Ադրբեջանն ամեն ջանք ներդրել է ՀՀ-ում և Արցախում ականազերծման ծրագրերի իրականացումը խափանելու նպատակով․ ԱԳՆ խոսնակ
19:30 06/04/2021
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը պատասխանել է լրագրողների այն հարցին, թե Ադրբեջանի իշխանությունները վերջերս հանդես են գալիս հայտարարություններով՝ մեղադրելով հայկական կողմին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած ականապատ տարածքների քարտեզները չտրամադրելու մեջ և թե ինչպես նա  կմկնաբանի  այս հայտարարությունը։  Նաղդալյանը պատասխանել է․
«Ինչպես գիտեք, ադրբեջանական իշխանությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքով և 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներով ստանձնած իրենց հանձնառությունները՝ հայրենադարձնելու դեռևս պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց։
Ըստ էության, ի պատասխան այս հարցում նաև միջազգային հանրության ճնշումներին, ադրբեջանական կողմը փորձում է իր համար արդարացման հիմքեր ապահովել՝ առաջ քաշելով ականապատ տարածքների քարտեզների կեղծ օրակարգ: Դրա մասին է վկայում նաև այն փաստը, որ ադրբեջանական պաշտոնյաների կողմից այդ հարցի բարձրացումը կրում է զուտ հրապարակային բնույթ:
Հակամարտության ողջ ընթացքում ադրբեջանական կողմը ոչ միայն հանդես չի եկել ականազերծման հարցերով համագործակցելու առաջարկով, այլև ավելին` ամեն ջանք ներդրել է Հայաստանում և Արցախում ականազերծման ծրագրերի իրականացումը  խափանելու նպատակով։ Բավական է հիշել, որ Ադրբեջանը 2016թ․  արգելափակել է ԵԱՀԿ Երևանի գրասենյակի մանդատի երկարաձգումը վերջինիս՝ ականազերծման ծրագրերին աջակցելու պատրվակով, ինչն էլ հանգեցրել է Հայաստանում ԵԱՀԿ դաշտային առաքելության փակմանը։
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին զերծ մնալ միջազգային հանրությանն ապակողմոնորոշելու նման պրակտիկայից և գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ կատարելու նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններն ու միջազգային հումանիտար իրավունքի պահանջները, որոնք ենթադրում են անհապաղ և անվերապահ կերպով բոլոր ռազմագերիների և պատանդառության մեջ գտնվող անձանց ազատ արձակումը և հայրենադարձումը»։

Azerbaijan made every effort to disrupt implementation of demining programs in Armenia and Artsakh – Foreign Ministry
19:54 06/04/2021
Azerbaijan made every effort to disrupt the implementation of demining programs in Armenia and Artsakh, Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said in response to a question of reporters on Tuesday. The question and answer, publicized by the Foreign Ministry's press service, are provided below.
Question: The Azerbaijani authorities in their recent statements accused the Armenian side of not providing maps of minefields of the territories fallen under the Azerbaijani control. How would you comment on those statements?
Answer: As you know, the Azerbaijani authorities are blatantly violating the international humanitarian law and their commitments under the provisions of the November 9 statement to repatriate Armenian prisoners of war and civilians who are still being held in captivity. In fact, in response to the pressure of the international community on this issue, the Azerbaijani side is trying to create grounds for justifying its non-compliance by putting forward a fake agenda of minefield maps. The fact that the Azerbaijani officials are raising this issue exclusively in the public field is a case in point.
Throughout the conflict, the Azerbaijani side didn’t make any proposal to cooperate on demining issues; moreover, it made every effort to disrupt the implementation of demining programs in Armenia and Artsakh. It is enough to recall that Azerbaijan in 2016 blocked the extension of the mandate of the OSCE Office in Yerevan under the pretext of the latter’s support to demining programmes, which led to the closing of the OSCE field mission in Armenia.
We call on the Azerbaijani authorities to refrain from attempts to mislead the international community and to undertake tangible steps to fulfill its commitments undertaken by the November 9 trilateral statement and under the international humanitarian law, which entails the immediate and unconditional release of all prisoners of war, captured civilians and their repatriation.