13-ամյա դուդուկահար Նարեկ Խանզադյանը միջազգային մրցույթում արժանացել է 1-ին մրցանակի
13-ամյա դուդուկահար Նարեկ Խանզադյանն արժանացել է Իսպանիայում կազմակերպված "Paints of the Spanish Sun" միջազգային առցանց մրցույթ-փառատոնի առաջին մրցանակին։ Մրցույթի շրջանակում Նարեկը կատարել է հայկական ժողովրդական պար «Ղազախի»` ստանալով ժյուրիի բարձր գնահատականը։
Սա Նարեկի առաջին մասնակցությունը չէ միջազգային մրցույթին։ Նա ունի նաև այլ մրցանակներ։ Այս օրերին պատանի դուդուկահարը մասնակցում է Երևանում անցկացվող «Dudukman» միջազգային մրցույթ-փառատոնին։
Տարածված հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ բացի այդ‚ Նարեկը մասնակցում է նաև Իտալիայում կազմակերպված «Ապագա աստղեր» միջազգային մրցույթ-փառատոնին` ներկայացնելով հայկական նվագարանը։ Իտալական այս մրցույթի շրջանակներում կազմակերպվել է առցանց քվեարկություն. մինչև ապրիլի 13-ը Նարեկ Խանզադյանի օգտին կարող եք քվեարկել հղմամբ։
Նարեկ Խանզադյանը սովորում է Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոցում՝ դուդուկահար Էմմանուել Հովհաննիսյանի դասարանում։ Նա 8 տարեկանից նվագում է դուդուկ ու որոշել է ապագայում դառնալ պրոֆեսիոնալ դուդուկահար։

Играющий на дудуке 13-летний Нарек Ханзадян удостоился первого приза на фестивале в Испании
Играющий на армянском народном духовом инструменте дудук 13-летний Нарек Ханзадян удостоился первого приза на организованном в Испании международном онлайн-конкурсе-фестивале «Paints of the Spanish Sun».
В рамках конкурса Нарек исполнил армянскую народную танцевальную музыку, получив высокую оценку жюри.
Это не первое участие Нарека в международном конкурсе. У него есть и другие призы. В эти дни Нарек Ханзадян участвует в проводимом в Ереване международном конкурсе-фестивале «Dudukman».
Согласно релизу, Нарек Ханзадян участвует и в организованном в Италии международном конкурсе-фестивале «Будущие звезды», представляя армянские композиции. В рамках данного итальянского конкурса проводится онлайн-голосование. Отдать голос за Нарека Ханзадяна можно до 13 апреля по ссылке.
Нарек Ханзадян учится в музыкальной школе имени Спендиаряна, в классе Эммануэля Ованнисяна. Он играет на дудуке с 8 лет.