Մոսկվա Նիկոլի այցից մեծ բաներ սպասելու կարիք չկա, մտածում է իր հետագա ճակատագրի մասին. Արտակ Զաքարյան
13:21 07/04/2021
«Արցախյան պատերազմից հետո այս իշխանությունների ստեղծած բոլոր պրոբլեմները Հայաստանի ու տարածաշրջանի համար ավելի շատ Ռուասատանի տիրույթում են լուծման ենթակա, որովհետև սրանք ամբողջ աշխարհին արդեն ապացուցել են, որ ի զորու չեն գործուն և կառուցողական որևէ խնդիր լուծել»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ ՊՆ նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը՝ խոսելով  Նիկոլ Փաշինյանի Մոսկվա այցի մասին։
Նրա կարծիքով, որևէ հրատապության քննարկման ենթակա հարց չկար և իր ունեցած տեղեկություններով Փաշինյանը գնում է Մոսկվա հանդիպման զուտ իր անձնական խնդրանքով, անձնական նշանակության խնդիրներ քննարկելու համար։
«Նախաձեռնությունն էլ իր կողմից է եղել, որովհետև հրատապ լուծման հարց հանդիպման ու քննարկումների համար կարծես թե չկա։ Այնպես որ, այս այցից Հայաստանի  համար մեծ բաներ սպասելու կարիք չկա, ավելի շատ հիմա Նիկոլը մտածում է իր հետագա ճակատագրի մասին»,- ասաց Ա. Զաքարյանը։
Անդրադառնալով արտահերթ ընտրություններին, նախկին պաշտոնյան վստահ չէ, որ դրանք կկայանան, քանի որ, ըստ նրա, այս իշխանություններն իրենց եսակենտրոնությամբ պատրաստ են ցանկացած ավանտյուրայի, եթե տեսնեն, որ այդ արտահերթ ընտրություններն իրենց պարտության հիմնաքարն է լինելու:
«Եթե Նիկոլը հույս ունի այդ արտահերթ ընտրություններով վերարտադրվել, ամենավերջին ողբերգությունն է, ամենավերջին վերջակետն է լինելու հայ ժողովրդի ու Հայաստանի՝ որպես պետության համար։ Յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է շատ խորը գիտակցի, կշռադատի այս իրավիճակը ու կարողանա օգնել քաղաքական ուժերին այս իրավիճակից երկիրը դուրս հանելու համար»,- ասաց Ա. Զաքարյանը։

Артак Закарян: От визита Никола в Москву не стоит ждать многого, он думает о своей дальнейшей судьбе
14:15 07/04/2021
«Все проблемы, созданные этими властями после Арцахской войны, более решаемы для Армении и региона в сфере владения России, потому что они уже доказали всему миру, что не могут эффективно и конструктивно решить ни одну проблему», - сказал бывший Заместитель министра обороны РА Артак Закарян, касаясь визита Никола Пашиняна в Москву.
По его мнению, поскольку каких-либо срочных вопросов подлежащих обсуждению не было, и по имеющейся у него информации, Пашинян едет в Москву на встречу только по своей личной просьбе, чтобы обсудить важные личные вопросы.
«Инициатива же была с его стороны, потому что вопроса, подлежащего срочному решению, для встречи и обсуждения, кажется, нет. Так что от этого визита не стоит ожидать многого для Армении, больше всего Никол сейчас думает о своей дальнейшей судьбе», - сказал А. Закарян.
Что касается досрочных выборов, то бывший чиновник не уверен, что они состоятся, так как, по его словам, своей эгоистичностью эти власти готовы к любым авантюрам со, если увидят, что досрочные выборы станут краеугольным камнем их поражения.
«Если Никол надеется быть воспроизведенным на этих внеочередных выборах, это будет последней трагедией, последней точкой для армянского народа и Армении как государства. Каждый гражданин должен глубоко осознавать, взвешивать эту ситуацию и суметь помочь политическим силам вывести страну из этой ситуации», - сказал А. Закарян.