ԱՄՆ Պետդեպ․ Ադրբեջանը կարող է ընկալվել հաղթող, բայց դա չի կարգավորում ճգնաժամը, ինչպես Հայաստանի հաղթանակը  քառորդ դար առաջ
11:18 08/04/2021
ԱՄՆ Պետդեպ․ Ադրբեջանը կարող է ընկալվել հաղթող, բայց դա չի կարգավորում ճգնաժամը, ինչպես Հայաստանի հաղթանակը քառորդ դար առաջ
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը պնդում է, որ Ռուսաստանը կարող է ավելի շուտ ձգտել պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, քան լուծել այն: Համապատասխան տեսակետը նախօրեին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Ջորջ Քենթը: Նա խոսել է Վաշինգտոնում տեղակայված «Թուրքական ժառանգություն» հասարակական կազմակերպության կողմից անցկացված վեբինարի ժամանակ: Այս մասին գրում է Tass-ը։
«Ես ակնկալում եմ, որ Ադրբեջանի իշխանությունների դժգոհությունը կբարձրանա այն փաստից, որ ռուս խաղաղապահները կարծես երկարաժամկետ կմնան Լեռնային Ղարաբաղում», - ասել է Քենթը:
Միևնույն ժամանակ, նկարագրելով իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, նա, ըստ էության, մեղադրել  Ռուսաստանին հակամարտությունը երկարաձգելու մեջ, և մեջբերել է նաև Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավարի անանուն տեղակալի խոսքերը:
«Վրաստանի փոխարտգործնախարարներից մեկը նոյեմբերին ասաց. «Սա այն իրավիճակն է, որում մենք [Վրաստանը] գտնվում էինք 1998 թ.-ին։ Այնուհետ Ադրբեջանը կհայտնվի այն իրավիճակում, որում մենք [Վրաստանը] գտնվում էինք 2008 թ.-ին։ Եվ հետո նա կհայտնվի այն իրավիճակում, որում մենք այժմ [Վրաստանը] ենք գտնվում»։ Սա բավականին հոռետեսական, բայց թերևս իրատեսական գնահատական է, թե ինչպես է Ռուսաստանը շահարկում հակամարտությունը՝ առանց իրականում ձգտելու կարգավորել խնդիրը և թույլ տալու, որ երկրները [Հայաստան և Ադրբեջան] առաջ շարժվեն», - ասել է Քենթը:
Միևնույն ժամանակ, Քենթը հավաստիացրել է, որ Միացյալ Նահանգները ողջունում են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ռազմական գործողությունների դադարեցումը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ:
«Մենք բոլորս ողջունում ենք անցած նոյեմբերին ռազմական գործողությունների ավարտը, երբ [Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր] Պուտինը առաջ քաշեց [հրադադարի] պայմանները», - ասել է նա:
Ամերիկացի դիվանագետի տեսանկյունից, «անվտանգության տեսանկյունից, մնում է հիմնական մարտահրավերը. Ինչպե՞ս մոտենալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն այնպես, որ երկու երկրներին թույլ տրվի հասնել վերջնական համաձայնության վերջնական կարգավիճակի վերաբերյալ։
«Ադրբեջանը կարող է ընկալվել որպես պատերազմում հաղթող: Սակայն դա չի հանգեցնում ճգնաժամի կարգավորմանը, ճիշտ այնպես, ինչպես [այն ժամանակ, երբ] Հայաստանը, հնարավոր է, հաղթել էր առաջին պատերազմում՝ քառորդ դար առաջ», - ասել է Քենթը:
Նրա խոսքով ՝ մինչ այժմ կարգավորումն ընթանում էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում և «համանախագահների գործընթացում, որը համատեղ ղեկավարում էին ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը»:
«Կարծում եմ, որ այս մեխանիզմը որոշ մարտահրավերների է բախվում: Կա՞ արդյոք իսկական հետաքրքրություն, որ մենք շարունակենք», - հարց է բարձրացրել Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը:
Նրա կարծիքով, Մինսկի խումբը «կմնա առանցքային այնքանով, որքանով որ երկու երկրներն իրենք պատրաստ կլինեն լիազորել համաձայնության ձեռքբերման մեխանիզմը»:
«Ռուսաստանի մտադրությունը մնում է մեկ այլ բաց հարց։ Նա [Ռուսաստանը] որոշեց չհասնել հրադադարի պայմանների վերաբերյալ համաձայնության Մինսկի խմբի համանախագահների մեխանիզմի միջոցով։ Նա այն ապահովեց ուղիղ, եռակողմ ֆորմատով», - ասել է դիվանագետը։
Նա շեշտեց, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին և Հայաստանին հակամարտության կարգավորման հարցում, եթե Բաքուն և Երևանը հետաքրքրված են դրանով:
«Այնքանով, որքանով Հայաստանը և Ադրբեջանը հավատարիմ են խաղաղ կարգավորման և Մինսկի խմբի համանախագահների գործընթացի լիազորությունները օգտագործելու հարցում, Միացյալ Նահանգները մնում են պատրաստ և հավատարիմ երկու երկրներին օգնելու ճանապարհ գտնելուն», - ասել է Քենթը։
Բացի այդ, նա կանխատեսել է, որ «դա, հնարավոր է, այլ բարենպաստ հնարավորություններ է բացում», այդ թվում`Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների ապագայում, այնուամենայնիվ, սա «գուցե ոչ այս ամիս և ոչ այս տարի», բայց միայն հեռավոր ապագայում, ընդունել է Քենթը:

Госдеп США: Азербайджан может восприниматься как победивший в войне в Арцахе, но ...
