Մեծ Բրիտանիան 30 տարեկանից ցածր քաղաքացիներին կպատվաստի Pfizer և Moderna պատվաստանյութերով
Բրիտանիան ունի ավելին, քան բավարար է Pfizer և Moderna պատվաստանյութեր՝ պատվաստելու բոլոր մինչև 30 տարեկաններին, և որոշում առաջարկել նրանց այլընտրանք AstraZeneca-ին, որ պատվաստումների արագությունը չդանդաղի։ Այս մասին հայտարարել է Բրիտանիայի առողջապահության նախարար Մեթ Հենքոկը, գրում է The Sun-ը։
Առողջապահության նախարարը հայտնել է, որ Մեծ Բրիտանիան դեռ «ուղու վրա է»՝ հասնելու իր նպատակին՝ հուլիսի վերջին բոլոր մեծահասակներին առաջարկելու պատվաստում։
Նախարարի խոսքով, Դեղերի և առողջապահական արտադրանքի կարգավորման գործակալության երեկվա որոշումը՝ ավելի երիտասարդ մարդկանց առաջարկել պատվաստանյութի ընտրություն՝ բրիտանաշվեդական  AstraZeneca-ի «շատ հազվադեպ» թրոմբոզի պատճառով, պետք է մարդկանց վստահություն հաղորդի Բրիտանիայի «համաշխարհային կարգի» անվտանգության կանոնակարգի նկատմամբ:
Հենքոկը նշել է, որ  նման կողմնակի էֆեկտ ունենալու ռիսկը միլիոնից չորսն է, ինչը նույնն է, ինչ երկար հեռավորության վրա թռիչքի ժամանակ մահանալը:
Հենքոկն ասել է, ավելի քան 10 միլիոն  մարդ մինչև 30 տարեկան է, որից 1.6 միլիոնն պատվաստվել է առաջին դեղաչափով, և Բրիտանիան Pfizer և Moderna պատվաստանյութերով կարող է պատվաստել  18-ից 29 տարեկան մնացած բոլոր 8,5 միլիոն մարդկանց:

UK has enough Pfizer and Moderna vaccines to cover all under-30s, says health secretary
Britain has “more than enough” Pfizer and Moderna vaccines to cover all under-30s and the decision to offer them an alternative to the AstraZeneca jab won’t affect the speed of the rollout, Matt Hancock declared today.
The health secretary said the UK is still “on track” to hit its target of offering all adults the shot by the end of July and “we are in good shape” on future supply of doses, The Sun reported.
And he said yesterday’s decision by the MHRA to offer younger people a choice of vaccine over “very rare” blood clots linked to the AZ jab should give people confidence in Britain’s “world class” safety regulation.
Mr Hancock said the risk of suffering such a side-effect is around four in a million - the same as taking a long-haul flight.
The health secretary said of the just over 10 million under-30s, 1.6 million have already had their first jab.
He added there is “no evidence” of clotting occurring after the second dose, so all of those should confidently go on to take it.
Mr Hancock said: “We have more than enough Pfizer and Moderna vaccines to cover all of the remaining 8.5 million people aged between 18 and 29 if necessary.
“It’s some time until we’ll get onto that cohort. We’ll make sure they have the option of having the Pfizer or Moderna jab if they want to.
“We have large numbers of jabs coming on stream. We have 40 million Pfizer jabs in production, we have 17 million Moderna jabs that are coming through.
“We’ve got more than enough jabs and we are on track to hit the target that we’ve set that we will ensure every adult in the UK is offered the jab by the end of July.”