Դատարանը հրապարակում է Քր. Օր.-ի 300.1 հոդվածով քրգործը կարճելու վերաբերյալ միջնորդության մասին որոշումը
17:54 06/04/2021
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրի դատավոր Աննա Դանիբեկյանը քիչ անց կհրապարակի որոշումը քրեական հետապնդումը 300․1 հոդվածով դադարեցնելու վերաբերյալ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի միջնորդության վերաբերյալ որոշումը։
Ուղիղ հեռարձակումը՝ Yerevan.Today-ի։
Հիշեցնենք, որ մարտի 26-ին Սահմանադրական դատարանը Սահմանդրությանը հակասող ու անվավեր ճանաչեց Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը, որով մեղադրանք է առաջադրված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանին, ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովին, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին։
ՍԴ որոշումից հետո ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանն այդ գործով երկու անգամ նիստ է հրավիրել։ Դատարանը ապրիլի 2-ի նիստում քննարկեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը՝ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով  քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և այդ մասով գործի վարույթը կարճելու վերաբերյալ։
Պաշտպանները նաև միջնորդել են փոխել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը, պահանջել, որ նրանից գրավոր ներողություն խնդրեն։ Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը անցած տարի հունիսին վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ 2 մլրդ դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակվեց կալանքից։
Ապրիլի 2-ի նիստում մեղադրող կողմը առարկեց պաշտպանների միջնորդությանը։ Դատարանն այդ օրը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ որոշման համաձայն 300.1 հոդվածը հակասում է Սահմանդրության 78 և 79 հոդվածներին։
Սահմանադրության 78-րդ հոդվածը սահմանում է համաչափության սկզբունքը, իսկ 79-րդ հոդվածը՝ որոշակիության սկզբունքը:
ՍԴ տվյալ հոդվածի Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցով դիմել էին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը և Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը։ Ի դեպ, վերջինի նկատմամբ ՍԴ դիմելուց հետո հետապնդումներ սկսվեցին։

Суд оглашает постановление о ходатайстве по прекращению уголовного дела по статье 300.1 УК РА
Судья резиденции Шенгавит Суда общей юрисдикции города Еревана Анна Данибекян вскоре огласит решение о ходатайстве команды адвокатов второго Президента РА Роберта Кочаряна по прекращению уголовного преследования по статье 300.1.
Прямая трансляция Yerevan.Today.
Напомним, что 26 марта Конституционный суд признал неконституционной и недействительной статью 300.1 Уголовного кодекса, по которой предъявлено обвинение второму президенту РА Роберту Кочаряну, бывшему руководителю администрации президента РА Армену Геворкяну, экс-начальнику Генштаба Юрию Хачатурову, экс-министру обороны Сейрану Оганяну.
После решения Конституционного суда судья суда общей юрисдикции Анна Данибекян дважды созывала заседания по этому делу. На заседании 2 апреля суд обсудил ходатайство защитников второго президента РА Роберта Кочаряна о прекращении уголовного преследования по статье 300.1 Уголовного кодекса и о прекращении производства по делу по этой части.
Защитники подали также ходатайство об изменении меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна и требовали представления ему письменных извинений. Напомним, что в июне прошлого года решением апелляционного суда Роберт Кочарян был освобожден из-под стражи под залог в 2 млрд драмов.
На заседании 2 апреля сторона обвинения возразила против ходатайства защитников. В тот день суд удалился в совещательную комнату.
Напомним, что решением Конституционного суда статья 300.1 Уголовного кодекса противоречит статьям 78 и 79 Конституции.
Статья 78 Конституции определяет принцип соразмерности, а статья 79 - принцип определенности.
Второй президент РА Роберт Кочарян и судья суда общей юрисдикции Еревана Давид Григорян обратились с ходатайством в КС о соответствии данной статьи Конституции. Кстати, после обращения в Конституционный суд, в отношении последнего начались преследования.