Անգելա Մերկելը ելույթ կունենա ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանում
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում նախագահության շրջանակներում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և Եվրոպայի պետնախարար Մայքլ Ռոթը կմասնակցեն ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանին (2021 ապրիլի 19-22), որը տեղի կունենա հիբրիդային ձևաչափով՝ անդամներին հնարավորություն տալով հեռակա կամ անձամբ մասնակցել նիստերին Ստրասբուրգում:
ԵԽԽՎ-ում ելույթ կունենան նաև Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն, Եվրախորհրդարանի նախագահ Դավիթ Սասոլին և կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը:
Այս նստաշրջանում Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը կներկայացնի իր տարեկան՝ 2020թ․-ի զեկույցը և վեհաժողովը կհանձնի Վացլավ Հավելի անվան Մարդու իրավունքների մրցանակը:
Վեհաժողովին առաջարկվել է անցկացնել «Ալեքսեյ Նավալնիի ձերբակալումը և կալանավորումը 2021-ի հունվարին» և «Թուրքիայում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը» թեմայով հրատապ բանավեճեր:
Օրակարգի թեմաներն են՝ քննարկում Եվրոպայի խորհրդի ռազմավարական գերակայությունների վերաբերյալ Վեհաժողովի տեսլականի վերաբերյալ և համատեղ քննարկում Բելառուսում մարդու իրավունքների խախտումների և ընտրական բարեփոխումների անհրաժեշտության վերաբերյալ:

On the occasion of the German Chairmanship of the Committee of Ministers, German Chancellor Angela Merkel and Minister of State for Europe Michael Roth will participate in the spring session of PACE (19-22 April 2021) which will take place in a hybrid format, the press service of the organisation said.
The President of the European Parliament, David Sassoli, the President of the Republic of Moldova, Maia Sandu, and the Secretary General of the organisation, Marija Pejčinović Burić, will also address PACE, according to the source.
At this session, the Commissioner for Human Rights, Dunja Mijatović, will present her 2020 annual report and the Assembly will award its Václav Havel Human Rights Prize.
Topics on the agenda include a debate on the Assembly's vision of the Council of Europe's strategic priorities and a joint debate on human rights violations and the need for electoral reform in Belarus.
The OECD's work on taxing the digital economy with the participation of its Secretary General Ángel Gurría, discrimination against people with chronic and long-term illnesses, post-monitoring dialogue with Montenegro, the preservation of national minorities and a European policy on diasporas will also be discussed.
There have been requests for urgent debates on "The arrest and detention of Alexei Navalny in January 2021" and on "The functioning of democratic institutions in Turkey".