Մեր հարևանները մեր առաջնահերթությունն են. Զարիֆ
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը, որը գտնվում է Կենտրոնական Ասիա շրջագայության մեջ, մեկ անգամ ևս ասել է, որ Իրանի համար հարևան երկրները միշտ առաջնային են եղել:
«Ղազախստանում իմ տարածաշրջանային շրջագայության երրորդ փուլում, որտեղ ես բովանդակային և բեղմնավոր հանդիպումներ եմ ունեցել նախագահ Տոկաևի և ԱԳ նախարար Թիլեուբերդիի հետ: Մեր երկու երկրները կիսում են տարածաշրջանային կայունության և գլոբալ միջուկային զինաթափման բազմաթիվ նպատակներ», - հանդիպումից հետո թվիթերում գրել է Իրանի բարձրաստիճան դիվանագետը:
Իրանի արտգործնախարար Զարիֆը այնուհետ մեկ անգամ ևս կրկնել է, որ «ինչպես միշտ, մեր հարևանները մեր առաջնահերթությունն են»:
Ինչպես գրում է Mehr գործակալությունը, Զարիֆն արդեն այցելել է Ուզբեկստան և Ղրղզստան՝ հանդիպել երկու երկրների նախագահների և արտգործնախարարների հետ: Թուրքմենստանը նրա հաջորդ այցելության վայրն է։

Зариф: Отношения с соседними странами для Ирана всегда были приоритетом
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф, находящийся в турне по Центральной Азии, еще раз заявил, что отношения с соседними странами для Ирана всегда были приоритетом.
«В Казахстане, во время третьего этапа моего регионального турне, у меня были содержательные и плодотворные встречи с президентом Токаевым и министром иностранных дел Тлеуберди. Наши две страны разделяют множество целей в области региональной стабильности и глобального ядерного разоружения», – написал в Твиттере высокопоставленный иранский дипломат после встречи с президентом и своим коллегой из Казахстана в рамках недавно начатого им турне по четырем странам Центральной Азии.
Министр иностранных дел Ирана Зариф также повторил, что «как всегда, наши соседи являются нашим приоритетом».
Как пишет Mehr, Зариф уже побывал в Узбекистане и Киргизии, где провел встречи с президентами и министрами иностранных дел этих стран. После Казахстана Зариф посетит Туркменистан.