«Կամ ԵՊՀ ռեկտորը կլինի մեր մարդը, կամ ռեկտոր չի ունենա». Եզրակացություն՝ կառավարության քայլերից
Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներից 11-ը դիմում են գրել խորհրդի կազմից դուրս գալու համար։ Panorama.am-ը տեղեկացավ Երևանի պետական համալսարանի ուսխորհրդի նախագահ, ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Դավիթ Ափոյանից:
«Երեկ հոգաբարձուների խորհրդի քարտուղարից մենք նամակ ստացանք, որ 11 անդամներ դիմում են գրել հոգաբարձուների խորհրդի  կազմից դուրս գալու համար: Դիմում գրողները հոգաբարձուների խորհրդի կառավարության լիազոր մարմնի կողմից ներկայացված անդամներ են: Որևէ պատճառ գրված չէ, այլ միայն՝  խնդրում եմ դադարեցնել  իմ լիազորությունները հոգաբարձուների խորհրդի կազմում:
Պարզից էլ պարզ է, որ այստեղ կա հրահանգավորված գործողություն: Պարզ է, որ առավոտյան չեն արթանացել քնից և 11 հոգի միասին որոշել, որ իրենց ծանրաբեռնվածությունը չի ներելու, պետք է դուրս գան»,- ասաց նա:
Ըստ Դ.Ափոյանի, ինչ-որ մի պլան են մշակել, որը երևի թե վերջնարդյունքի չի հասել կամ հասել է. «Ինչու եմ կարծում՝ երևի թե չի հասել, որովհետև հոգաբարձուների խորհուրդը լուծարվում է կեսից ավելիի հրաժարականի դեպքում, բայց դեռ չունենք կեսից ավելիի հրաժարական:
Այս դեպքում ունենք որոշումների կայացման, քվորման խնդիր: Որոշումներ կան, օրինակ ռեկտորի ընտրության հարցը, 2/3-ով պետք է ձևավորվի: Այսօր իրավաբանների խորհրդակցության կարիք ունենք, կարծում եմ, մինչև առաջիկա խորհրդի նիստը, որը կայանալու է չորեքշաբթի, մենք այդ հարցերը կկարգավորենք: Հուսով եմ՝ կկարողանք խորհրդի նիստ գումարենք»:
ԵՊՀ  ուսխորհրդի նախագահը նշեց, որ կառավարությունն անպատասխանատու քայլեր է անում, հրաժարական տված անդամները չեն հասկանում իրենց գործողության բարոյական և իրավական հետևանքները:
«Այն, ինչ նրանք անում են համալսարանի հետ, մեզ թույլ են տալիս եզրակացնել, որ այդ մարդիկ չեն գիտակցում համալսարանի դերն ու նշանակությունը, իրենց վրա դրված պատասխանատվության չափը, համալսարանը որպես արժեք չեն հասկանում, չեն վերաբերում համալսարանին որպես ազգային արժեք:
Նրանք շարժվում են մի սկզբունքով՝ կամ մեր ուզածով եք անում, կամ ոչինչ չեք կարողանա անել, կամ ռեկտորը կլինի մեր մարդը, կամ համալսարանը ռեկտոր չի ունենա»,- ասաց Դ. Ափոյանը:
Նա կառավարության գործողությունները կապում է ԵՊՀ ռեկտորի ընտրության հետ:
«Բացի նրանից, որ մենք կարող ենք հստակ եզրակացնել, որ այս մարդիկ համալսարանի հանդեպ չարացած են, այս փուլում նրանց գործողություններն առանձնահատուկ կապված են ռեկտորի ընտրության գործընթացի հետ, որ նրանք չունեն իրենց թեկնածուն, այդ մարդիկ դեռևս չեն գտնել իրենց երդում տված անձին, դրա համար գործողություններ են անում, որ ռեկտորի ընտրություն չկայանա,  որովհետև կայանալու դեպքում հնարավոր է իրենց թեկնածուն չանցնի»,- նշեց Դ. Ափոյանը:
Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհուրդը կազմված է 32 անդամից՝ կառավարության ներկայացուցիչներ (16 հոգի) և բուհի կողմից առաջադրված անդամներ(16 հոգի): Փաստորեն, կառավարության 16 ներկայացուցչից 11-ն է հրաժարականի դիմում գրել: Դ. Ափոյանը հույս ունի, որ հինգ անդամները չեն գրի: Միաժամանակ չբացառեց, որ կարող են էլի դիմումներ լինեն:
«Կան մարդիկ, որոնցից չեմ սպասում, որ կգրեն, հույս ունեմ՝ սպասելիքներս կարդարանան»,- նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է հոգաբարձուների խորհրդի անդամների ընտրությանը, Դ. Ափոյանն ասաց, որ հստակ կարգ սահմանված չէ նոր անդամների ընտրության վերաբերյալ, և այդ բացն իշխանություններին հնարավորություն է տալիս, որ նրանք ձգեն այնքան, մինչև  «Բարձրագույն կրթության մասին» նոր օրենքի նախագիծը մտնի ուժի մեջ, եթե այն ստորագրի Հանրապետության նախագահը:
«Իսկ նոր օրենքի նախագծի ուժի մեջ մտնելու դեպքում արդեն տոտալ վերահսկողություն կունենան բուհերի վրա, քանի որ նոր նախագծով հոգաբարձուների խորհրդի 9 անդամներից 5 արդեն իրենցն է, ցանկացած որոշում կամակատար 5 անդամներով կարող են անցկացնել անկախ նրանից՝ բուհը դեմ է, թե կողմ է»,- ասաց նա:
Դավիթ Ափոյանն ընդգծեց՝ երկու տարի հետևողականորեն իջեցնում են համալսարանի վարկանիշը, համալսարանում անկայունություն է մտել, տուժել է կրթությանը, համալսարանի գործունեությունը:
«Ոնց որ այս մարդիկ ինչքան հնարավոր վատ բան կա, անում են համալսարանի հետ: Սա էլ հերթական վատությունն է համալսարանին»,- ասաց Երևանի պետական համալսարանի ուսխորհրդի նախագահ, ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Դավիթ Ափոյանը:

«Либо ректором ЕГУ будет наш человек, либо у вуза не будет ректора»: напрашивающийся из шагов правительства вывод
11 членов Совета попечителей Ереванского государственного университета (ЕГУ) написали заявления о выходе из состава Совета. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил председатель Студенческого совета, член Совета попечителей ЕГУ Давид Апоян.
