«Ստանդարտ իրավիճակ չէ։ Համալսարանի համար ոչ ցանկալի իրավիճակ է։ Խնդիրը պետք է լուծում ստանա։ Սա որևէ լավ տեղ չի տանելու»,-լրագրողների հետ զրույցում ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ընդմիջմանը հայտարարեց ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանը։
Հիշեցնենք, որ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի 32 անդամներից 15-ը, որոնք նշանակված են կառավարության ու նախարարության քվոտայով, իրենց լիազորությունների դադարեցման մասին դիմումներ են ներկայացրել։
Հարցին, թե՞ ինչով է պայմանավորված դա, Գևորգյանը նշեց. «Չմեկնաբանեմ մի բան, որի պատճառներին ծանոթ չեմ»։
Ռեկտորի պաշտոնակատարի խոսքով, ուսանողների, դասախոսների մեծ մասին չի էլ հետաքրքրում, թե ինչ է կատարվում հոգաբարձուների խորհրդում, նրանք իրենց դասն ու գործն անում են։
«Սա վերածել խոր ճգնաժամի, ճիշտ չէ։ Կա ճգնաժամ հագաբարձուների խորհրդում, բայց ոչ ամբողջ համալսարանում»,-ասաց նա։

И.о. ректора ЕГУ: «Это не приведет ни к чему хорошему»
«Это нестандартная ситуация. Это нежелательная ситуация для университета. Проблема должна быть решена. Это не приведет ни к чему хорошему», – заявил и.о. ректора ЕГУ Гегам Геворкян в беседе с журналистами в перерыве заседания Совета попечителей Ереванского государственного университета.
Напомним, 15 из 32 членов Совета попечителей ЕГУ, назначенных по квоте правительства и министерства образования, науки, культуры и спорта РА, представили заявления о прекращении своих полномочий.
На вопрос, чем это обусловлено, Геворкян отметил: «Не буду комментировать вещи, когда с причинами не знаком».
По словам и.о. ректора, большинство студентов и преподавателей даже не интересуются происходящим в Совете попечителей, они заняты своими делами и занятиями.
«Превращать это в глубокий кризис неверно. Кризис в Совете попечителей, но не во всем университете», – сказал он.