Վիկտոր Սողոմոնյան. 13 տարվա թունավորման պատասխանատուները պետք է պատժվեն
«ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հետապնդումներ սկսելուց ի վեր, թե մեր իրավաբանական թիմը, թե իրենց հարգող իրավաբաններն ասում էին՝ այս գործը պարզապես մտացածին է ու անգրագետ կարված»,-լրատվամիջոցների հետ զրույցում, մեկնաբանելով ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից Ռոբերտ Քոչարյանի արդարացման փաստը, ասել է ՀՀ երկրոդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
Նրա խոսքով, 13 տարի շարունակ Հայաստանի հանրությանը պառակտել են, թունավորել են այն մտքով, որ նախկին իշխանությունները նախագահ Քոչարյանի կառավարման վերջին օրերին սպանդ են կազմակերպել, սահմանադրական կարգ են տապալել, ժողովրդի ձեռքից խլել են իբր իրենց թեկնածուի հաղթանակը։
«13 տարի հանրությունը սրանով թունավորվել է։ Արվել է նպատակաուղղված։ Սրա վրա մեծ միջոցներ են դրվել։ Ինչպես հիմա մենք տեսնում ենք ցուցիչներից, ռեսուրսներ են դրվել նաև դրսից այս թունավորումն իրականացբելու համար»,-նշել է նա։
Սողոմոնյանի խոսքով, մարտի 1-ի գործը պետական իշխանությունը զավթած խմբի ու Նիկոլ Փաշինյանի գաղափարախոսական հենքն էր, որով նրանք խաբում էին ժողովրդին։
«Հիմա մենք երեք տարում հասանք մի հանգրվանի, ընդ որում տալով բարոյական կորուստներ, բոլորը տեսան, որ այս գործը նպատակ ուներ սպասարկել գործող իշխանության շահերն ու հետապնդում իրականացնել այդ իշխանության հակառակորդների նկատմամբ, արցախյան պատերազմում հեղթանակ հերոսների նկատմամաբ, ինչպես նաև հաշվեհարդար տեսնել քաղաքական հակառակորդների նկատմամբ»,-ընդգծել է ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավարը։
Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը հակասահմանդրական ճանաչելն ու այդ հիմքով Ռոբերտ Քոչարյանին արդարացնելը, Սողոմոնյանը համարում է այդ գործին դրված մեծ վերջակետ, բայց անելիքներ դեռ կան։
«13 տարվա թունավորման պատասխանատուները պետք է պատժվեն։ Այս երեք տարվա գործ կարողները պետք է կրեն համապատասխան պատիժներ։ Մարդիկ պետք էիմանան, որ այս իշխանության երկու հիմնաքարերից մեկը, որոնցով մարդկանց խաբել են՝ մարտի մեկի գործ, իրենց ասելով լայնածավալ կոռուպցիա, ջարդուփշուր եղավ։ Հիմա ո՞վ է մարտի մեկի պատասխանատուն։ Ժամանակին մեր դատարանները տվել են այդ հարցի պատասխանը։ Եվ գիտեք, որ կան ուժի մեջ մտած դատավճիռներ, որով նույն Նիկոլ Փաշինյանը համարվել է անկարգությունների կազմակերպիչ, որի հետևանքով մարդիկ են զոհվել»,-ասել է Վիկտոր Սողոմոնյանը։
Նա ընդգծել է, որ ապագայում նման իրադարձություններից խուսափելու համար հանրությունը պետք է հետևողական լինի 13 տարվա թունավորման պատասխանատուներին պատժելու գործում։
«Եթե մենք դա չարեցինք, նշանակում է, որ մենք հանդոըրժում ենք, որ ինչ-որ մի խումբ մարդիկ կարող են տարիներ շարունակ մոլորեցնել հասարակությանը, հասնել իշխանության, ռեպրեսիաներ իրականացնել իրենց քաղաքական հակառակորդներին։ Մենք երիտասարդ պետականություն ունենք, և նման խոշոր բլեֆի, խաբեության փորձ մենք չենք ունեցել։ Ես հասկանում եմ, որ որձ չունեինք, որ կարողանայինք դրան դիմակայել»,-նշել է նա։

Виктор Согомонян: Ответственные за отравление общества на протяжении 13 лет должны быть наказаны
«С первого же дня, когда начались преследования в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, как команда его адвокатов, так и все уважающие себя юристы говорили, что это дело просто надумано и «сшито» неграмотно», – заявил в беседе с журналистами руководитель Офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна – Виктор Согомонян, комментируя факт оправдания Р.Кочаряна судом общей юрисдикции.
По его словам, на протяжении 13 лет в общество вносили раскол, отравляли мыслью о том, якобы прежние власти под руководством Роберта Кочаряна в последние дни его президентства организовали погром, свергли конституционный строй или же у народа отобрали победу его кандидата.
«13 лет этим отравляли общество, и, как мы видим, это было сделано не только местными средствами, но и с привлечением иностранных ресурсов», – отметил Согомонян.
По словам Согомоняна, дело 1 марта было идеологической основой захватившей государственную власть группы и Никола Пашиняна, с помощью которого они обманывали народ.
«Теперь мы за три года достигли точки, при этом неся нравственные потери. Все увидели, что это дело было направлено на обслуживание интересов действующей  власти и преследование ее оппонентов, победивших в Арцахской войне героев, а также на сведение счетов с политическими оппонентами», – подчеркнул руководитель офиса второго президента РА.
Согомонян считает точкой признание статьи 300.1 Уголовного кодекса антиконституционной и оправдание Роберта Кочаряна на этом основании, но, по его словам, многое предстоит еще сделать.
«Виновные за это отравление на протяжении 13 лет должны быть наказаны. Те, кто эти три года шил дело, должны понести соответствующее наказание. Люди должны были знать, что один из двух краеугольных камней этой власти, которыми они обманывали  людей, – дело 1 марта, а также, по их словам, крупномасштабная коррупция. Но все это разлетелось в пух и прах.
Кто теперь ответственен за 1 марта? Наши суды однажды дали ответ на этот вопрос. И вы знаете, что есть вступившие в законную силу приговоры, по которым тот же Никол Пашинян был признан организатором беспорядков, в результате которых погибли люди», – напомнил Виктор Согомонян.
Он подчеркнул, что во избежание повтора подобного в будущем общественность должна проявлять последовательность в вопросе наказания ответственных за 13 лет отравления.
«Если мы этого не сделали, это будет означать, что мы миримся с тем, что группа людей может годами вводить общество в заблуждение, прийти к власти, осуществлять репрессии против своих политических оппонентов. У нас молодая государственность, и у нас не было опыта такого большого блефа или обмана. Я понимаю, что у нас не было опыта, чтобы противостоять этому», – сказал он.