրա պատճառաբանություններին ծանոթանալուց հետո»,-ասաց նա։
Պետրոս Պետրոսյանը նշեց նաև, որ տեղյակ չէ՝ արդյոք դատարանը որևէ հղում կատարել է սահմանադրական դատարան դիմելու մասով, թե՝ ոչ։

П. Петросян: Суд сослался только на вводную и заключительную часть судебного акта
Суд сослался только на вводную и заключительную часть судебного акта. Об этом в резиденции Шенгавит суда общей юрисдикции города Еревана заявил прокурор стороны обвинения Петрос Петросян, после оглашения судом решения о прекращении уголовного преследования по статье 300-1 УК в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна и других.
«Суд даже не указал, ссылаясь на какие нормы уголовного производства он прекратил уголовное преследование. Касались ли они того, что в качестве подлежащих применению норм мы сослались и отметили, что увидели очевидную проблему неконституционности? Следовательно, мы можем обратиться к этому исключительно после получения судебного акта и ознакомления с его обоснованиями», - сказал он.
Петрос Петросян также отметил, что ему неизвестно, ссылался ли суд по части обращения в Конституционный суд или нет.