Անգելա Մերկելը ելույթ կունենա ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանում
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում նախագահության շրջանակներում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և Եվրոպայի պետնախարար Մայքլ Ռոթը կմասնակցեն ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանին (2021 ապրիլի 19-22), որը տեղի կունենա հիբրիդային ձևաչափով՝ անդամներին հնարավորություն տալով հեռակա կամ անձամբ մասնակցել նիստերին Ստրասբուրգում:
ԵԽԽՎ-ում ելույթ կունենան նաև Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն, Եվրախորհրդարանի նախագահ Դավիթ Սասոլին և կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը:
Այս նստաշրջանում Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը կներկայացնի իր տարեկան՝ 2020թ․-ի զեկույցը և վեհաժողովը կհանձնի Վացլավ Հավելի անվան Մարդու իրավունքների մրցանակը:
Վեհաժողովին առաջարկվել է անցկացնել «Ալեքսեյ Նավալնիի ձերբակալումը և կալանավորումը 2021-ի հունվարին» և «Թուրքիայում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը» թեմայով հրատապ բանավեճեր:
Օրակարգի թեմաներն են՝ քննարկում Եվրոպայի խորհրդի ռազմավարական գերակայությունների վերաբերյալ Վեհաժողովի տեսլականի վերաբերյալ և համատեղ քննարկում Բելառուսում մարդու իրավունքների խախտումների և ընտրական բարեփոխումների անհրաժեշտության վերաբերյալ:

Канцлер Германии Ангела Меркель примет участие в весенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), которая пройдет в гибридном формате с 19 по 22 апреля. Об этом говорится в коммюнике ПАСЕ.
«По случаю председательства Германии в Комитете министров Совета Европы канцлер ФРГ Ангела Меркель и министр по делам Европы в МИД ФРГ Михаэль Рот примут участие в весенней сессии ПАСЕ, которая пройдет в гибридном формате 19-22 апреля», – отмечается в коммюнике.
К участникам сессии намерены также обратиться председатель Европарламента Давид Сассоли, президент Молдовы Майя Санду и генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич.
Комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович представит свой ежегодный доклад за 2020 год. Ассамблея присудит Премию Вацлава Гавела в сфере прав человека.
Одной из тем сессии станут проблемы защиты прав человека. Будет обсуждаться работа ОЭСР в сфере разработки цифрового налога, сообщили в организации.
Поступили предложения о срочных обсуждениях на тему «Задержание и арест Алексея Навального в январе 2021 года» и «Функционирование демократических институтов в Турции».