ԱՆ. Մեկնարկել է COVID-19 դեմ պատվաստումների գործընթացը
Ապրիլի 13-ից Հայաստանում սկսվում է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ լայնածավալ պատվաստումների գործընթացը: Պատվաստման համար առանձնացվել են ռիսկի խմբեր, դրանք են` 65 և բարձր տարիքի անձինք, 18-64 տարեկան քրոնիկ հիվանդները, տարեցների խնամքի կենտրոնների բնակիչներն ու աշխատակիցները, սոցիալական խնամքի կենտրոնների աշխատակիցները:
ԱՆ-ից հայտնում են, որ Հայաստան են ներկրվել 24000 դեղաչափ «AstraZeneca» և 15000 դեղաչափ՝ 7500 անձի համար «Sputnik-V» պատվաստանյութերը: Պատվաստումներն իրականացվում են կամավորության սկզբունքով` ռիսկի խմբերի շրջանում:
Ռիսկի խմբերում ընդգրկված 55-ից ցածր տարիքի անձինք կպատվաստվեն «Sputnik-V» պատվաստանյութով, իսկ 55-ից բարձր տարիք ունեցողները՝ «AstraZeneca»-ով:
ԱՆ-ի փոխանցմամբ, նախկինում ձեռք բերված 2000 դեղաչափ «Sputnik-V» պատվաստանյութով պատվաստվել են COVID-19 սպասարկող բժշկական կենտրոնների բուժանձնակազմերը:

Минздрав: Процесс вакцинации против COVID-19 начался
Для вакцинации были выделены группы риска: лица в возрасте 65 лет и старше, люди, страдающие хроническими заболеваниями, в возрасте от 18 до 64 лет, резиденты и персонал домов престарелых, а также персонал центров социальной помощи.
Из Министерства здравоохранения сообщают, что в Армению было импортировано 24 000 доз AstraZeneca и 15 000 доз вакцины Sputnik-V для 7 500 человек. Вакцинация проводится на добровольной основе среди лиц групп риска.
Лица, входящие в группу риска, в возрасте ниже 55 лет будут вакцинированы вакциной Sputnik-V, а лица старше 55 лет - вакциной AstraZeneca.
По данным Минздрава, медперсонал медицинских центров COVID-19 был вакцинирован приобретенным ранее 2000 дозами вакцины «Спутник-V».