Ռուսաստանը Թուրքիային զգուշացնում է չսնել Ուկրաինայի ռազմատենչ տրամադրությունները
Ռուսաստանը Թուրքիային և մյուս երկրներին զգուշացնում է չսնել Ուկրաինայի ռազմատենչ տրամադրությունները։ Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, գրում է ermenihaber-ը։
«ԱՄՆ-ի նավերի անցումը Սև ծով ուղեկցվում է ագրեսիվ հռետորաբանությամբ, Մոսկվան չի հասկանում, թե կոնկրետ ինչ նպատակներ է հետապնդում Վաշինգտոնը Ուկրաինայում»,- ասել է Լավրովը։
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 10-ին, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բանակցում էր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ, որն այցով գտնվում էր Ստամբուլում։
Նրանք կողմ են արտահայտվել Հյուսիսատլանտյան դաշինքին Ուկրաինայի անդամակցության հեռանկարին, մասնավորապես, «մոտ ժամանակներս անդամակցության վերաբերյալ գործողությունների ծրագիր ստանալուն»։

Россия предупреждает Турцию не подпитывать милитаристские настроения Украины
Россия предупредила Турцию и другие страны о необходимости продумывать заявления Киева, чтобы не поощрять его милитаристские устремления. Об этом заявил Министр иностранных дел России Сергей Лавров, пишет ermenihaber.
«Проходы кораблей США в Черное море сопровождается агрессивной риторикой. Москва не понимает, какие именно цели преследует Вашингтон на Украине», - сказал Лавров.
«РФ рекомендует всем странам, в том числе Турции, хорошо анализировать заявления Киева и не поощрять его воинственность», — сказал Лавров.
Ранее, 10 апреля, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел переговоры с находившимся в Стамбуле президентом Украины Владимиром Зеленским.
Они поддержали перспективу членства Украины в Североатлантическом альянсе, в частности, «получение плана действий по членству в ближайшем будущем».