Զավեն Խաչիկյանի պատմական լուսանկարներն ու դրանց հետևում թաքնված  պատմությունները
Զավեն Խաչիկյանը, իրականում, լուսանկարչությամբ սկսել  էր զբաղվել, զուտ նրա համար, որ փորձ ձեռք բերեր  ու անցում կատարեր  կինոյի աշխարհ, բայց մնաց կապված լուսանկարչությանը և աշխատանքային գործունեության հենց սկզբում ՝ 1988-ին, վռնդվելով «Կոմսոմոլեց» թերթի խմբագրությունից ,այնուհետև որպես լավագույն ֆոտոլրագրող, ստացավ Հայաստանի կոմերիտական երիտասարդական միության մրցանակ (մէ ծիծաղ, մէ ուրախություն): Հարցազրույցի ժամանակ, թերևս մեծ սխալ արեցի ու հենց այս մրցանակի մասին հարցով սկսեցի. պարզվեց նա  առհասարակ դեմ է մրցանակների գաղափարին,սակայն 2018թ. ստացավ ՀՀ Նախագահի մրցանակը արվեստ կատեգորիայում  (որը նա ընկալում է որպես  ֆինանսական աջակցություն իր` հավերժ freelans կարգավիճակին)։ 1988  -ին մրցանակը ստացել էր հայ ժուռնալիստիկայի մեջ՝ լուսանկարչություն + տեքստ, այդ նոր ժանրի զարգացման առիթով ։ Մրցանակը՝ մրցանակ, բայց կյանքն, իրոք, չի կորցնում արժեքավոր գործերի հանդեպ իր հետաքրքրությունը. օրինակ վերջերս Մոնթեի մասին պատմող գրքի շապիկի համար հրատարակիչը  փնտրում էր վերջինիս  սիրված նկարների հեղինակին, որը պարզվեց հենց Զավեն Խաչիկյանն է։ Հաջորդ հարցս լուսանկարչին մի քիչ ավելի ստացված էր։
-Հիշո՞ւմ եք Մոնթեին լուսանկարելու օրը։
-Իհարկե, հիշում եմ։ 1993 թ. ապրիլն էր։ Քարվաճառի ազատագրման օրերը։
-Հե՞շտ էր Մոնթեին նկարել, սիրո՞ւմ էր լուսանկարվել։
-Նկարելը հեշտ էր, որովհետև բեմադրություն չէր, իրականությունը զգալ էր պետք, իսկ Մոնթեն բնորդ չէր, որ դիրքեր ընդուներ, նկարեի... գործողությունների մեջ եմ նկարել։ Այդ նկարն էլ զորքին վերջին ցուցումներ տալու ընթացքում է արված։Իրականում Քարվաճառի ազատագրումով ֆիդայական պատերազմը ավարտված կարելի էր համարել։  2 օր շրջել եմ հենց Մոնթեի հետ, նրա մեքենայով։ Խիզախ  էր, վախ չուներ մահից։ Միայն այդ օրերի ընթացքում 2 անգամ կարող էր զոհվել, բայց բախտներս բերեց։ Նրա մեքենան տանկերի առջևից էր գնում, ընդհանրապես, կյանքում էլ՝ նա մի քանի քայլ առաջ էր մեզնից։
-Հավատո՞ւմ եք այն վարկածին, որ Մոնթեին կարող էին հայերը սպանած լինել։
-Կատարյալ հիմարություն։ Մոնթեն այնպիսի ճամփաներով էր քայլում, որ օրը մի քանի անգամ կարող էր սպանվել, բայց ոչ հայերի կողմից։ Նրան պաշտում էին. ոչ մեկ ձեռք չէր բարձրացնի նրա վրա.այդ պատերազմում ընկերոջդ շնչով էիր ապրում, շնչում...