Անի Սամսոնյան. Ոստիկանապետը պետք է քննության առարկա դարձնի ոստիկանության գործողությունները
ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ու հանրային հարցեր մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Անի Սամսոնյանն ահազանգում է՝ ՎԵՏՕ շարժման մասնակիցների նկատմամբ առերևույթ արձանագրում է ոստիկանների կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման դեպքեր։
«Սույն թվականի ապրիլի 7-ին «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման մասնակիցների կողմից Կառավառության շենքի դիմաց կազմակերպված բողոքի ակցիայի վերաբերյալ համացանցում հրապարակվել են մի շարք տեսանյութեր, որտեղ առերևույթ արձանագրում ենք ոստիկանների կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման դեպքեր։
Դրանք իրականացվել են ոչ միայն շարժման կին մասնակիցների նկատմամբ, այլև այն լրագրողների, որոնք այդ ընթացքում կատարել են իրենց աշխատանքային մասնագիտական պարտականությունները։
Այսպես, «Yerevan.Today» լրատվական վերլուծական կայքում տեղադրված տեսանյությում երևում է, թե ինչպես է ոստիկանի կողմից կիրառվում անհամաչափ ուժ լրագրողի նկատմամբ:
«Tert.am» լրատվական վերլուծական կայքում տեղադրված տեսանյությում արձանագրված է, որ ոստիկանների կողմից բռնի ուժի գործադրմամբ բերման է ենթարկվում քաղաքական գործիչ Վազգեն Մանուկյանի կինը՝ Վարդուհի Իշխանյանը: Նույն կայքի մեկ այլ տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են կրկին բռնի և անհամաչափ ուժ կիրառում ակցիայի կազմակերպիչներ՝ «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման կին մասնակիցների նկատմամբ:
«News.am» լրատվական վերլուծական կայքում տեղադրված տեսանյությում արձանագրված է, թե ինչպես են ոստիկանների կողմից կրկին ոչ անհամաչափ ուժի գործադրմամբ բերման ենթարկվում ակցիայի մասնակիցները։
«Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածի վերլուծությունից հետևում է, որ ոստիկանության ծառայողը որպես բացառիկ միջոց կարող է գործադրել ֆիզիկական ուժ, հատուկ միջոցներ և հրազեն, այնքանով, որքանով դա անհրաժեշտ է իր պարտականությունները կատարելու համար, եթե այլ միջոցներով այդ պարտականությունների կատարումը հնարավոր չէ ապահովել:
Փաստում ենք այն, որ ոստիկանությանը վերապահվում է ֆիզիկական ուժ կամ հատուկ միջոց կիրառել, սակայն այն պետք է լինի հետապնդվող նպատակին և կոնկրետ տվյալ իրավիճակին համաչափ:
Ելնելով վերոգրյալից դիմել եմ ՀՀ ոստիկանապետին քննության առարկա դարձնելու հետևալը․
1. Արդյոք 07.04.2021 թվականին իրականացված ակցիայի ընթացքում ոստիկանների կողմից
կատարված գործողությունները եղել են համաչափ տվյալ իրավիճակին և վերջիններս թույլ չեն տվել «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածովվերապահված լիազորությունների չարաշահում:
2. Այդյոք վերջիններիս կողմից կատարված գործողություններն իրենց մեջ չեն պարունակում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցակազմի հատկանիշներ, այն է. «Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը կամ նրան տեղեկություններ տարածելուն կամ տարածելուց հրաժարվելուն հարկադրելը, որոնք կատարել է պաշտոնատար անձն իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով»:
3. Այդյոք վերջիններիս կողմից կատարված գործողություններն իրենց մեջ չեն պարունակում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցակազմի հատկանիշներ, այն է՝ «Օրինական հավաքներ անցկացնելուն խոչնդոտելը»:
4. Արդյոք բերման ենթարկված անձանց ներկայացվել են գործողության հիմքերը և այդ կարգավիճակում նրանց իրավունքները»,-ասված է Սամսոնյանի հայտարարության մեջ, որը տարածել է կուսակցության մամուլի ծառայությունը։

Opposition Bright Armenia MP Ani Samsonyan, Deputy Chairwoman of the National Assembly Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, condemned the use of excessive force by police against women protesters outside the Armenian government building on Wednesday.
In a Facebook post on Thursday, the lawmaker said a number of videos spread on the internet show use of excessive force by police officers against not only participants of the protest organized by the VETO social-political movement, but also reporters fulfilling their professional duties at the time.
A video released by Tert.am news outlet shows police using force to detain Varduhi Ishkhanyan, the spouse of politician Vazgen Manukyan. Another footage released by it shows police brutality against the female protesters of VETO. A similar video has been released by News.am.
Ani Samsonyan cited Article 29 of the law “On Police”, according to which police officers may use force, special means and firearms to perform their duties, if their fulfillment is impossible by other means.
“We state that police have the right to use force or special means, but it must be proportionate to the goal pursued and the specific situation. Therefore, I have applied to the Armenian police chief to investigate whether the April 7 actions of police were proportionate to the given situation and the latter did not abuse their powers under Article 29 of the law “On Police”; whether their actions do not contain elements of a crime envisaged by Article 164 (Part 2) of the Criminal Code of Armenia dealing with obstructing a journalist's lawful professional activity or forcing them to disseminate or refuse to disseminate news through abuse of official powers; whether or not their actions amount to a crime envisaged by Article 163 (Part 1) of the Criminal Code concerning obstruction of lawful rallies and whether the detained persons were informed about the grounds for their detention and their rights in that status,” she wrote.