Իրանի և 4+1 պատվիրակությունների մասնակցությամբ, Վիեննայում մեկնարկել է ՀԳՀԾ-ի համատեղ հանձնաժողովի նիստը, պատժամիջոցների և միջուկային ոլորտում աշխատանքային խմբերի հանդիպումների արդյունքները գնահատելու համար: Այս մասին գրում է Pars Today-ը։
ՀԳՀԾ-ի համատեղ հանձնաժողովի երեքշաբթի օրը կայացած նիստում, կողմերը համաձայնել էին ստեղծել պատժամիջոցների բնագավառում երկու փորձագիտական աշխատանքային խմբեր, բաղկացած՝ համատեղ հանձնաժողովի բոլոր անդամներից, այդ թվում իրանցի և 4+1 խմբի անդամ երկրների փորձագետներ:
Հինգաշբթի օրը, հաղորդագրություն տարածելով, Եվրամիության արտաքին քաղաքականության հանձնակատարը հայտարարել է, որ ՀԳՀԾ-ի համատեղ հանձնաժողովը Վիեննայում առերես հանդիպում է ունենալու, որին ներկա են լինելու Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Ռուսաստանի, Բրիտանիայի և Իրանի ներկայացուցիչները:
Եվրամիության տարածած հաղորդագրության համաձայն, նիստի մասնակիցները քննարկելու են ՀԳՀԾ ԱՄՆ-ի հավանական վերադարձի մասին անցած շաբաթ կայացած բանակցությունների ձեռքբերումները և վստահանալու են, որ այդ համաձայնությունները լիարժեք իրագործվում են բոլորի կողմից:

The Joint Commission of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA)—the Iran nuclear deal—resumed talks in Vienna on Tuesday, with the lifting of sanctions on Iran and nuclear implementation measures at the center of the agenda.
Representatives from Iran, China, France, Germany, Russia, the United Kingdom, and the European Union met for an hour. Although not at the session, the US envoy remained a few meters away from the venue, which was understood as a gesture of willingness to rescue the agreement.
Several participants qualified the meeting as positive, including Russia's permanent representative to international organizations in Vienna, Mikhail Ulyanov, who stressed the "success" of the meeting.
"The meeting of the JCPOA Joint Commission was successful. Two expert groups [on sanctions lifting and nuclear issues] were tasked with identifying concrete steps taken by Washington and Tehran to restore the full implementation of the JCPOA. The groups started work immediately," Ulyanov wrote on Twitter.
In turn, the French Foreign Ministry issued a statement saying, "France welcomes today's resumption of talks in Vienna on the nuclear dossier. The ongoing discussions should make it possible to reach in the immediate future an agreement on the actions necessary for the full return of Iran and the U.S. to compliance with the nuclear pact."