ընկերոջդ վախը, հումորը, երազանքը, ռիսկը, ամեն ինչ պիտի գիտենայիր։ Նիկոլի ասածը չի է պատերազմ գնալը՝ « հավաքվեք 30 հոգի, ընտրեք հրամանատար, մեկնեք դիրքեր»։ Պատերազմը նախ լավ պատրաստվածություն է պահանջում, որ ապրես էդ իրականության մեջ։ Մոնթեի հավատարիմ զինակից, վարորդ Կոմիտասի հուշերը ևս ապացուցում են իմ ասածը։ Մոնթեն զոհվեց պատահական։ Նա կենցաղից կտրված, պատերազմով ապրող մարդ էր...Ասում եմ ՝ 2 անգամ իմ ներկայությամբ կարող էր զոհվել։ Մտնում ենք մի գյուղ, մեքենայի մեջ ՝ վարորդի կողքին Մոնթեն է՝ մի սովորական «Վիլիս» է. վարում է Կոմիտասը, հետևում նստած ենք ես ու Ռուբենը Մանգասարյան։ Թուրքն արդեն նահանջում է, բայց դեռ ջոկատներ ունեն գյուղերում թաքնված։ Մոնթեն իր տեսախցիկը  տվեց Ռուբենին, ասաց` ինչ կուզես նկարիր։ Դիմացներս դուրս է գալիս ԲՏՌ։ Մոնթեն իջնում է, ավտոմատը ձեռքին մոտենում, մենք նստած տեղը դողում ենք։ Եթե ադրբեջանցի լիներ, տեղում կկրակեր, չկար ոչ մի երաշխիք , որ հայ կլինեն դիմացներս դուրս եկածները։ Հիշում եմ Մոնթեի բարկությունն ու զայրութը, որ տեսավ թալանչիներ են ։ Ձեռքը չգնաց պատժի դրանց, կռիվ էր գնում, քոնին խփելու իրավունք չունեիր. բարկացած կրակեց մեքենայի բեռնախցիկ  բարձած հեռուստացույցի վրա։ Տեսնես ՝ ինչ զգաց էդ մարդը, որ Մոնթեն թքեց իր վրա...դե գնա ապրի էդ մտքով...Հաջորդ օրն էլ շարժվում ենք դեպի Յաշակ, դիմացներս դուրս եկան ծեր կին ու տղամարդ՝ սպիտակ դրոշներով՝ իբրև խաղաղ են։ Մոնթեն դուրս եկավ, երկու բառ խոսեց հետները, հասկացավ, որ գյուղում թաքնված է նահանջող ջոկատ, բայց ոչինչ չարեց. մենք անցանք գյուղով՝ իմանալով, որ թիկունքում զինվորներ կան. հաջորդ օրը զորքը վնասազերծեց ադրբեջանցի ջոկատայիններին՝ անվնաս թողնելով խաղաղ բնակչությանը։  Ախր, Մոնթեն անգամ էդ դավաճանին, թալանչուն չխփեց, ո՞վ կխփեր Մոնթեին, հայը՞, երբեք, երբեք չհավատաք։ Գնացեք ու կարդացեք Մոնթեի զինակից և վարորդ Կոմիտասի հուշերը Մոնթեի մասին  հուշերի գրքում։
-Ըստ Մոնթե Մելքոնյանի կին Սեդա Մելքոնյանի նա  զոհվել է ադրբեջանական БМП 2-ի ականով: Այդ ականը դիմացի պատին էր հարվածել ու խոշոր բեկորի հարված էր հասել Մոնթեի քունքին։
-Նաև հետախուզությունն է վատ աշխատել։ Փնթի, բառադի վերաբերմունքի պատճառով է զոհվել, բայց ոչ դավաճանության։
-Ըստ կնոջ  հուշերի՝ «Գործողությունն արդեն ավարտված էր: Հինգշաբթի օրը Մոնթեն ինձ զանգել ու ասել էր, որ շատ փոքր գործողություն ունենք անելու շաբաթ օրը, այսինքն` կրակակետերը պետք է լռեցվեին և դուրս գային՝ մտնել, խփել, դուրս գալ: Գործողությունը գրեթե ավարտված էր, Ասկերանը պիտի շարունակեր, բայց ինչ-ինչ պատճառներով այնտեղ կորուստներ էին ունեցել, և գործողության վիճակը փոխվել էր, ուրեմն Ասկերանը չպիտի մտներ: Մոնթեին ասվել էր, որ գյուղը մաքրված էր, և զինամթերք