ԱՀԿ ղեկավարը հնարավոր է համարում պատվաստանյութերի արդյունավետության նվազումը
COVID-19-ի դեմ գոյություն ունեցող պատվաստանյութերը կարող են արդյունավետ չլինել կորոնավիրուսի զգալի մուտացիաների դպքում: «ՌԻԱ նովոստի»-ն փոխանցում է, որ այդ մասին ասել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեյսուսը:
ԱՀԿ ղեկավարը նշել է, որ հանդես է գալիս կորոնավիրուսի դեմ պայքարում երկրների միջև համաշխարհային համերաշխության օգտին, և շեշտել է, որ պառակտված աշխարհը չի հաղթի COVID-ին:
«Ինչպես գիտեք, վիրուսն արագորեն փոխվում է, մուտացիա է տեղի ունենում, և մենք ունենք մի քանի տեսակ տարբեր երկրներից: Եթե վիրուսի մուտացիայի փոփոխությունը բավականաչափ էական է և վիրուսի վարքի փոփոխությունը զգալի, ապա պատվաստանյութերը, որոնք այժմ ունենք, կարող են չաշխատել», - Համաշխարհային բանկի կողմից կազմակերպված վեբինարի ընթացքում ասել է Գեբրեյսուսը:
Նա շեշտել է, որ եթե պատվաստումների ծածկույթը անհապաղ չավելանա, ապա վիրուսի տարածման, շրջանառության և հետագա մուտացիա տեղի կունենա: ԱՀԿ ղեկավարը հավելել է, որ այդ դեպքում COVID-19-ի նոր տարբերակները, որոնց դեմ առկա դեղամիջոցներն անարդյունավետ են, թափանցելու են նաև այն երկրներ, որտեղ պատվաստումների ծածկույթը մեծ է:

Глава ВОЗ допустил снижение эффективности вакцин от COVID-19
Существующие вакцины против COVID-19 могут быть недостаточно эффективными при значительных мутациях коронавируса, заявил в пятницу генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус. Об этом пишет РИА Новости.
Глава ВОЗ отметил, что выступает за глобальную солидарность стран в борьбе с коронавирусом, и подчеркнул, что разделенный мир не победит COVID.
"Как вы знаете, вирус быстро меняется, происходит мутация, и у нас есть несколько вариантов из разных стран. Если изменение мутации вируса достаточно значительное, если изменение поведения вируса достаточно значительное, даже те вакцины, которые у нас есть сейчас, могут не сработать", - сказал Гебрейесус в ходе вебинара, организованного Всемирным банком.
Он подчеркнул, что если оперативно не увеличить охват вакцинацией, вирус получит пространство для распространения, циркуляции и последующей мутации. Глава ВОЗ добавил, что в этом случае новые варианты COVID-19, против которых существующие препараты неэффективны, проникнут и в те страны, где охват вакцинацией высок.