«Вчера мы получили письмо от секретаря Совета попечителей о том, что 11 членов подали заявления о выходе из Совета. Написавшие заявления – члены, представленные в Совете уполномоченным органом правительства. Причина не указывается. Они только просят прекратить их полномочия в составе Совета попечителей.
Совершенно очевидно, что здесь налицо направляемые действия. Понятно, что эти 11 человек не проснулись утром и все вместе вдруг решили, что не справляются с нагрузкой, должны уйти», – указал он.
По словам Д.Апояна, ясно, что они разработали какой-то план, который, видимо, не достиг или не достиг окончательной цели. «Почему я думаю, что, видимо, не достиг. Потому что Совет попечителей распускается в случае отставки более половины членов, но у нас еще нет стольких отставок.
В этом случае у нас есть проблема с принятием решений, с кворумом. Есть решения, например, вопрос об избрании ректора вуза, которые должны быть 2/3 голосов. Нам сегодня нужна консультация юристов, думаю, мы решим эти вопросы до следующего заседания Совета, которое состоится в среду. Я надеюсь, что мы сможем созвать заседание Совета», – отметил он.
Председатель Студенческого совета ЕГУ указал, что правительство предпринимает безответственные шаги, подавшие в отставку члены Совета попечителей не понимают моральных и правовых последствий своих действий.
«То, что они делают с университетом, позволяет нам заключить, что эти люди вовсе не осознают роль и значение университета, размер возложенной на них ответственности, не воспринимают университет как ценность, не относятся к университету как к национальной ценности.
Они руководствуются одним принципом: либо делаете так, как хотим мы, либо ничего не сможете сделать, либо ректором будет наш человек, либо у ЕГУ не будет ректора», – сказал Д.Апоян.
Он связывает действия правительства с избранием ректора ЕГУ.
«Помимо того, что мы можем однозначно заключить, что эти люди озлоблены по отношению к университету, на данном этапе их действия в особенности связаны с процессом избрания ректора, с тем, что у них нет своего кандидата, эти люди еще не нашли человека, который присягнет им. Поэтому они предпринимают определенные действия, чтобы выборы не состоялись. Потому что, если выборы состоятся, их кандидат может и не быть избран на этот пост», – указал Апоян.
Совет попечителей ЕГУ – высший орган управления университета, срок полномочий которого составляет 5 лет. Совет попечителей ЕГУ состоит из 32 членов – представителей правительства (16 человек) и членов, выдвинутых университетом (16 человек). Фактически, 11 из 16 представителей правительства подали в отставку. Д. Апоян надеется, что пятеро остальных членов не напишут заявлений. При этом он не исключил, что могут последовать еще отставки.
«Есть люди, от которых я не ожидаю, что они напишут заявления, я надеюсь, что мои ожидания оправдаются», – указал он.
Что касается избрания членов Совета попечителей, Д. Апоян сказал, что нет четкой процедуры избрания новых членов, и этот пробел позволяет властям, чтобы они затягивали этот процесс до вступления в силу нового закона «О высшем образовании», если он будет подписан президентом республики.
«И в случае, если новый закон вступит в силу, они получат тотальный контроль над вузами, поскольку, согласно новому проекту, 5 из 9 членов Совета уже их представители, любое решение они могут провести своими 5 членами – вне зависимости от того, университет против или за», – сказал он:
Давид Апоян подчеркнул, что два года власти последовательно понижают рейтинг вуза, в университете – нестабильность, пострадали образование и деятельность вуза.
«Ощущение, что эти люди поступают с университетом настолько плохо, насколько это возможно. Это очередной вред университету», – сказал Давид Апоян.