Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են Շուշիի մոտակայքում գազատարի վնասված հատվածի վերականգնման անվտանգությունը
Ռուս խաղաղապահները Շուշի քաղաքի մերձակայքում սահմանազատման գծի մոտ գազատարի վնասված հատվածի վերականգնման ժամանակ ապահովել են աշխատանքների անվտանգությունը:
ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման սակրավորները ուսումնասիրել են խողովակի վնասված հատված տանող ճանապարհի վրա պայթուցիկների առկայությունը: Հումանիտար արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները վերանորոգման ծառայության ներկայացուցիչներին ուղեկցեցել են վթարի վայր և ապահովել վերականգնման աշխատանքների անվտանգ անցկացումը:
Բացի այդ, Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները կազմակերպել են Ռուսաստանի հասարակական կազմակերպությունների և բարեգործական հիմնադրամների կողմից Արցախ տեղափոխված մարդասիրական օգնության առաքումը Ասկերանի շրջանի Խանացախ գյուղ: Մարդասիրական ակցիայի ընթացքում ռուս խաղաղապահները բազմանդամ ընտանիքներին, ներքին տեղահանվածներին և գաղթականներին հանձնել են ծալովի մահճակալներ, ծածկոցներ, բարձեր, կերակուր պատրաստելու գազայրիչներ, սնունդ և առաջին անհրաժեշտության իրեր:
Ընտանիքներին օգնություն բաշխելուց բացի, ախտորոշման և հիվանդների ընդունելության և բուժման կազմակերպման համար առաջնային ախտորոշիչ հավաքածուներ՝արյան ճնշման մոնիտորներ, սրտի կուրսի մոնիտորներ, արյան գլյուկոզայի չափիչներ, ջերմաչափեր և բժշկական սարքավորումների այլ սարքեր են փոխանցվել բուժկետերում և հիվանդանոց:

Российские миротворцы обеспечили проведение ремонта участка газопровода вблизи города Шуши
Российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач на территории Республики Арцах (НКР), сообщается на сайте МО РФ.
Российские миротворцы обеспечили безопасность при восстановлении поврежденного участка газовой магистрали на линии разграничения сторон вблизи города Шуши.
Саперы подразделения гуманитарного разминирования обследовали на наличие взрывоопасных предметов подходы к поврежденному участку и поврежденный участок трубы. Военнослужащие Центра гуманитарного реагирования сопроводили представителей ремонтной службы к месту аварии и обеспечили безопасное проведение ремонтно-восстановительных работ на газопроводе.
Помимо этого военнослужащими Центра гуманитарного реагирования была организована доставка гуманитарной помощи, переданной в Нагорный Карабах российскими общественными организациями и благотворительными фондами, в населенный пункт Ханацах Аскеранского района. В ходе гуманитарной акции многодетным семьям, вынужденным переселенцам и беженцам российскими миротворцами были переданы раскладушки, одеяла, подушки, газовые горелки для приготовления пищи, продукты и вещи первой необходимости.
Помимо помощи семьям, в фельдшерско-акушерский пункт и больницу были переданы наборы первичной диагностики, которые включают в себя тонометры, пульсометры, глюкометры, термометры и иные наименования медицинского имущества для диагностики и организации приема и лечения больных.