Госдепартамент США утверждает, что Россия, возможно, стремится сохранить конфликт вокруг Нагорного Карабаха, а не урегулировать его. Как передает ТАСС, соответствующую точку зрения изложил в среду заместитель помощника госсекретаря по делам Европы и Евразии Джордж Кент. Он выступил на интернет-семинаре, который был организован вашингтонской неправительственной организацией "Турецкое наследие".
"Я ожидаю роста неудовлетворенности азербайджанских властей тем, что российские миротворцы, как представляется, остаются на долгосрочную перспективу в Нагорном Карабахе", - сказал Кент.
При этом он, характеризуя складывающееся в Нагорном Карабахе положение, по сути, обвинил Россию в желании затянуть конфликт, а также процитировал неназванного заместителя главы грузинского МИД.
"Один из заместителей министра иностранных дел Грузии заявил в ноябре: "Это та ситуация, в которой мы [Грузия] находились в 1998 году. Затем Азербайджан окажется в той ситуации, в которой мы [Грузия] находились в 2008 году. А потом он окажется в той ситуации, в которой мы [Грузия] находимся сейчас", - отметил сотрудник американского внешнеполитического ведомства. "Это довольно пессимистичная, но, возможно, реалистичная оценка того, как Россия манипулирует конфликтом [в Карабахе] для получения собственной выгоды и без стремления в действительности урегулировать проблему и позволить странам [Армении и Азербайджану] двигаться вперед", - считает он.
Одновременно Кент заверил, что США приветствуют прекращение военных действий между Азербайджаном и Арменией из-за Нагорного Карабаха. "Мы все приветствуем завершение боевых действий в ноябре прошлого года, когда [президент РФ Владимир] Путин выдвинул условия [прекращения огня]", - сказал он.
С точки зрения американского дипломата, "в плане безопасности сохраняется крупный вызов: как подходить к конфликту вокруг Нагорного Карабаха таким образом, чтобы это позволило двум странам достичь окончательного соглашения по окончательному статусу". "<...> Азербайджан может восприниматься как победивший в войне. Однако это не приводит к урегулированию кризиса - так же, как [было, когда] Армения, возможно, победила в первой войне четверть века назад", - заявил Кент.
По его словам, до настоящего времени урегулирование шло в рамках минской группы ОБСЕ и "процесса сопредседателей, который совместно вели США, Франция и Россия". "Считаю, что перед этим механизмом стоят некоторые вызовы <...>. Есть ли подлинный интерес к тому, чтобы мы продолжали?" - отметил представитель Госдепартамента. На его взгляд, минская группа "будет оставаться ключевой в такой степени, в которой сами две страны готовы уполномочить механизм помогать достичь соглашения".
"Другим открытым вопросом остается намерение России", - полагает Кент. "Она [Россия] решила не добиваться [согласования] условий прекращения огня через механизм сопредседателей минской группы <...>. Она обеспечила это напрямую <...> в трехстороннем формате", - сказал дипломат.
Он подчеркнул, что США сохраняют готовность оказывать Азербайджану и Армении содействие в урегулировании конфликта, если в этом заинтересованы Баку и Ереван. "В такой степени, в которой Армения и Азербайджан привержены мирному урегулированию и использованию полномочий процесса сопредседателей минской группы, США остаются готовы помогать двум странам найти путь вперед и привержены этому", - заявил заместитель помощника госсекретаря.
Кроме того, он прогнозировал, что "потенциально это открывает другие благоприятные возможности", включая потепление в будущем отношений между Арменией и Турцией. Впрочем, такое "возможно не в этом месяце и не в этом году", а только в отдаленной перспективе, признал Кент.