«Հրապարակ». Փաշինյանն ընդամենը խաբում է մարդ-կուսակցություններին. Վենետիկը չէր կարող դեմ լինել շեմի փոփոխությանը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մինչ ռեյտինգային ընտրակարգից ազատվելը, Նիկոլ Փաշինյանն իրեն աջակցող մարդ-կուսակցություններին խոստացել է իջեցնել կուսակցությունների անցողիկ շեմը՝ 5-ից դարձնելով 4, քննարկվել է անգամ 3 տոկոսի հարցը։ Իսկ այդ փոփոխություններն իրականացնելու համար առաջարկել է աղմուկ բարձրացնել՝ հանրային պահանջի իմիտացիա ստեղծել, սակայն վերջին պահին փոշմանել է և ընդգրկել է միայն ռեյտինգայինից հրաժարվելու հարցը, քանի որ գցել-բռնել են, որ խորհրդարան չանցածների հավաքած տոկոսները՝ «փոշին» յուրացնելն իրենց ավելի ձեռնտու է, քան մարդ-կուսակցությունների հետ հետընտրական կոալիցիաները խորհրդարանում։ Որոշել են՝ չարժե կախման մեջ ընկնել իրենցից բան չներկայացնող ուժերից։
Հիմա Փաշինյանն այդ մարդ-կուսակցություններին, ինչպիսիք ՔՈ-ն է, Արման Բաբաջանյանի, Արամ Սարգսյանի կուսակցությունները, փորձում է համոզել, թե իբր Վենետիկի հանձնաժողովը թույլ չի տվել գնալ լայնածավալ փոփոխությունների, հակառակ դեպքում ընտրությունները պետք է 6 ամիս հետո անցկացնեին։ Որոշ կուսակցությունների սա փաստի առաջ է կանգնեցրել, և հիմա դաշինք կազմելու կամ չմասնակցելու մասին են մտածում։ Ոմանք վստահ են, որ Փաշինյանն ընդամենը խաբում է իրենց, իրականում Վենետիկը չէր կարող դեմ լինել շեմի փոփոխությանը. նախ՝ որ դա խաղի կանոնների փոփոխություն չէ, երկրորդ՝ դրանից ոչ թե տուժելու են քաղաքական ուժերը, այլ՝ շահելու»։

«Грапарак»: Пашинян просто обманывает карликовые партии, Венецианская комиссия не могла быть против снижения проходного порога
14:22 09/04/2021
Газета «Грапарак» пишет, что до того как отказаться от рейтинговой избирательной системы, Никол Пашинян обещал поддерживающим его карликовым партиям снизить проходной порог с 5% до 4%, обсуждался даже вариант трех процентов.
«Чтобы внести эти изменения, он предложил создать имитацию общественного спроса, однако в последний момент передумал и включил только вопрос отказа от рейтинговой системы, поскольку рассчитал, что им выгоднее присвоить набранные не прошедшими в парламент партиями проценты – так называемую «пыль», чем формирование поствыборную коалицию с карликовыми партиями. Решили, что не стоит быть в зависимости от ничего не представляющих собой политических сил.
Сейчас Пашинян пытается убедить эти карликовые партии, такие как «Выбор гражданина», партии Армана Бабджаняна, Арама Саркисяна, в том, что Венецианская комиссия не позволила пойти на масштабные изменения, в противном случае, выборы должны были состояться через 6 месяцев. Это поставило перед фактом некоторые партии и сейчас они думают о том, формировать или не формировать предвыборный блок. Некоторые уверены, что Пашинян просто обманывает их и в действительности Венецианская комиссия не могла быть против снижения проходного порога, поскольку, во-первых, это не является изменением правил игры, и во-вторых, от этого политические силы выиграют, а не пострадают», - пишет газета.