Հայաստանում արդեն շրջանառվում է կորոնավիրուսի բրիտանական շտամը. Ռոմելա Աբովյան
«Այո՛, Հայաստանում արդեն շրջանառվում է կորոնավիրուսի բրիտաական շտամը, և չի բացառվում, որ որոշ քաղաքացիների ախտանիշները պայմանավորված են հենց այս շտամով»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելա Աբովյանը:
Նրա խոսքով, բրիտանական շտամը, ինչպես ցույց են տվել հետազոտությունները, ավելի արագ է տարածվում. 36 տոկոսով վերարտադրողականությունը ավելի բարձր է, քան նախորդ շտամինը։
«Իրականացվող ընտրանքային հետազոտությունների նպատակն է պարզել, թե ինչպիսի շտամներ են շրջանառվում երկրում, բայց բուժման և պատվաստման քաղաքականությունը կախված չեն տարածված շտամներից»,- նկատեց նա։
Հիշեցնենք, որ «AstraZeneca»-ով պատվաստումները Երևանում նախատեսվում է սկսել ապրիլի 13-ից, իսկ մարզերում՝ ապրիլի 14-ից: «Sputnik V»-ով պատվաստումները կսկսվեն 2-3 օր ավելի ուշ։  Հայաստանը ձեռք է բերել «AstraZeneca» և «Սպուտնիկ V » պատվաստանյութերը` համապատասխանաբար 24 000 և 15 000 խմբաքանակներ:

Ромела Абовян: Британский штамм коронавируса уже циркулирует в Армении
«Да, британский штамм коронавируса уже циркулирует в Армении. Не исключено, что симптомы у некоторых граждан обусловлены именно этим штаммом», - в ходе пресс-конференции сказала начальник управления инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава РА Ромела Абовян.
По ее словам, британский штамм, как показали исследования, распространяется быстрее – его воспроизводимость на 36% выше, чем у предыдущего штамма.
«Цель выборочных исследований - выяснить, какие штаммы циркулируют в стране, но политика лечения и вакцинации не зависит от распространенных штаммов», - заметила она.
Напомним, что вакцинацию AstraZeneca планируется начать 13 апреля в Ереване, а в областях - 14 апреля. Прививки «Спутником V» начнутся на 2-3 дня позже. Армения закупила вакцины AstraZeneca и Sputnik V партиями 24 000 и 15 000 соответственно.