Արցախում ադրբեջանցիները գնդացիրից կրակ են բացել իրենց հողում աշխատող հայերի վրա
Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Սարգսաշեն գյուղի տարածքից, Ապրիլի 7-ին, առավոտյան՝ 09:40-ի սահմաններում ադրբեջանցիները կրակել են Սարուշեն գյուղի դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող Սարուշեն համայնքի բնակիչներ՝ 65-ամյա Շիրին Ադամի Սարգսյանի և 36-ամյա Վիտալի Ալյոշայի Հարությունյանի ուղղությամբ:
ԱՀ ՆԳ նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, ադրբեջանական կողմը կիրառել է գնդացիր, ինչի հետևանքով ջարդվել է Վ.Հարությունյանին պատկանող տրակտորի ձախ կողմի ապակին:
ԱՀ ՆԳ նախարարության ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնի հետաքննիչները Շ.Սարգսյանից և Վ.Հարությունյանից բացատրություն են վերցրել, լուսանկարել տեղանքը և տրակտորը, պատրաստել համապատասխան նյութեր, կազմել արձանագրություն՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը ներկայացնելու համար:
Բացի այդ, ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի հրամանով, Շոշ-Սարուշեն-Կարմիր Շուկա ներպետական մայրուղում տեղակայված ոստիկանական հենակետերում ծառայությունը կշարունակվի ուժեղացված ռեժիմով: Շուրջօրյա դիտարկումներ կատարելու նպատակով, ըստ անհրաժեշտության կավելացվեն հենակետերը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ նշված ճանապարհահատվածում սա հայերի ու ադրբեջանցիների միջև գրանցված 2-րդ միջադեպն է:

В Арцахе азербайджанцы открыли огонь из пулемета по армянам, работающим на своей земле
С территории оккупированного азербайджанцами села Саргсашен 7 апреля около 9:40 утра азербайджанцы произвели выстрелы в направлении жителей села Сарушен, занимающихся сельскохозяйственными работами на полях общины Сарушен,- 65-летней Ширин Адамовны Саркисян и 36-летнего Виталия Алешаевича Арутюняна.
Как передает управление информации и связей с общественностью Министерства внутренних дел Республики Арцах, с азербайджанской стороны был применен пулемет, в результате чего было разбито левое боковое стекло трактора, принадлежащего В. Арутюняну.
Следователи Аскеранского райотдела МВД Республики Арцах взяли показания у Ш.Саркисян и В. Арутюняна, сфотографировали местность и трактор, подготовили соответствующие материалы, составили протокол для передачи в миротворческое командование РФ.
Кроме того, распоряжением министра внутренних дел Карена Саркисяна в полицейских пунктах, расположенных на межгосударственной трассе Шош-Сарушен-Кармир Шука служба будет продолжена в усиленном режиме. По мере необходимости для круглосуточного мониторинга будут добавлены опорные пункты.
Источник напоминает, что это второй инцидент, зарегистрированный между армянами и азербайджанцами на указанном участке дороги.