«Հրապարակ». Ո՞վ և ինչպե՞ս է տարածել գերիների վերադարձի մասին լուրը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Անցած շաբաթ ողջ երկիրը քննարկում էր Բաքվից ժամանած ինքնաթիռի պատմությունը, երբ վերջին պահին պարզվեց, որ Մուրադովի ինքնաթիռով գերիներ չեն գալիս։ Իսկ հաջորդ օրը «Հրապարակի» լրագրողին Ռուստամ Մուրադովն ասաց, որ չէին էլ գալու՝ դա մեր իշխանությունների պրովոկացիան էր։ Սակայն գերիներին բերելու լուրը պաշտոնապես հաստատել էին վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը և Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավարը։ Մենք նոր մանրամասներ ենք իմացել այս պատմության հետ կապված։
Պարզվում է՝ չորեքշաբթի օրը տարածված սուտ լուրի սկզբնաղբյուրը հենց վարչապետ Փաշինյանն է եղել: Հետպատերազմական ամիսներին Մուրադովը, ամեն անգամ այց կատարելով Բաքու, անպայման իր հետ գերիներ է բերել՝ թեկուզև փոքրաթիվ, բայց գոնե մեկ-երկու մարդ անպայման եկել է նրա ինքնաթիռով: Իսկ անցյալ շաբաթ, երբ Մուրադովը հերթական թռիչքն է իրականացրել Բաքու, «Էրեբունի» օդանավակայանի աշխատակիցները վարչապետի գրասենյակին անմիջապես տեղյակ են պահել, որ Մուրադովի ինքնաթիռը պլանավորված թռիչք է կատարում դեպի Բաքու: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ իշխանությունը որևէ օպերատիվ կապ չունի Ռուստամ Մուրադովի հետ և տեղեկությունները ստանում է նման փնթի, պատահական աղբյուրներից։
Ասում են՝ վարչապետը Մուրադովի թռիչքի մասին ինֆորմացիան սկզբում ճշտել է Արցախի նախագահից, դրական պատասխան ստանալուն պես իր մոտ է կանչել Տիգրան Ավինյանին և Հայկ Սարգսյանին։ Ենթադրել են, որ այս անգամ էլ Մուրադովը դատարկաձեռն չի վերադառնա Բաքվից, ուստի Փաշինյանը թիմակիցներին հանձնարարել է տարածել այդ տեղեկությունը և դա ներկայացնել այն սոուսով, որ իր Մոսկվա այցի արդյունքում Պուտինը Մուրադովին ուղարկում է Բաքու՝ գերիներ բերելու: Ավինյանն ու Սարգսյանն էլ իրենց հերթին երրորդ անձանց միջոցով փոխանցել են իշխանական լրատվամիջոցներին, որ գերիներ են գալիս. Ավինյանը փոխանցել է իր գրասենյակի և վարչապետի խոսնակի, իսկ Հայկ Սարգսյանը՝ պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանի միջոցով:
Մուրադովի՝ Բաքու կատարած այցի իրական պատճառը սահմանին հաճախակի դարձած սադրանքներն են եղել, մասնավորապես՝ Սարուշեն գյուղի մոտակայքում կրակոցների ժամանակ գյուղացիները ստիպված դիմել են ռուս խաղաղապահներին, ռուս հրամանատարն ադրբեջանական «պոստի» ղեկավարի հետ է հանդիպել, ադրբեջանցիներն ասել են, որ դա իրենց հողն է, հայերը մշակելու իրավունք չունեն, հենց նման միջադեպերից հետագայում խուսափելու համար էլ Մուրադովը մեկնել է Բաքու` Ալիևի հետ անձնական հանդիպման և հարցերը կարգավորելու համար:
Իսկ ռուս խաղաղապահները գերիների վերադարձի որևէ առաքելություն կամ գործառույթ չունեն, մինչև այս՝ գերիներին վերադարձնելը եղել է բարի կամքի դրսևորում, այլ ոչ թե պարտականություն»։

«Грапарак»: Кто и как распространил слухи о возвращении пленных?
На прошлой неделе вся страна обсуждала историю прибывшего из Баку самолета, когда в последний момент выяснилось, что командующий российским миротворческим контингентом в Нагорном Карабахе Рустам Мурадов прилетел без военнопленных. А на следующий день Рустам Мурадов заявил журналисту газеты «Грапарак», что это «ложная провокация, власти вводят в заблуждение население». Однако сведения о возвращении из Азербайджана армянских военнопленных официально подтвердили пресс-секретарь премьера Армении Мане Геворкян, а также руководитель офиса вице-премьера Тиграна Авиняна. Газета «Грапарак» выяснила новые подробности об этой истории.
«Как выясняется, источником распространенной в среду ложной информации был именно премьер-министр Пашинян. В послевоенный период, Мурадов каждый раз совершая визит в Баку, обязательно привозил с собой пленных, хотя и небольшая группа, но один-два человека обязательно прилетали с ним на самолете. А на прошлой неделе, когда Мурадов совершил очередной визит в Баку, сотрудники аэропорта «Эребуни» сразу проинформировали об этом офис премьер-министра, что самолет Мурадова выполняет запланированный рейс в Баку. Как передают наши источники, у властей нет какой-либо оперативной связи с Рустамом Мурадовым, и они получают информацию из таких неряшливых, случайных источников.
Говорят, что сначала премьер уточнил информацию о рейсе у президента Арцаха, а после положительного ответа вызвал к себе Тиграна Авиняна и Айка Саркисяна. Предположили, что и в этот раз Мурадов вернется из Баку не с пустыми руками, посему Пашинян поручил членам команды распространить эти сведения и представить это под соусом, что в результате его визита в Москву Путин отправляет Мурадова в Баку, чтобы привезти пленных. Авинян и Саркисян в свою очередь через третьих лиц передали провластным СМИ, что пленные прилетают: Авинян передал через свой офис и пресс-секретаря премьер-министра, а Айк Саркисян через депутата Назени Багдасарян.
Реальная причина визита Мурадова в Баку заключалась в ставших частыми провокациях на границе, в частности во время стрельбы близ села Сарушен жители вынуждены были обратиться к российским миротворцам, российский командир встретился с начальником азербайджанского блокпоста, азербайджанцы сказали, что это их земля и армяне не имеют права обрабатывать ее. Чтобы избежать подобных инцидентов в будущем, Мурадов вылетел в Баку для личной встречи с Алиевым и урегулирования вопросов.
У российских миротворцев нет никакой миссии или функции по возвращению пленных, до этого возвращение пленных было просто демонстрацией доброй воли, а не обязательством», - пишет газета.