ԱՄՆ-ն անհանգստացած է Ուկրաինայի նկատմամբ Մոսկվայի ճնշմամբ
ԱՄՆ-ը Ռուսաստանից պարզաբանում է խնդրել Ուկրաինայի սահմանին ռուսական կողմի սադրանքների կապակցությամբ, երկուշաբթի օրն ասել է պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը: Խոսքը ռուսական զորքերի կուտակումների մասին է, որոնց վերաբերյալ մշտապես տեղեկություններ են շրջանառվում վերջին շրջանում: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Արտաքին գերատեսչության խոսնակը լրագրողների հետ հերթական ճեպազրույցի ժամանակ շեշտել է, որ ԱՄՆ-ը կանգնած է իր գործընկերոջ՝ Ուկրաինայի կողքին Ռուսաստանի սադրիչ գործողությունների պայմաններում:
ԱՄՆ-ը մտահոգված է Մոսկվայի կողմից Ուկրաինային վախեցնելու ցանկացած փորձի կապակցությամբ, որտեղ էլ որ այդ փորձերն իրականացվեն` Ռուսաստանի, թե Ուկրաինայի տարածքում:
«Մենք խնդրեցինք Ռուսաստանին բացատրություններ տալ այս սադրանքների վերաբերյալ: Ավելի կարևոր է, սակայն, այն ազդանշանը, որ ուղարկել ենք ուկրաինացի գործընկերներին՝ մեր աջակցության մեջ նրանց հավաստիացնելու համար», - նշել է խոսնակը:
Նույն օրը Սպիտակ տանը կայացած մամուլի ճեպազրույցի ժամանակ Սպիտակ տան խոսնակ Ջեն Փսաքին նշել է, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է անհանգստություն հայտնել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի սահմանին տիրող իրավիճակի կապակցությամբ:

The United States has asked Russia to explain recent “provocations” on Ukraine’s border, the US State Department said on Monday, after reported Russian troop enlargement and movements drew international concern last week, Al Jazeera reported. The department said reports on Russian movements bordering eastern Ukraine, which have become the latest point of tension in icy US-Russian relations less than three months after US President Joe Biden took office, were “credible”.
Speaking during a press briefing on Monday, State Department spokesman Ned Price said the US would be concerned by any effort by Moscow to intimidate Ukraine whether it occurred on Russian territory or within Ukraine.
The department said it is ready to engage on the situation.“We’ve asked Russia for an explanation of these provocations,” Price said. “But more importantly, what we have signaled with our Ukrainian partners is a message of reassurance.”
The comments followed a telephone call on Friday in which Biden reassured his Ukrainian counterpart, Volodymyr Zelenskyy, of “unwavering support” in Ukraine’s confrontation with Russia-backed separatists holding parts of the eastern Donbas region.