Դեղերի Եվրոպական գործակալությունը հաստատում է AstraZeneca-ի և թրոմբոզի միջև կապը
Դեղերի Եվրոպական գործակալությունը (EMA) հաստատել է AstraZeneca պատվաստանյութի ընդունման և թրոմբոզի դեպքերի միջև կապը: Այս մասին իտալական Il Messaggero թերթին տված հարցազրույցում ասել է EMA-ի բարձրաստիճան պաշտոնյա Մարկո Կավալերին, որը վերահսկում է պատվաստումների խնդիրները:
Կավալերին ասել է, որ փորձագետները դեռ գնահատում են շվեդ-բրիտանական պատվաստանյութի օգտագործման հետ կապված սպառնալիքները: Այս աշխատանքը սկսվել է AstraZeneca պատվաստանյութով պատվաստումից հետո մահվան դեպքերից հետո, երբ մահացածների մոտ հայտնաբերել են թրոմբոզի նշաններ: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
«Իմ կարծիքով, արդեն հիմա կարող ենք վստահորեն ասել՝ պատվաստանյութի հետ կապ կա: Բայց ինչն է առաջացնում նման արձագանքը (թրոմբների առաջացումը), մենք դեռ չգիտենք: Ըստ ամենայնի, այժմ գլխավորը, որի վրա պետք է կենտրոնանալ, գլխուղեղի թրոմբոզն է՝ անբավարար թրոմբոցիտներով»,-ասել է Մարկո Կավալերին։
Դեղերի Եվրոպական գործակալության պատվաստումների ռազմավարության վարչության պետ Կավալերին ասել է, որ Դեղերի եվրոպական գործակալությունը AstraZeneca պատվաստանյութի անվտանգության վերաբերյալ նախնական արդյունքները կներկայացնի այս շաբաթ: Միևնույն ժամանակ, կարգավորիչը դեռ հանձնարարականներ չի տալիս այս դեղը ընդունելու տարիքային սահմանափակումների վերաբերյալ։ Մի շարք երկրներում դրա օգտագործումը թույլատրվում է միայն տարեց մարդկանց համար: Ամեն դեպքում, ընդգծում է պաշտոնյան, փորձագետները շարունակում են վստահ լինել, որ պատվաստումների օգուտները գերազանցում են հայտնի ռիսկերը, ներառյալ թրոմբոզի սպառնալիքը:
Բրիտանական դեղերի գործակալությունը պնդում է, որ Միացյալ Թագավորության իշխանությունները պետք է շարունակեն պատվաստել երկրի բնակիչներին AstraZeneca պատվաստանյութով՝ չնայած EMA-ի հայտարարությանը:
Շվեդական-բրիտանական պատվաստանյութի օգտագործման վտանգների և ԵՄ-ում աճող անվստահության մակարդակի մասին հաղորդագրությունների ֆոնին, Դեղերի Եվրոպական գործակալությունը համաձայնեց AstraZeneca-ն վերանվանել Vaxzevria:

Европейское агентство лекарственных средств подтверждает связь тромбозов с AstraZeneca
В Европейском агентстве лекарственных средств подтвердили связь между приёмом вакцины AstraZeneca и случаями тромбоза. Об этом в интервью итальянской газете Il Messaggero рассказал высокопоставленный сотрудник EMA Марко Кавалери — он курирует вопросы вакцинации.
Кавалери сообщил, что эксперты ещё продолжают оценку угроз, связанных с приёмом шведско-британского препарата. Эта работа началась после сообщений о случаях смерти после прививки вакциной AstraZeneca, — у умерших обнаруживали признаки тромбоза. Об этом пишет EuroNews.
«По-моему, уже сейчас мы можем сказать с уверенностью: тут есть связь с вакциной. Но что вызывает такую реакцию (образование тромбов), мы пока не знаем. По-видимому, главным, на чём надо сейчас сосредоточить внимание, — это церебральные тромбозы при недостаточных тромбоцитах»,-сказал Марко Кавалери.
По словам Кавалери, Европейское агентство лекарственных средств уже на этой неделе представит предварительные выводы о безопасности вакцины AstraZeneca. При этом регулятор по-прежнему не берётся давать рекомендации о возрастных ограничениях для приёма этого препарата, — в ряде государств его использование разрешено только для людей старшего возраста. В любом случае, — подчеркивает чиновник, — эксперты по-прежнему уверены, что польза от вакцинации перевешивает известные риски, в том числе угрозу тромбоза.
Британское Агентство по контролю за лекарственными средствами настаивает на том, что власти Соединённого Королевства должны продолжать прививать жителей страны вакциной AstraZeneca, несмотря на заявление представителя EMA.
На фоне сообщений об опасности приёма шведско-британского препарата и роста уровня недоверия к нему в ЕС Европейское агентство по лекарственным средствам согласовало переименование AstraZeneca в Vaxzevria.