ԵԽԽՎ․ Ադրբեջանը պետք է համագործակցի ՄԻԵԴ-ի հետ ու անհապաղ վերադարձնի հայ գերիներին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Միգրացիայի կոմիտեի նախագահ Պիեռ Ալան Ֆրիդեսը հայտարարություն է տարածել, որում խորը մտահոգություն է հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունից ենթադրյալ գերիների և անհայտ կորածների ճակատագրի կապակցությամբ։
«Ես խորապես մտահոգված եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին հակամարտությունից ենթադրյալ գերիների և անհայտ կորածների ճակատագրով», - այս հարցի շուրջ կարծիքների փոխանակումից հետո ասել է Պիեռ Ալեն Ֆրիդեսը (Շվեյցարիա):
Նշվում է, որ սա առավել անհանգստացնող է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2021 թ. մարտի 16-ի մամլո հաղորդագրության համատեքստում, որում նշվում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի պահպանել դատարանի կողմից սահմանված ժամկետները՝ տեղեկատվություն ներկայացնելու համար գերիների մասին ու տրամադրել է բավականին ընդհանուր և սահմանափակ տեղեկատվություն: Դատարանը իդենտիֆիկացրել է Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 188 հայերի:
«Անկախ այն բանից, որ այդ թիվը կարող է նվազած լինել այդ ժամանակից ի վեր, նրանց թիվը շարունակում է մեծ մնալ։ Ադրբեջանին մնում է լիարժեք համագործակցել Դատարանի հետ՝ տրամադրելով տեղեկություններ այս ցուցակում մնացած անձանց գտնվելու վայրի և ճակատագրի վերաբերյալ և ապահովելու, որ նրանք անհապաղ վերադարձվեն՝ համաձայն եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի»,-ասում է հանձնաժողովի նախագահը։
Վերջինս անհանգստություն է հայտնում նաև անհայտ կորածների ընդհանուր խնդրի վերաբերյալ, կոչ անում, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համագործակցեն՝ առանց նախապայմանների, բարեխղճորեն և ԿԽՄԿ-ի օգնությամբ՝ անհայտ կորածների խնդրի լուծումը գտնելու և բոլոր ներկայիս գերիների արագ ազատումը կազմակերպելու համար։
Պիեռ Ալեն Ֆրիդեսը մտահոգիչ է համարում նաև հակամարտության տարածաշրջանում տեղադրված ականներից զոհերի աճի վերաբերյալ, «որտեղ, ենթադրաբար, Հայաստանը տիրապետում է տեղեկատվության և ականների քարտեզների մասին, հույս հայտնում, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարեխղճորեն կհամագործակցեն և կլուծեն այս հրատապ խնդիրը`խուսափելու շարունակական մահերից ու վիրավորումներից։
«Կոմիտեն պատրաստ է աջակցել երկու երկրներին`լուծելու այս ողբերգական երկարատև հակամարտության հումանիտար հետևանքները: Զեկուցող պրն. Փոլ Գավանը (Իռլանդիայի UEL) զեկույց է պատրաստում «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքները» թեմայով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

PACE Committee Chair expresses deep concern over the fate of Armenian captives and missing persons
Chair of the PACE Migration Committee Pierre Alain Fridez (Switzerland, SOC) has expressed concern about the fate of the  captives and missing persons from the recent Nagorno-Karabakh conflict. His remarks came after an exchange of views on this issue in the Committee, the PACE press service reported.
“This is all the more worrying in the context of the 16 March 2021 press release of the European Court of Human Rights, indicating that the Azerbaijani Government had failed “to respect the time-limits set by the Court for the submission of information on the individuals concerned and the rather general and limited information provided by them.” The Court identified 188 Armenians allegedly captured by Azerbaijan. Notwithstanding that this number may have gone down since that date, there remain a very large number of persons of concern.
“It is incumbent upon Azerbaijan to fully co-operate with the Court, providing information on the whereabouts and fate of the remaining persons of concern on this list, and ensure that they are returned without delay in accordance with article 8 of the trilateral statement of 9-10 November 2020”.
“I am also concerned about the overall issue of missing persons believed to have fallen in the recent conflict, as well as – in general – the fate of missing persons from the open conflict which took place between 1991 and 1994. Both Armenia and Azerbaijan must co-operate without precondition, in good faith and with the aid of the ICRC, to find a solution to the issue of missing persons, and to organise the swift release of all current captives,” Mr Fridez said.
“The rising death toll from mines planted in the conflict region, where presumably Armenia holds most of the information and mine maps, is equally a matter of great concern. Information, where available, needs to be urgently disclosed, and I count on Armenia and Azerbaijan to co-operate in good faith and address this pressing issue to avoid ongoing death and injury.”
The Committee is ready to assist both countries in solving the humanitarian consequences of this tragic long running conflict. Its rapporteur, Mr Paul Gavan (Ireland UEL), is preparing a report on the issue of the “Humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan”.