էր գրավված: Տղաներից մեկը ուզում էր գնալ ու անպայման տեսնել, Մոնթեն չէր ուզում գնալ, բայց վերջիվերջո տեղի է տվել: Կոմիտասը, Սարոն, հետախուզության պետ Սարիբեկը, պարսկահայ Վարդան Քամալյանը և Մոնթեն ուղղվեցին դեպի այն ուղղությամբ, որ տղաներն ասել էին, որ ռազմամթերք կա: Պետք է որ ճամփան մաքուր լիներ, բայց մաքուր չէր: Մոտենում են, այսպես, «Ս» տառի ձևով, մի փոքր ներս ընկած տեղ կար, այնտեղ БМП 2 կար: Մոնթեն ասում է՝ «Ասոնք ո՞վ են», Կոմիտասն կանգնեցնում է ինքնաշարժը (մեքենան), իջնում ինքնաշարժից, ազերի զինվոր է լինում այնտեղ, ինքն ասում է՝ «հլը մի արի՛ էստեղ», զինվորը մի փոքր շփոթվում է, БМП-ի էկիպաժն, այսպես ասած, տղաները մտնում են  БМП-ի մեջ և կրակում: Եվ Մոնթեն զոհվում է այդտեղ, Կոմիտասը վիրավորվում: Մեր իմացած տեղեկությունը սա է»։
-Պատերազմը կեղտոտ բան է, ճշմարտությունը  չես փնտրի և ոչ էլ կգտնես, բայց մի բան գոնե ինձ  պարզ է. Մոնթեին հայ չի սպանել։
-Եթե ֆոտոլրագրողը շատ անկեղծ լինի պատերազմի դաշտում, ի՞նչ դուրս կգա նրա տեսախցիկից, ի՞նչ արդյունք կստացվի։
-Ձեր ասածը պապարացիություն է։ Իսկ պատերազմի դաշտ գնացած լրագրողը պիտի մի քիչ ավելի գիտակից լինի։ Ես պատերազմ նկարելու չէի գնացել։
-Իսկ ինչո՞ւ էիք գնացել։
-Բա սիրտդ ճաքում է, ուզում ես գնաս, կողքները լինես, մնաս այստեղ ինչ անես, մտածում ես՝ մի բանով օգտակար կարող ես լինել։ Դու չես գնացել արվեստ խաղալու, դու զինվորի կողքին ես, քայլում ես, օգնում ես, պետք եղած ժամանակ կրակում ես։ Հարցը քո առջև այսպես ես դնում՝ իմ անելիքը որն է՝ բարոյակա՞ն է մնալ իր գործն անող լուսանկարիչ։  Ես չէի էլ ուզում  պատերազմ նկարել,  դա իմ նյութը չէ, իմ լավագույն լուսանկարները ծնվում են պարզ, աննկատ, խաղաղ միջավայրերում։ Ափսոս, զինվորական հմտություններ չունեի, ավելի լավ էր որպես կռվող գնացած լինեի։
-Կռվելու դաշտերը շատ են պատերազմում։ Օրինակ ձեր մյուս լեգենդար լուսակարը, որտեղ ադրբեջանցի տատիկը շոյում է հայ զինվորի՝ Սարգիս Հացպանյանի գլուխը, բավականին լավ մարտնչել է  տեղեկատվական պատրազմում, երբ մեզ մեղադրում էին վայրագություններ անելու մեջ ու հայտնվեց այդ մարդասիրական նոտայով լուսանկարը։
-Այդ նկարը շարքի մի մասնիկն էր, կրկին արել եմ Քարվաճառում։ Այդ նկարի ֆենոմենն այն է, որ մարդու մեջ մարդը չի մեռնում անգամ  դաժան պատերազմում։Տաք ապրիլյան օր էր, ադրբեջանցիների հետ փորձում էինք զրուցել, ցրվել, կրթությամբ ֆիզիկոս եմ, ու մի տղամարդ կար ֆիզիկայի դասատու, նրա հետ երկար զրուցեցինք՝ Ղարաբաղի հարց, վերջնական լուծում, ով ինչ տեսլական ուներ (երանի մեր գերիներին էլ այդքան լավ վերաբերվեին), հետո լուսանկարեցի այդ մարդուն, մյուսին, էն մյուսին ու շրջագծով՝ բոլորին, հերթը հասավ տատիկին, զրուցել փորձեցի, տեսա չի հասկանում ռուսերեն. ադրբեջաներեն էր պատասխանում. այդ լեզվին էլ միայն Սաքոն էր գերազանց տիրապետում, խնդրեցի, որ ինքը թարգմանի։ Նա եկավ , նստեց այդ ծեր կնոջ կողքին ու զրուցել սկսեց: Այն պահին, երբ զառամյալ կինը  պատմում էր, որ տղաները թողել են իրեն գնացել, Սարգիսը մարդկայնորեն հուզվեց, ինքն այդպես  պոետիկ արդարության հոգի ուներ... ադրբեջանուհին էլ գրկեց նրան։ Այդ ամբոջը կա ժապավենի վրա՝ հերթականությամբ։
Ես , իհարկե, չէի նկարել դա վաճառելու, հայտնի դառնալու համար, բարոյականությանը դեմ էր էլի գնալ զինվոր նկարել, գալ  վաճառել։ Մտքովս էլ չէր անցնում հրապարակել դրանք, հատկապես, որ ոչ մի տեղ էլ չէի աշխատում, իմ միջոցներով գնացել- մնացել էի,  բայց երբ հետ եկանք Երևան, «Արմենպրեսից» զանգեցին, խնդրեցին ,բացատրեցին, որ Ադրբեջանը կեղծ վայնասուն է կապել, որ իբրև այնտեղ «գենոցիդ է» եղել, խնդրեցին ցույց տալ արածս նկարները։ Հերբերտ Բաղդասարյանը, ով հիանալի ֆոտոխմբագիր էր, ընտրեց 3 նկար, որից մեկը տատիկն ու Հացպանյանն էին, մյուսը մեր տանկը Քարվաճառում և 3-րդը  մի խարիզմատիկ զինիվոր՝ Չէ Գևարայի պես՝ խրոխտ, գեղեցիկ։
-Նոր Մոնթեներ կծնվե՞ն։
-Իսկ մենք միայն պատերազմներ ենք, հա՞, ուզում։ Թող լինեն մոնթեյակերպ մեզնից առաջ ընկած լիդերներ ոչ միայն պատերազմական բնագավառում։ Թող լինի լիդեր, որ մեզ կտանի վեր, կհանի ճահճից։ Կյանքը ցույց է տվել, որ մեր ազգի արգանդը կարող է ծնել  բացառիկ հերոսներ. Ապրիլյանն էլ  դրա օրինակը։ Բայց Ապրիլյանի տղաների ու Մոնթեի մեջ կար մի մեծ տարբերություն. այդ տղաները ուղղակի հայտնվել էին այտեղ, իսկ Մոնթեն ինքն իրեն երկար տարիներ զինվոր էր դարձրել, պատրաստել։ Շատ վատ է, որ մենք ուզում  ենք ոչինչ չանենք, նստենք սպասենք, որ կծնվի մի հերոս, որ մեզ կհանի այս վիճակից։ Պետք է ստեղծել համակարգ, որ առանց բացառիկ մարդկանց էլ  գոյատևենք։  Չպետք է մեր հույսը լինի նոր Մոնթեի ծնունդը։  Բացի այդ Մոնթեի հերոսացնելով եկեք չմոռանանք մյուս տղաներին, որոնք այսօր չկան։ Հերոս գաղափարը նույնպես պետք է վերանայվի։ Հիշեցի Նոբելյան մրցանակակիր  Չեսլավ Միլոշի խոսքերը՝ «Մենք այսօր վկայական պիտի ստանանք խոսելու նրանց անունից, ովքեր հավերժ լռեցին»։ Մոնթեն բացառիկ էր, հերոս էր, անխոս, բայց այսօր պարտված պատերազմում էլ  են աջուձախ հերոսներ բաժանում. կամ բոլորին շնորհեք, կամ իրոք, բացառիկներին տվեք այդ տիտղոսը, վերանայեք մոտեցումը։Ունենք հազարավոր անհետ կորածներ, ինչ գիտենք իրենք ինչ են արել, գուցե