ՍԴ-ն ստացել է Արմեն Սարգսյանի դիմումը
2021 թվականի ապրիլի 10-ին Սահմանադրական դատարանը Mulberry էլեկտրոնային համակարգով ստացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի դիմումը՝ «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքի և դրա հետ փոխկապակցված «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների՝ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 63-րդ հոդվածի  1-ին մասին, 78-րդ, 79-րդ և 173-րդհոդվածներին համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է ՍԴ մամուլի խոսնակ Եվա Թովմասյանը:
Դիմումը մուտքագրվել է 2021 թվականի ապրիլի 12-ին: Դիմումի նախնական ուսումնասիրման համար սահմանաված է  20-օրյա ժամկետ։

КС получил заявление Армена Саркисяна
10 апреля 2021 года Конституционный суд через электронную систему Mulberry получил заявление Президента Республики Армения об определении вопроса соответствия закона «О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон «Судебный Кодекс Республики Армения» и взаимосвязанных с ним законов «О внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения» и «О внесении изменений в Закон о государственной пошлине» части 1 статьи 61, части 1 статьи 63, статьям 78, 79 и 173 Конституции. Об этом сообщает пресс-секретарь КС Ева Товмасян.
Заявление оприходовано 12 апреля 2021 года. Для предварительного рассмотрения заявления установлен 20-дневный срок.