Ռուս սակրավորներն ականազերծում են Մարտակերտի շրջակայքի գյուղատնտեսական նշանակության հողերը
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական ականազերծման վաշտի ինժեներա-սակրավորական խմբերը շարունակում են Արցախի տարածքը մաքրել ականներից և պայթուցիկ այլ ռազմամթերքից: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում տեղադրված հաղորդագրության մեջ:
Ներկայումս ռուս զինծառայողներն ակտիվորեն պայթուցիկ առարկաներ են որոնում Մարտակերտ քաղաքի մատույցներում: Այստեղ՝ գյուղատնտեսական նշանակության հողերի վրա, ռազմական գործողությունների ընթացքում տեղակայված են եղել հրետանային դիրքերը: Այս պահին տեղի բնակիչները չեն կարողանում վերսկսել գյուղատնտեսական աշխատանքները, քանի դեռ չի ավարտվել տարածքի ամբողջական մաքրում:
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Մարտակերտի շրջանի տարածքում ռուս սակրավորների կողմից հայտնաբերվել և վնասազերծվել է ավելի քան 50 խոշոր տրամաչափի արկ և պայթուցիկ առարկա:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից ի վեր, Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողները չպայթած ռազմամթերքից մաքրել են 1960 հա տարածք, 605 կիլոմետր ճանապարհ, 1692 շենք, այդ թվում ՝ 30 սոցիալական նշանակության օբյեկտ: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել են 25 484 պայթուցիկ առարկա:

Российские саперы разминируют сельхозугодья на окраине города Мартакерт в Арцахе
Инженерно-саперные группы роты гуманитарного разминирования российского миротворческого контингента продолжают очистку территории Республики Арцах (НКР) от минной опасности и взрывоопасных предметов.Об этом сообщается на официальном сайте министерства обороны РФ.
В настоящее время российские военнослужащие проводят активные работы по поиску взрывоопасных предметов на окраине города Мартакерт. Здесь, на территории сельскохозяйственных угодий, во время боевых действий находились артиллерийские позиции. В настоящий момент местные жители не могут возобновить сельскохозяйственные работы, пока не будет проведена полная очистка местности.
В течение последних нескольких дней на территории Мартакертского района российскими саперами было обнаружено и обезврежено более 50 крупнокалиберных снарядов и взрывоопасных предметов.
Всего с 23 ноября 2020 г. от неразорвавшихся боеприпасов военнослужащими подразделения гуманитарного разминирования российского миротворческого контингента очищено 1960 гектаров территории, 605 километров дорог, 1692 здания, в том числе 30 социально значимых объектов, обнаружено и обезврежено 25 484 взрывоопасных предмета.