զրկում եք հերոսի կոչումից հանիրավի։ Ու ոչ միայն հերոսների հանդեպ վերաբերմունքն է պետք վերանայել, այլ ամեն –ամեն ինչ երկրում։  Բռնել ենք մի սխալ ճանապարհ ու գնում ենք դրանով։ Լինելով ծայրահեղ բառադի՝ ուռոդության աստիճանի վատ «հեղափոխություն» են արել, ավելին ասեմ, այդ միջոցառման պարագլուխներից մի քանիսը գիտեին, որ ստում են ժողովրդին, որ հանձնման միջոցառումների շարան են «քայլելը», սուտ հրապարակ գրավելը... նախկինների փալանը որպես դափնեպսակ են դնում իրենց փոքրիկ ուղեղներին...հիմա էլ  սխալ ընտրությունների ենք գնալու ու չունենք ժամանակ՝  նստելու-մտածելու, թե ուր ենք գնում, ինչ ենք անում։ Դրա համար էլ  ոչ մի տեղ չենք գնում։ Պարզ օրինակ՝  Արցախի գոյամարտը սկսեցինք ֆիդայական ջոկատներով, ավարտեցինք կանոնավոր բանակով, այս պատերազմն էլ սկսեցին կանոնավոր բանակով, ավարտեցինք ֆիդայական ջոկատներով. ինչ է սա, եթե  ոչ տապալում, քաոս, չհամակարգված, բառադի մոտեցում։
-Հո՞ւյս կա։
-Կրթություն և աշխատանք։ Միշտ եմ կրկնել. ամեն մարդ իր տեղում իր գործը պիտի կատարյալ անի, այսօր մի քանի անգամ ավելի շատ ու լավ, որ ապրենք։ Մասնագիտությունը պատասխանատվություն է։ Մի լիդեր է պետք, որ գիտակցի այս ճշմարտությունը։Մեզ  գոյատևող տարածք է պետք, որի անունը կդնենք երկիր, պիտի հասկանանք ովքեր են մեր տերերը, ինչ են ուզում մեզնից, ում ինչի դիմաց ինչ կարող ենք տալ, ումից է ավելի քիչ վտանգը գալիս։ Մեզ մոտ հիմա ազդեցությունների ոլորտի կռիվ է։ Պիտի արագ կողմորոշվենք։ Ինքնակազմակերպվենք։ Գոյատևման խնդիր ունենք. մեզ ոչ թե առաջադեմ , այլ կանգուն Հայաստան է պետք։ Ոչ թե «հեղափոխություններ» են պետք ու ցնցումներ, այլ  սահուն սերնդափոխություն բոլոր բնագավառներում, եթե դա չկա , ուրեմն՝  մենք հաշտվել ենք մշտապես պարտվելու հետ։ Մեզ մի լիդեր է պետք, որ պատրաստ կլինի իր վրա վերցնել  և պարտությունների և հաղթանակների պատասխանատվությունը։ Պիտի, ապրել, սիրել, ստեղծել, պաշտպանել, պահանջել...չկորցնել հույսը՝ ավելի լավ երկիր տեսնելու։ Պետք է չվախենալ  գլխից բարձր թռչելու մասին երազել...լինել ազատ։

Zaven Khachikyan's historical photos and the stories behind them
Zaven Khachikyan started his road in photography to get the much-needed experience and ultimately turn to the cinema world, yet he stayed connected to photography forever. Back in 1988, in his early career, the photographer was fired from the editorial  staff of the Komsomolets newspaper and ironically received an award then for the best photojournalist form the Armenian Youth Komsomol Union.
