Ռուս սակրավորներն ականազերծում են Մարտակերտի շրջակայքի գյուղատնտեսական նշանակության հողերը
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական ականազերծման վաշտի ինժեներա-սակրավորական խմբերը շարունակում են Արցախի տարածքը մաքրել ականներից և պայթուցիկ այլ ռազմամթերքից: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում տեղադրված հաղորդագրության մեջ:
Ներկայումս ռուս զինծառայողներն ակտիվորեն պայթուցիկ առարկաներ են որոնում Մարտակերտ քաղաքի մատույցներում: Այստեղ՝ գյուղատնտեսական նշանակության հողերի վրա, ռազմական գործողությունների ընթացքում տեղակայված են եղել հրետանային դիրքերը: Այս պահին տեղի բնակիչները չեն կարողանում վերսկսել գյուղատնտեսական աշխատանքները, քանի դեռ չի ավարտվել տարածքի ամբողջական մաքրում:
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Մարտակերտի շրջանի տարածքում ռուս սակրավորների կողմից հայտնաբերվել և վնասազերծվել է ավելի քան 50 խոշոր տրամաչափի արկ և պայթուցիկ առարկա:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից ի վեր, Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողները չպայթած ռազմամթերքից մաքրել են 1960 հա տարածք, 605 կիլոմետր ճանապարհ, 1692 շենք, այդ թվում ՝ 30 սոցիալական նշանակության օբյեկտ: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել են 25 484 պայթուցիկ առարկա:

Russian sappers demine farmland on the outskirts of Mardakert city in Artsakh
The sapper groups of the humanitarian demining company of the Russian peacekeeping contingent continue to clear the territory of Artsakh (Nagorno-Karabakh) from mines and explosive objects, the Russian Defense Ministry reported on Tuesday.
Currently, Russian servicemen are actively searching for explosives on the outskirts of Mardakert city. Here, on the territory of agricultural land, artillery positions were located during the hostilities. At the moment, local residents cannot resume agricultural work until a complete clean-up of the area is carried out.
Recently, on the territory of the Mardakert region, Russian sappers have discovered and neutralized more than 50 large-caliber shells and explosive objects, the source said.
In total, since November 23, 2020, the servicemen of the humanitarian demining unit of the Russian peacekeeping contingent have cleared 1,960 hectares of territory, 605 kilometers of roads, 1,692 buildings, including 30 socially significant objects and neutralized 25,484 explosive objects.