Սեյրան Օհանյան. Պարտավոր ենք վերականգնել հայկական հզոր բանակի համբավը
«Ես այսօր պարտությունից չեմ խոսի։ Մենք ունեցել ենք հզոր բանակ, ու այսօր պարտավոր ենք վերականգնել հայկական հզոր բանակի համբավը»,- ասաց պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ ելույթ ունենալով Սևանում ընթացող հանրահավաքում։
Նա հավաքվածներին կոչ արեց ծափահարել ու ողջունել բանակում ծառայություն անցնող յուրաքանչյուր զինվորի, հրամանատարի, սպայի։
«Երբ բանակն ու ժողովուրդը միասին են, նրանք անպարտելի են»,- հայտարարեց Օհանյանն՝ ավելացնելով, որ վերջին պատերազմում պարտության պատճառներից մեկն էլ այն է, որ չկարողացանք բանակի համար ամուր թիկունք ապահովել։
Պաշտպանության նախկին նախարարի խոսքով, դժվար պահերին միշտ բանակն ու ժողովուրդը միասնական են եղել, իսկ այս իշխանությունների օրոք այդ միասնականության գաղափարը ոչնչացվեց, ջախջախվեց։
«Այս իշխանությունների ոչ գրագետ գործողությունների հետևանքով մենք չկարողացանք մոբիլիզացնել ողջ հայ ժողովրդին, մեր բոլոր ուժերը Հայաստանում, Արցախում, մարզերում, որպեսզի թիկունք կանգնենք մեր բանակին ու կարողանանք հաղթական ելք ապահովել»,- ասաց նա։

Сейран Оганян: Мы обязаны восстановить репутацию сильной армянской армии
«Я не буду сегодня говорить о поражении. У нас была сильная армия, и сегодня мы обязаны восстановить репутацию сильной армянской армии», - сказал бывший министр обороны Сейран Оганян, выступая на митинге в Севане.
Он призвал собравшихся поаплодировать и поприветствовать каждого воина, командира и офицера, проходящего службу в армии.
«Когда армия и народ вместе, они непобедимы», - заявил Оганян, добавив, что одной из причин поражения в прошлой войне было то, что мы не смогли обеспечить сильный тыл армии.
По словам бывшего министра обороны, в трудные моменты армия и народ всегда были едины, а во время этого правительства идея этого единства была разрушена и подавлена.
«Вследствие неграмотных действий этих властей мы не смогли мобилизовать весь армянский народ, все наши силы в Армении, Арцахе, областях, чтобы поддержать нашу армию и обеспечить победный исход», - сказал он.