I was mistaken to start my interview with a question about this award. He turned out to be against the idea of awards, yet in 2018 he received the President's Award in the category of art (the photojournalist perceived the award as a financial support to his permanent freelance status though). In 1988, he received another award for developing the genre of photography and text in the Armenian journalism. With consideration of all awards and their value, the life does not lose its interest in valuable works. Recently, a publisher was looking for the beloved author of the images for a book about Monte, and Zaven Khachikyan turned to be the author of them. My next question to the photographer appeared more suitable.
- Do you recall the day of photographing Monte?
- Certainly. It was in April 1993 - the day of liberation of Karvachar.
- Was it easy to take the photos of Monte? Did he like to be photographed?
- Taking photos of Monte was easy as the process was not staged. One needed to only feel the reality. Monte was not a  model to pose. I photographed him in action. That photo was taken when he was giving the final instructions to the troops. In fact, with liberation of Karvachar, the Armenian fedayi struggle  came to its end. I accompanied Monte for two days in his car. He was brave and had no fear of death. He could have died during those two days, yet survived. His car was going in front of the tanks. In general, Monte was a few steps ahead of all of us throughout his life.
- Do you believe in the version that Monte was killed by Armenians?
- That is an absolute nonsense. Monte used to pass though roads and risked to being killed for several times during a day but not by Armenians. He was adored. No one would ever dare to lift their arm on him. The time made everyone live through the breath of the friend. One should have known the fear, humor, dream, the risk and everything about your companion. It was not like Nikol describes the war today  - to get 30 people, appoint a commander and head to the combat  positions.
The war required good preparedness to live through that reality. The memoirs of Komitas, the friend and driver of Monte come to prove what I am saying. Monte fell accidentally. He was away from the daily routine and lived with the war. I recall a story when we entered a village. Monte was next to the driver of an ordinary 'Vilis' car. Ruben Mangasaryan and me were sitting in the back. Turks were retreating, however some enemy units were still in the village. Monte gave his camera to Ruben and asked to take photos of whatever he wanted. An armored personnel carrier suddenly appeared in front of us. Monte got out of the car and approached them with a gun in his hands. We were trembling with fear. If those were Azeris, he would probably shoot but there was no guarantee they could be Armenians. I remember how Monte got angry and furious when he found out those were wreckers. He didn't have the heart to punish them. He was heading to a war and had no right to kill own people. He opened fire to the TV set on board of the truck. The next day we were going to Yashak, when we met elderly couple  - a man and a woman with white flags as a sign of peace.  Monte got out of the car, talked to them, realized that a unit is retreating from a village yet took no action. We passed by the village knowing there were enemy soldiers in the back. The next day our troops neutralized the Azeri servicemen without any damage to the peaceful population. Monte didn't even punish that wrecker and traitor, who would ever dare to kill him? Never believe in versions suggesting he was killed by an Armenian. You better go and read the memoirs of Komitas, his comrade-in-arm and close friend.
- According to Seta Melkonyan, Monte's wife, the commander was killed by an explosion of Azeri artillery fire. In the process of trying to dive behind a wall for cover shrapnel from one of the artillery shells ricocheted off the wall and entered Monte's temple, killing him instantly.
- It was also due to the bad work of the intelligence. He was killed because of neglected approach but not of treason. The war is a dirty thing, and you may never reveal the truth, however one thing is clear for me that Monte was not killed by an Armenian.
- If a photojournalist is too sincere on the battlefield, what may his camera capture? What will be the result?
- They would be a paparazzi. The journalist who has decided to go to war should be more prudent. I didn't go there to document the war.
