ԱՆ. Մեկնարկել է COVID-19 դեմ պատվաստումների գործընթացը
Ապրիլի 13-ից Հայաստանում սկսվում է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ լայնածավալ պատվաստումների գործընթացը: Պատվաստման համար առանձնացվել են ռիսկի խմբեր, դրանք են` 65 և բարձր տարիքի անձինք, 18-64 տարեկան քրոնիկ հիվանդները, տարեցների խնամքի կենտրոնների բնակիչներն ու աշխատակիցները, սոցիալական խնամքի կենտրոնների աշխատակիցները:
ԱՆ-ից հայտնում են, որ Հայաստան են ներկրվել 24000 դեղաչափ «AstraZeneca» և 15000 դեղաչափ՝ 7500 անձի համար «Sputnik-V» պատվաստանյութերը: Պատվաստումներն իրականացվում են կամավորության սկզբունքով` ռիսկի խմբերի շրջանում:
Ռիսկի խմբերում ընդգրկված 55-ից ցածր տարիքի անձինք կպատվաստվեն «Sputnik-V» պատվաստանյութով, իսկ 55-ից բարձր տարիք ունեցողները՝ «AstraZeneca»-ով:
ԱՆ-ի փոխանցմամբ, նախկինում ձեռք բերված 2000 դեղաչափ «Sputnik-V» պատվաստանյութով պատվաստվել են COVID-19 սպասարկող բժշկական կենտրոնների բուժանձնակազմերը:

Armenia launched a massive COVID-19 vaccination program with at-risk groups on Tuesday, the Ministry of Health said.
People aged 65 and above, residents and employees of nursing homes and people with chronic illnesses aged between 18 and 64 are set to be vaccinated as part of the program.
Armenia has imported 24,000 AstraZeneca vaccine shots and 15,000 doses of Sputnik V vaccine to inoculate people at high risk from coronavirus on a voluntary basis.
People at risk under the age of 55 will receive Sputnik V vaccine shots, while the over-55s will be offered the AstraZeneca vaccine.
According to the Ministry of Health, the frontline healthcare workers have already been vaccinated with 2,000 doses of Sputnik V acquired earlier this year.