Բաբկեն Թունյանը նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչներին հրավիրում է մասնակցելու հանձնաժողովի նիստերին
11:51 07/04/2021
«Եղել են դեպքեր, երբ օրենքները քննարկել ենք, ընդունվել են, հետո նախագահի հետստորագրման հետ կապված պրոցեսում նախագահի աշխատակազմից որոշ մտահոգություններ են հնչել»,- Աժ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի մեկնարկին հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը և հավելեց, որ դրանից հետո իրենք առաջարկել են, որ նախագահի աշխատակազմից մշտապես մասնակցեն հանձնաժողովի նիստերին:
Թունյանի խոսքով՝ եղած մտահոգությունները և հարցերը պետք է տեղում բարձրացնել, որպեսզի վերջին՝ ստորագրման փուլում որոշ դիտարկումներ չարվի ու այնպիսի տպավորություն ստեղծվի, որ ԱԺ-ում կամ այլ կառույցներում հարցերը պատշաճ կերպով չեն դիտարկվում:
Հանձնաժողվի նախագահը գործընկերային աշխատանքի կոչ արեց նախագահի աշխատակազմին և բերեց օրինակ՝ երբ «Պաշտպանության մասին» օրենքը փոփոխելուց հետո նախագահ Արմեն Սարգսյանի գրասենյակը կրկին որոշ մտահոգություններ էր արտահայտել:
Նկատելով որ ԱԺ-ն ոչ միայն օրենքներ մշակելու մարմին է, այլև հաղորդակցության և քաղաքականության մասին խոսելու՝ Բաբկեն Թունյանը արձագանքեց նախորդ օրը Սևան քաղաքում տեղի ունեցած հանրահավաքում նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի  ելույթին:
Վերջինս հայտնեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի և Արարատ Միրզոյանի եկամուտների հայտարարագրերը դեռ չեն հրապարակվել, և նրանց տարեկան եկամուտը չի կարող 60 հազար դոլար լինել, ինչպես հայտարարել էր Հրանտ Բագրատյանը:
Թունյանը նաև հայտնեց, որ նախկին վարչապետի հնչեցրած պետական պաշխատողներին վճարված 120 մլն դոլար պարգևավճարները չեն վերաբերում միայն բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, այլ՝ 20 հազար աշխատակցի:
«Եթե պարոն Բագրատյանն ապացուցեց, որ անցած տարի 120 մլն դոլարի պարգևավճար է բաժանվել, ապա ես ներողություն կխնդրեմ, եթե չապացուցեց, ինքն է ներողություն խնդրելու»,- հայտարարեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորը:
Խմբակցության մյուս պատգամավորը՝ Հայկ Սարգսյանն էլ առաջարկեց լավ նոտայով սկսել նիստը և շնորհավորեց կանանց Մայրության և գեղեցկությա տոնի կապակցությամբ:

Бабкен Тунян приглашает представителей Аппарата президента принять участие в заседаниях комиссии
«Были случаи, когда мы обсуждали законы, они были приняты, а потом в процессе подписания президента были высказаны некоторые опасения в аппарате президента», - заявил вначале заседания Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам председатель комиссии, депутат фракции «Мой шаг» Бабкен Тунян и добавил, что с тех пор они предложили сотрудникам аппарата президента регулярно посещать заседания комиссии.
По словам Туняна, имеющиеся обеспокоенность и вопросы следует поднимать на месте, чтобы на последнем этапе подписания не делались некоторые наблюдения, и не создавалось впечатление, что в Национальном Собрании или других структурах вопросы должным образом не рассматриваются.
Председатель комиссии призвал аппарат президента к партнерской работе и привел пример, когда после внесения изменений в Закон «Об обороне» аппарат президента Армена Саркисяна вновь выразил некоторую озабоченность.
Заметив, что Национальное собрание является органом не только для разработки законов, но и для разговоров вокруг коммуникации и политики, Бабкен Тунян отреагировал на выступление бывшего премьер-министра Гранта Багратяна на митинге, состоявшемся накануне в Севане.
Последний сообщил, что декларации о доходах Никола Пашиняна и Арарта Мирзояна еще не опубликованы, их годовой доход не может составлять 60 тысяч долларов, как заявил Грант Багратян.
Тунян также сказал, что премии в размере 120 миллионов долларов, выплаченные государственным служащим, о которых говорил бывший премьер-министр, распространяются не только на высокопоставленных чиновников, но и на 20 000 служащих.
«Если г-н Багратян докажет, что в прошлом году было выплачено 120 миллионов долларов премий, я извинюсь, если он этого не докажет, он извинится», - заявил депутат от фракции «Мой шаг».
В свою очередь другой депутат фракции Айк Саркисян предложил начать заседание с хорошей ноты и поздравил женщин с Днем материнства и красоты.