- So, why did you go there?
- I couldn't do the other way. I wanted to be there, next to soldiers and support them with whatever you could. You do not go there to create art, you are next to the soldiers, support them, walk along with them and in case of a need are obliged to shoot. The question I faced was mostly in the moral domain. What was my task - to act merely as a journalist or not? I didn't want to document the war, as it was not my topic. My best shots have been created in calm, unnoticed and peaceful environments. Regretfully, I lacked military skills, otherwise I would go there as a military.
- There are many battlefields in a war. One of your legendary photos, showing an Azerbaijani elderly woman caressing the head of Armenian soldier - Sargis Hatspanyan, fought well in the information war. The photo conveys a great humanitarian message and came amid accusations about alleged atrocities of the Armenian side.
- That shot was one of the series made again in Karvachar. The unique thing about that photo is that a human being never dies even in the deadliest war. It was a warm April day, and we were conversing with Azeris. I am a physicist by specialty and there was a physics teacher among them with whom we talked a lot about the Karabakh issue and the prospects of its settlement. Then, I took a photo of him and others in his company. The turn of an elderly woman came. I tried to talk to her and then realized she didn't understand Russian. She was responding in Azerbaijani. Only Sargis knew the language and i asked him to translate. He came, sat down next to that woman and started talking to her. She was telling her story how she had been abandoned by her sons. Sargis got excited as he had a soul of poetic justice. The Azeri woman hugged her. All their interaction is well documented on the camera.
I didn't take that photo for selling or becoming famous. It would be immoral to photograph soldiers and then sell the images for a profit. I didn't event think to publish them, given also the fact I was not affiliated with any organisation and was visiting Artsakh on own means. However, when I was back to Yerevan, I received a call from Armenpress news agency and asked for the photos. The reason was Azeris were launching a campaign to discredit Armenians with accusations of crimes. Herbert Baghdasaryan, who was an excellent photo editor, chose three photos, one of which depicted that woman and Hatspanyan, the second one was the photo of our tank in Karvachar and third  - showing a brave soldier with charisma resembling Che Guevara.
- Will we ever have new Montes?
- Are wars the only thing we want? Let us have leaders like Monte not only in the battlefield. Let us have a leader who would lead us and pull out of the swamp. The life has showed our nation can give birth to exceptional heroes. The April war came to prove that as well.  There was a difference between Monte and the April hero though. Those guys occurred there, while Monte got prepared for becoming what he wanted. We fist should establish a system in which we can survive without exceptional people and never rely on heroes. While glorifying Monte, we also should not forget others who are not with us today. The idea of a hero should be revisited as well. I recall Czesław Miłosz's words that we should get the right to speak on behalf of those who are silent for ever. Monte was exceptional, a hero, yet we see the title is distributed left and right after even a lost war. We should revise our approach to honor people with that title  wither by awarding all or only those who have shown exceptional courage.  We have thousands of missing people and are not aware of their deeds, maybe heroic as they are deprived of that honor. Not only our approach to heroes is worth to be changed but everything in our country. We have taken a wrong direction and are moving forward. We started the first Artsakh war with fedayi movement and ended with a regular army, while the recent war was started with the regular army and ended with fedayi units. What was this if not a collapse, chaos, uncoordinated and negligent approach.
- Is there any hope?
- The only way out is through education and work. I have always repeated everyone should be in their place and do whatever they do well. Any profession is a responsibility. We need a leader who will acknowledge this truth. We need a space to live and name it a country. We should understand who are our lords and what they want from us, what can they cede for what and what are the common threats we face. We are in a struggle for sphere of influence. We must get orientated and self-organize. We face an issue of survival. We need not a progressive but a standing Armenia. We need not revolutions and shocks but a smooth change of generations in all spheres. If we do not get that it means we are reconciled with being defeated all the time. We need a leader who is able to take the responsibility for both defeats and victories. We should live, love, create, protect, demand and never give up the hope to have a better country. We must never stop dreaming about jumping higher than our head and ...be free.