Համաճարակի դեմ Հայաստանը մոտ 360 մլն դոլարի ծախսեր է արել, իսկ Վրաստանը՝ 1 մլրդ դոլարից ավել. Սերգեյ Բագրատյան
13:23 06/04/2021
«Կառավարության ծրագրերում 2020-ի համար ընդգրկված չէին այնպիսի ծրագրեր, որ համաճարակի դեմ պայքարում հաջողեինք»,- ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում կորոնավիրուսի համաճարակին դիմակայելու վերաբերյալ  ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանին ուղղված հարցում նկատեց պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը։
Պատգամավորը հարցրեց, թե որպես ֆինանսների նախարար և ֆինանսական ռեսուրսների համար մեկ պատասխանատու Ջանջուղազյանն ինչպե՞ս եք գնահատում ծախսերի ծավալը և դրանց արդյունավետությունը։
«Մենք քանիցս առիթ ունեցել ենք անդրադառնալ ստեղծված իրավիճակին և դրանից բխող, ձևավորվող առաջարկներին։ Մեր կարծիքով՝ դրանք եղել են բավարար չափով հիմնավոր և իսկապես համարժեք տվյալ ժամանակահատվածի փոփոխված իրավիճակի պահանջներին»,-պատասխանեց ֆինանսների նախարարը։
Նրա գնահատմամբ գործադիրը համարժեք միջոցներ է տրամադրել համավարակի դեմ պայքարում:
«Արդյո՞ք հնարավոր էր ավելի լավ, կամ ավելի վատ լինել, միշտ երկու հարցերն էլ կարող են ունենալ դրական պատասխան»,-հայտարարեց  Ջանջուղազյանը։
Սերգեյ Բագրատյանը հայտնեց, որ մամուլից տեղեկացել է, որ Հայաստանը մոտ 360 մլն դոլարի կարգի ծախսեր է արել, իսկ հարևան Վրաստանը՝ 1 մլրդ դոլարից ավել և նկտեց, որ վերջինս հիմնական գումարն ուղղել է քաղաքացուն, որն էլ իր գնումներով տնտեսությունն  է ակտիվացրել, իսկ Հայաստանը՝ տնտեսվարողներին տրվող վարկերն է սուբսիդավորել:
Նախարարի հավաստիացմամբ՝ ֆինանսների ծախսերի ընդհանուր մակարդակն ունեցել է կուռ տրամաբանություն և  հակացիկլիկ բնույթ։
Նրա դիտարկմամբ՝ այն պայմաններում, երբ կար տնտեսական անկում, չէր կարելի ակնկալել նույնքան եկամուտներ, ինչքան կանխատեսված էր, հետևաբար դա հանգեցրել է թե՛ սկզբնական ծրագրից շեղվող մեծության, թե՛ դրանով պայմանավորված՝ պետական պարտքի շեղվող մեծության։
Նկատելով, որ անորոշության աստիճանն անցած տարի չափազանց մեծ են եղել՝ Ատոմ Ջանջուղազյանը  հայտնեց, որայսօր չեն կարողանում արձանագրել, որ այն նվազել է, որովհետև համավարակը շարունակում է, հետևաբար կառավարությունը ստիպված պետք է գործի անորոշության բարձր աստիճանի պայմաններում։
«Ինչպես 2019-ին չէինք կարող կանխատեսել, այնպես էլ 2020-ին, խոշոր հաշվով, չէինք կարող կանխատեսել: Երբ ներկայացնում էինք բյուջեի նախագիծը՝ ունեինք սպասում, որ արդեն սկսված է լինելու վերականգնման գործընթաց»,-ասաց նա և հավելեց, որ նար կանխատեսումներով 2021 թվականին նույնպես համաճարակի ազդեցություը մեծ կլինի։

Сергей Багратян: Армения потратила на борьбу с пандемией около 360 миллионов долларов, а Грузия - более 1 миллиарда долларов
15:44 06/04/2021
«В программах правительства на 2020 год не были включены программы, которые позволили бы нам успешно бороться с эпидемией», - заметил депутат Сергей Багратян касательно вопроса, адресованного министру финансов Атому Джанджугазяну, о противодействии эпидемии коронавируса на заседании постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Депутат спросил Джанджугазяна, как  он, как министр финансов и ответственный номер один за финансовые ресурсы, оценивает объем расходов и их эффективность?
«У нас не раз был предлог сослаться на текущую ситуацию и вытекающие из нее предложения. На наш взгляд, они были в достаточной степени разумными и действительно адекватными требованиям изменившейся ситуации данного периода», - ответил министр финансов.
По его оценке, исполнительная власть предоставила равноценные ресурсы для борьбы с пандемией.
«Возможно ли, чтобы было лучше или хуже? На оба вопроса всегда можно дать положительный ответ», - сказал Джанджугазян.
Сергей Багратян сказал, что узнал из прессы, что Армения потратила около 360 миллионов долларов, а соседняя Грузия -более 1 миллиарда долларов, и заметил, что последняя направила основную сумму гражданину, который своими покупками активизировал экономику, а Армения субсидировала кредиты, выданные хозяйствующим субъектам.
По заверению министра, общий уровень финансовых затрат имел твердую логику и антициклический характер.
По его словам, в условиях, когда был экономический спад, нельзя было рассчитывать на такие же доходы, какие были спрогнозированы, следовательно, это привело как к величине, отклоняющейся от первоначальной программы, так и к отклоняющейся величине госдолга.
Отметив, что уровень неопределенности в прошлом году был слишком высоким, Атом Джанджугазян сказал, что сегодня они не могут зарегистрировать, что он снизился, потому что пандемия продолжается, следовательно, правительство вынуждено действовать в условиях высокой степени неопределенности.
«По большому счету, как мы не могли спрогнозировать  2019 год, так и не смогли спрогнозировать 2020 год. Когда мы представляли проект бюджета, у нас были ожидания, что процесс восстановления уже должен был начаться», - сказал он, добавив, что согласно прогнозам, влияние эпидемии в 2021 году также будет большим.